text
Головбух

Платіжний термінал: все, що має знати продавець

  • 25 квітня 2018
  • 2323

Які переваги отримує продавець, якщо використовує платіжні термінали?

По-перше, це зручно для покупців, які дедалі частіше розраховуються платіжними картками. Адже зарплати, пенсії, стипендії певні категорії населення отримують на банківські картки.

По-друге, це зручно для самих продавців. Вони отримують безготівкові кошти, якими надалі можуть розраховуватися зі своїми постачальниками.

Та чи зручно це для всіх продавців? Не факт. Але є певні умови, коли підприємства зобов’язані використовувати платіжні термінали, навіть якщо не бажають.

Платіжний термінал — електронний пристрій, призначений для ініціювання переказу з рахунку, в т. ч. видачі готівки, отримання довідкової інформації і друкування документа за операцією із застосуванням електронного платіжного засобу (п. 1.32-1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III).

Порядок використання платіжних терміналів урегульовує постанова КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 № 878 (далі — Постанова № 878).

Хто має використовувати платіжний термінал

Встановлювати платіжні термінали мусять юридичні або фізичні особи — підприємці (ФОП), які зобов’язані застосовувати РРО. А користуються РРО:

  • підприємства, що продають товари, надають послуги та приймають платежі готівкою або використовують безготівкові розрахунки (окрім винятків);
  • ФОП, що належать до другої або третьої групи платників єдиного податку, якщо їхній річний оборот перевищує 1 млн грн;
  • підприємства та ФОП, які торгують підакцизними товарами, незалежно від обсягів доходу;
  • будь-які підприємства та ФОП, які продають технічно складні побутові товари, незалежно від обороту й організаційної форми;
  • підприємства сфери послуг, зокрема медичні центри, стоматологічні лікарні, спортзали, хімчистки, салони краси, SPA тощо;
  • поштово-логістичні оператори, кур’єрські служби та інші, якщо вони приймають оплату готівкою та за допомогою платіжної картки, а також коли приймають гроші для подальшої передачі продавцеві;
  • термінали поповнення рахунку, вендингові автомати, водомати й інші програмно-технічні комплекси самообслуговування, які приймають готівкову оплату (крім банківських);
  • пункти обміну валют, АЗС.

Поставити в себе платіжні термінали мають і суб’єкти господарювання, у т. ч. малі підприємства, що провадять діяльність у населеному пункті, де чисельність населення — понад 25 тис. осіб.

Коли застосовувати не обов’язково

Якщо ви маєте право не застосовувати РРО, можете не встановлювати і платіжний термінал. Проте, навіть маючи РРО, не встановлювати платіжні термінали можуть:

  • суб’єкти господарювання, діяльність яких відбувається у населених пунктах із населенням менше ніж 25 тис. осіб, або якщо торговельна площа* — менше ніж 20 м2 (це не стосується станцій автозаправок);
  • заклади громадського харчування закритого типу, що обслуговують певний контингент споживачів, зокрема, особовий склад ЗСУ та інших військових формувань, студентів, учнів і викладачів вишів, професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, працівників промислових підприємств (п. 2 Постанови № 878).

* Торговельна площа магазину — це площа для торгівлі й обслуговування покупців, у т. ч. здана в оренду (крім окремих приміщень, що повністю здані в оренду).

Але недостатньо просто встановити платіжний термінал, бо до них висувають певні вимоги.

Яку кількість терміналів встановити

Платіжних терміналів має бути не менше ніж 50% кількості РРО. Якщо підприємство використовує лише один РРО, мусить бути й один платіжний термінал.

Платіжний термінал має приймати щонайменше три платіжні системи, наприклад MasterCard, VISA, ПРОСТІР. Одна з них має бути багатоемітентною платіжною системою (це така система платежів, учасниками якої можуть бути два банки і більше).

Замінити РРО платіжний термінал не може. Адже за допомогою термінала продавець може видати покупцеві лише сліп.

Сліп — паперовий документ, який підтверджує проведення операції з використанням платіжної картки і містить набір даних щодо цієї операції та реквізити платіжної картки.

Сліп у розумінні Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР не може бути розрахунковим документом. Тому покупцеві під час розрахунку мусять видати окремо чек та окремо сліп, якщо він розраховується платіжною карткою чи іншим електронним засобом.

Ліпше встановити платіжний термінал, навіть якщо користуєтеся нефіскальним касовим апаратом (лист Міндоходів від 26.02.2014 № 3737/6/99-99-18-03-01-15). Нагадаємо, що нефіскальний касовий апарат можуть встановлювати ФОП на єдиному податку, в яких обсяг доходу не перевищує 1 млн грн за календарний рік і які не продають технічно складних побутових товарів (такі ФОП можуть узагалі не використовувати РРО).

Читайте також: Що буде, якщо не встановити платіжний термінал та що може змінитися 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах