text
Головбух

Податкова накладна на неправильну дату: чи визнавати податковий кредит

  • 16 травня 2018
  • 709
експерт MCFR Головбух

Покупець — платник ПДВ визнав податковий кредит за податковою накладною на неправильну дату. Чи правомірно це? Чи потрібно виправити помилку у податковій декларації з ПДВ?

Для платника підставою визнати податковий кредит є податкові накладні, що склали постачальники товарів/послуг і зареєстрували в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Для покупця товарів/послуг така податкова накладна є достатньою підставою нарахувати суми податку до податкового кредиту і не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження (п. 198.6, 201.10 Податкового кодексу України; ПК).

Здавалося б, є зареєстрована в ЄРПН податкова накладна на платника, можна визнавати за нею податковий кредит. Але чи так це? Проаналізуємо норми ПК, які встановлюють правила формування податкового кредиту, і з’ясуємо, як таку ситуацію оцінюють податківці.

На підставі чого формують податковий кредит

За нормами пункту 198.3 ПК податковий кредит звітного періоду визначають за сумами ПДВ, що їх платник нарахував (сплатив) за ставкою 20% протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

  • придбанням або виготовленням товарів і наданням послуг;
  • придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у т. ч. інших необоротних матеріальних активів і незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи);
  • ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Постачальник товарів/послуг, своєю чергою, на дату виникнення податкових зобов’язань (отримав попередню оплату за товари/послуги або відвантажив товари/надав послугу) складає на покупця податкову накладну і реєструє її в ЄРПН у встановлений строк (п. 201.1 ПК).

Формуйте податковий кредит лише за податковими накладними, що склав постачальник на дату виникнення податкових зобов’язань

Як бачимо, постачальник мусить оформити податкову накладну під конкретну подію (операцію). А саме, на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ПК). Для покупця товарів/послуг податкова накладна засвідчує, що на цю дату він отримав товари/послуги або зробив попередню оплату.

Не визнавайте податковий кредит за податковою накладною на неправильну дату. Податківці теж поділяють таку позицію (лист ДФС від 13.09.2016 № 19854/6/99-99-15-03-02-15, лист ГУ ДФС у Миколаївській області від 08.02.2017 № 549/10/14-29-12-01-10). За висновками податківців, податкова накладна на неправильну дату не дає можливості ідентифікувати період проведення операції.

Включайте суми ПДВ до податкового кредиту лише за зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними, що склав постачальник на дату виникнення податкових зобов’язань. Якщо податкову накладну зареєстрували у ЄРПН пізніше за встановлений строк, податковий кредит за нею сформуйте у звітному податковому періоді, в якому її зареєстрували в ЄРПН. Але не пізніше ніж за 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль