Головбух

Нарахування на фонд оплати праці

 • 23 квітня 2018
 • 8648
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Облік зарплати – це операція, з якою маю справу будь-яке підприємство. Вести дану ділянку правильно – це не тільки нарахувати та виплатити зарплату, але й утримати та нарахувати обов’язкові платежі у вигляді податків, зборів, внесків. Сьогодні в консультації про нарахування на зарплату, а саме – єдиний соціальний внесок.

Єдиний соціальний внесок – нарахування на фонд оплати праці

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – це обов’язковий платіж до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування, що сплачують підприємства та фізичні особи-підприємці з метою забезпечення страхових виплат за поточними видами загальнообов’язкового державного соціального страхування. Свого часу він замінив собою 4 окремих нарахування, які існували на фонд оплати праці працюючих: до Пенсійного фонду, до фондів страхування на випадок безробіття, до фонду із тимчасової втрати працездатності, до фонду від нещасних випадків на виробництві. Все це стало одним єдиним платежем.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

ЄСВ нараховується та сплачується за рахунок підприємства, а не працюючого. Його нарахування та сплата не зменшує зарплату працюючого. Для порівняння – ПДФО та військовий збір (так звані “утримання з зарплати”) – утримуються підприємством за рахунок зарплати працюючих та зменшують суму до виплати.

База нарахування ЄСВ

Базою для нарахування ЄСВ для роботодавців є сума заробітної плати працюючих, що складається з:

 • основної заробітної плати (оклад, оплата днів відрядження та ін.);
 • додаткової заробітної плати (основна і додаткова відпустка, премії, надбавки, індексація зарплати, доплати за роботу в нічний час та ін.);
 • інших заохочувальних та компенсаційних виплат (річні премії, матеріальна допомога систематичного характеру (наприклад, на оздоровлення педагогічним і науково-педагогічним працівникам) та ін.).

Усі ці 3 складових і складають нарахування на фонд оплати праці (детальніше по складу кожної частини інформацію можна отримати з Інструкції зі статистики заробітної плати, яка затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (далі – Інструкція № 5)).

Нарахування ЄСВ на виплати, які не входять до фонду оплати праці

Не входять до фонду оплати праці, а отже, й не є базою нарахування ЄСВ:

 • матеріальна допомога разового характеру, яка виплачується працівникам за їх проханням (заявою) через тимчасово скрутне матеріальне становище, сімейні обставини, хворобу чи інші потреби;
 • дивіденди;
 • добові та інші компенсації витрат, що пов’язані з відрядженням;
 • вихідна допомога при припиненні трудового договору.

Також не входять до фонду оплати праці лікарняні (як перші 5 днів, так і наступні) та декретні, тобто допомога з тимчасової втрати працездатності. Однак, для цілей нарахування ЄСВ лікарняні прирівнюються до зарплати та входять в базу нарахування. Щодо декретних, то ЄСВ на них нараховується також, крім декретних інвалідів.

Ще однією виплатою, яка не входить до фонду оплати праці та відповідно не обкладається ЄСВ є сума компенсації за невикористану відпустку звільненим працівникам. Після звільнення застрахованої особи підприємство не несе обов’язку страхувальника для цієї особи, а відповідно і платника єдиного внеску (роз’яснення ДФС). Отже, особам, яким за період після звільнення нараховано компенсації за невикористану відпустку, ЄСВ на зазначені суми не нараховується.

Однак, щодо звичайної компенсації за невикористану відпустку, яка не пов’язана зі звільненням, то згідно з пп. 2.2.12 Інструкції № 5, то вона входить до фонду оплати праці у складі фонду додаткової заробітної плати (це стосується компенсації основної та додаткової щорічної відпустки, відпустки працівників, які мають дітей). Така сума компенсації входить до бази нарахування ЄСВ.

Ставки єдиного соціального внеску

Насьогодні діють наступні ставки ЄСВ (по основним платникам внеску):

Основні платники

Ставка

Підприємства, установи та організації, інші юрособи, які використовують працю фізосіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

22%

Фізичні особи-підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором.

22%

Особи, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності (як перші 5 днів, так і наступні, що сплачуються за рахунок ФСС), перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами.

22%

Підприємства, установи і організації, в яких працюють інваліди при нарахуванні зарплати таким особам (необхідна копія довідки МСЕК).

8,41%

Підприємства та організації громадських організацій інвалідів, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50 % загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 % суми витрат на оплату праці

5,5%

Підприємства та організації всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50 % загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 % суми витрат на оплату праці.

5,3%

Звертаємо увагу, що лікарняні та декретні мають таку ж ставку ЄСВ, як і звичайна заробітна плата.

У  загальному випадку (крім виплат інвалідам) ЄСВ розраховується:

ЄСВ

=

Заробітна плата та прирівняні виплати

×

0,22

Однак, суму заробітної плати по кожному працівнику також ще треба порівняти з мінімальною та максимальною базою нарахування ЄСВ.

Мінімальний та максимальний розмір ЄСВ

Насьогодні існують таке мінімальне та максимальне обмеження по ЄСВ (квітень 2018 р.):

3723,00

(мінзарплата за місяць)

База нарахування ЄСВ

55845,00

(15 мінзарплат за місяць)

Звідси для загального випадку по кожному працюючому (квітень 2018 р.):

819,06

ЄСВ

12285,90

Таким чином, наприклад, при зарплаті в місяць 60000 грн, сума ЄСВ сплачується тільки в сумі 12285,90 грн. Різниця між зарплатою та максимальною базою 4155,00 грн (=60000–55845) ЄСВ не обкладається.

Коли застосовується мінімальна база нарахування ЄСВ

Розглянемо тепер детальніше нюанси застосування мінімальної бази для нарахування ЄСВ з зарплати, тобто 3723 грн у квітні 2018 р. Вона встановлена ч. 5 ст. 8 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 р. № 2464-VI. Загальне правило її застосування наступне:

 • якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінзарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, то сума ЄСВ визначається як добуток такої мінзарплати та ставки внеску;
 • при нарахуванні зарплати з джерел не за основним місцем роботи ставка ЄСВ застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

В таблиці нижче розглянемо деякі специфічні правила.

Застосовується мінімальна база нарахування ЄСВ

(ЄСВ = 819,06 грн)

Застосовується звичайна база нарахування ЄСВ

(ЄСВ = зарплата×0,22)

Працівник працює на умовах неповного робочого часу та його зарплата нижча за мінімальну базу.

Нарахування зарплати зовнішньому суміснику (не основне місце роботи).

Працівника прийнято з першого робочого дня та звільнено останнім робочим днем звітного місяця та його зарплата нижча за мінімальну базу.

Працівника прийнято не з першого робочого дня та звільнено не останнім робочим днем звітного місяця.

Якщо працівник перебував на лікарняному повний місяць, у якому сума нарахованого лікарняного виявилася меншою за мінімальну базу.

Якщо працівник повний місяць перебував у відпустці.

Якщо частину місяця працівник перебував на лікарняному, а за решту отримав зарплату та загальна сума доходу за місяць не перевищує мінімальну базу.

Якщо працівник  знаходиться у відпустці без збереження зарплати повний календарний місяць, ЄСВ не нараховується, оскільки відсутня база нарахування  ЄСВ (лист ДФС від 10.02.2017 р. №2649/6/99-99-13-02-03-15).

Якщо працівник знаходився частину календарного місяця у відпустці без збереження зарплати і його дохід у вигляді заробітної плати за відпрацьований час не перевищує розміру мінзарплати.

Якщо працівник (працюючий за основним місцем роботи) перебуває на лікарняному, початок якого припадає на один місяць, а закінчення – на інший. У такому разі ЄСВ нараховується за фактично відпрацьований час, так як загальна сума доходу ще невідома (сума лікарняних може бути визначена тільки після подачі листка непрацездатності). Якщо потім після розподілу лікарняних по місяцям сума доходу за певний місяць виявиться меншою за мінімальну базу, то ЄСВ за минулий місяць донараховується (лист ДФС України від 31.03.2015 р. № 6667/6/99-99-17-03-01-15))

Бухгалтерські проведення

ЄСВ нараховується наступними бухгалтерськими проведеннями:

Господарська операція

Дт

Кт

Нарахований ЄСВ по робітниках виробництва

23

651

Нарахований ЄСВ по загальновиробничому персоналу

91

651

Нарахований ЄСВ по адміністративних працівниках

92

651

Нарахований ЄСВ по працівниках збуту

93

651

Нарахований ЄСВ по лікарняних (перші 5 та наступні дні)

949

651

Нарахований ЄСВ по відпускним

471

651

Сплачений ЄСВ до бюджету

651

311

Звітність з ЄСВ

Роботодавці щомісяця мають подавати звіт з ЄСВ за найманих працівників. Звіт подається протягом 20 календарних днів, які настають за останнім днем звітного періоду, за формою Д4. Якщо наймана праця не використовується, то звіт з ЄСВ не подається.

Звіт про суми нарахованої заробітної плати новий бланк:

Таблиця 1-5

Таблиця 1-5

Таблиця 6-9

Таблиця 6-9

Сплата ЄСВ

Сплата ЄСВ відбувається за місцем обліку роботодавця. ЄСВ сплачується під час кожної виплати зарплати (авансовий платіж з ЄСВ), на суми якої нараховується ЄСВ. Винятком є, якщо внески, які нараховані на такі виплати, уже сплачені.

ЄСВ, який нарахований на зарплату, що з певних причин не виплачена, повинен бути сплаченим не пізніше 20 числа наступного місяця.

Відповідальність

За порушення порядку нарахування та сплати ЄСВ передбачені такі штрафи:

 • несплата або несвоєчасна сплата ЄСВ – 20% своєчасно несплачених сум;
 • несплата або несвоєчасна сплата суми ЄСВ в день виплати зарплати – 10% своєчасно несплаченої суми;
 • неподання або несвоєчасне подання звіту з ЄСВ – 170 грн;

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл