Головбух

Єдиний електронний державний реєстр податкових накладних

17 квітня 2018
4143
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Єдиний електронний державний реєстр податкових накладних (ЄРПН) – створена ДФС база даних в Системі електронного адміністрування (СЕА) ПДВ. Складання та реєстрація податкових накладних і розрахунків коригування – відповідальна ділянка сучасної бухгалтерії. У цій консультації про особливості функціонування ЄРПН та СЕА.

Порядок ведення ЄРПН

В загальних рисах порядок реєстрації податкових накладних (ПН) та розрахунків коригування (РК) в ЄРПН визначений у Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. (далі – Порядок № 1246).

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

Платник податку має можливість через свій електронний кабінет переглядати в режимі реального часу дані ЄРПН щодо складених ним та його контрагентами ПН/РК.

Розглянемо детальніше такі аспекти, як режим роботи, реєстраційний ліміт та контроль з боку ДФС.

Податківці знову змінили алгоритм заповнення розрахунків коригування на зміну кількості і ціни товарів/послуг. Ознайомтеся з новими вимогами, за якими їх потрібно складати, і потренуйтеся на прикладах.

Режим роботи ЄРПН

Згаданий уже Порядок № 1246 визначає, що операційний день роботи ЄРПН має такі особливості:

 • Єдиний державний реєстр податкових накладних  працює лише в робочі дні. Винятком є 15 число або останній день місяця, які припадають на вихідний, святковий або неробочий день – тоді реєстр працює;
 • електронний реєстр податкових накладних працює з  800 до 2000.

Ввійти до ЄРПН можна через електронний кабінет платника податку. Вікно дозволяє побачити видані та отримання ПН/РК.

Що перевіряє ДФС

Єдиний державний реєстр податкових накладних  дає змогу ДФС здійснювати контроль за:

Через електронний реєстр податкових накладних ДФС надсилає платникам податку квитанції в електронній формі платнику податку протягом операційного дня.

У разі складання розрахунку коригувань враховуйте термін та строки, а також скористайтеся шпаргалкою прикладів їх заповнення у конкретних ситуаціях.

Інформаційні системи для роботи з ЄРПН

Платники податків здійснюють реєстрацію ПН/РК в ЄРПН за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення, наприклад, “M.E.Doc”, “Бухгалтерія онлайн” від Приватбанку, Арт-звіт плюс, iFin, Соната.   

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Єдиний електронний державний реєстр податкових накладних
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних

Реєстраційний ліміт

Реєстраційний ліміт – це обмеження щодо можливої суми реєстрації ПН/РК у ЄРПН. Формула розрахунку цього ліміту наведено в п. 2001.3 ПКУ. Ліміт реєстрації (∑Накл) розраховується наступним чином:

∑Накл = ∑НаклОтр + ∑Митн + ∑ПорРах + ∑Овердрафт –∑НаклВид – ∑Відшкодув –  ∑Перевищ

Усі зазначені показники розраховуються починаючи з 01.07.2015 р. (п. 2001.3 ПКУ).

Дізнатися про значення показників вищенаведеної формули можна шляхом запиту в ЄРПН за формою F/J1301206 – буде надісланий витяг про стан формули.

Зауважте! Порядковий номер податкової накладної є одним з обов’язкових реквізитів. Тому, якщо раптом у нумерації ПН пропустили декілька номерів, зважайте на те, чи є це порушенням.

Порядок формування показників реєстраційного ліміту

Показники згаданої формули формуються наступним чином (скачати таблицю >>>):

Показник

Порядок формування

∑НаклОтр

Це загальна сума ПДВ, яка була вказана в зареєстрованих ПН, що були отриманні платником податку та РК.

Операціями, які збільшують ліміт реєстрації є:

 • отримання вхідних ПН – на дату реєстрації таких ПН в ЄРПН;
 • отримання РК, що збільшують суму податкового кредиту – на дату реєстрації.

Операції, які зменшують ліміт реєстрації:

 • отримання РК, що зменшує суму податкового кредиту – на дату її реєстрації в ЄРПН.

∑Митн

Це загальна сума ПДВ, яка була сплачена платником податку під час митного оформлення товарів, які були ввезені на митну територію України. Даний показник формується на основі митних декларацій (додаткових, а не тимчасових) з урахуванням листів коригувань до митних декларацій. У митних деклараціях мають бути попередньо зазначені коди ЄДРПОУ платника податку.

Операції, які збільшують ліміт реєстрації:

 • оплата ПДВ на митниці під час митного оформлення товару згідно з митною декларацією – на дату сплати ПДВ;
 • доплата ПДВ на митниці, яка здійснюється на підставі листа коригування до митної декларації (або на підставі додаткової декларації)  – на дату реєстрації.

Операції, які зменшують ліміт реєстрації:

 • оформлення листа коригування до митної декларації, за яким митна вартість товару зменшується – на дату повернення з бюджету переплаченої суми ПДВ.

∑ПорРах

Це сума коштів, яка була перерахована платником податку з його поточного рахунку на електронний рахунок в СЕА. Також сюди належить сума коштів, яка отримана з Казначейства на рахунок в СЕА в разі погашення різниці в тарифах згідно з п. 2001.3 ПКУ (стосується підприємств, які виробляють, транспортують або постачають послуги з постачання теплової енергії, опалення та постачання гарячої води).

Операції, що збільшують ліміт реєстрації:

 • перерахування кошті з поточного рахунка, а також з рахунків платника в Казначействі у разі проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах – ∑Накл збільшується на дату зарахування коштів;
 • з поточного рахунка на електронний рахунок в СЕА – збільшує ∑Накл на дату зарахування коштів.

Операції, що зменшують ліміт реєстрації:

 • повернення коштів з рахунка в СЕА на поточний рахунок платника ПДВ –  зменшує ∑Накл на дату такого повернення;
 • перерахування коштів з електронного рахунка в СЕА в рахунок сплати суми податкового боргу. 

Не впливають на ∑ПопРах та відповідно ліміт реєстрації:

 • перерахування коштів з рахунка в СЕА у рахунок сплати податкових зобов’язань за декларацією;
 • зарахування коштів з бюджету на рахунок в СЕА у сумі надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, які повернуті платнику податку згідно п. 43.4 ПКУ.

∑Овердрафт

Це сума середньомісячного розміру ПДВ, яка була задекларована в останні 12 звітних місяців до сплати до бюджету і погашеного (або розстроченого чи простроченого). Перераховується ДФС щоквартально протягом 6 робочих днів кварталу, що настає за обліковим.

Операції, які збільшують ліміт реєстрації:

 • якщо за результатами перерахунку виходить додатне значення овердрафту – на дату проведення розрахунку ДФС.

Операції, які зменшують ліміт реєстрації:

 • якщо за результатами перерахунку виходить від’ємне значення овердрафту – на дату проведення розрахунку ДФС.

∑НаклВид

Це сума ПДВ, яка була включена до ПН та РК, які видавалися платником податку та були зареєстровані в ЄРПН.

Операції, які збільшують ліміт реєстрації:

 • РК за якими сума податкових зобов’язань зменшується – на дату реєстрації РК в ЄРПН.

Операції, які зменшують ліміт реєстрації:

 • реєстрація ПН в ЄРПН – на дату їх реєстрації;
 • РК, згідно яких сума податкових зобов’язань збільшується – на дату реєстрації РК в ЄРПН.

∑Відшкодув

Це суми ПДВ, які заявлені платником ПДВ до бюджетного відшкодування. Показник формують дані декларації та уточнюючих розрахунків та може коригуватися за результатами перевірок органів ДФС.

Операції, які збільшують ліміт реєстрації:

 • зменшення суми бюджетного відшкодування на підставі поданого уточнюючого розрахунку щодо декларації, у якій заявлялася більша сума відшкодування – на дату його подачі.

Операції, які зменшують ліміт реєстрації:

 • збільшення суми бюджетного відшкодування за даними уточнюючого розрахунку, який подано до декларації, у якій раніше заявлялася менша сума відшкодування – на дату його подачі – на дату подачі декларації;
 • від’ємне значення до бюджетного відшкодування  в декларації, що стосується не тільки перерахування коштів на поточний рахунок платника податку, але й також погашення податкових зобов’язань за податками, що сплачуються до бюджету.

∑Перевищ

Це сума, що визначається як додатна різниця між:

 • сумою податкових зобов’язань за операціями постачання товарів, послуг (у т.ч. послуг від нерезидента на митній території України), які були задекларовані  в поданих ДФС деклараціях, починаючи з липня 2015 р. (ряд. 09 декларації);
 • сумою ПДВ, яка була зазначена в ПН та РК, оформлених за такими постачаннями з такий період.

Операції, які збільшують ∑Перевищ та зменшують ліміт реєстрації:

 • перевищення суми показника у ряд. 9 декларації над сумою зареєстрованих ПН та РК у ЄРПН за кожний звітний період – на дату подачі декларації;
 • подача уточнюючого розрахунку, що збільшує суму податкових зобов’язань за незареєстрованими ПН – показник збільшується на дату подачі розрахунку.

Операції, які зменшують ∑Перевищ та не впливають на ліміт реєстрації:

 • реєстрація ПН/РК у ЄРПН (але при цьому збільшується ∑НаклВид, як результат ліміт реєстрації не змінюється).

Операції, які зменшують ∑Перевищ та збільшують ліміт реєстрації:

 • подача уточнюючого розрахунку, що зменшує суму податкових зобов’язань, якщо таке зменшення здійснювалося за рахунок ПН, які не були зареєстровані в ЄРПН, але були відображені в декларації.

Реєстрація, коли є ∑Перевищ (другий ліміт реєстрації)

Платник податку може за наявності показника ∑Перевищ зареєструвати ПН/РК у разі недостатності загального реєстраційного ліміту у межах суми, яка обчислюється за формулою (п. 2001. 9 ПКУ):

∑Перевищ – сума задекларованих податкових зобов’язань (сплачених і несплачених) з 01.07.2015 р. + ∑ПопРах

Після реєстрації ПН/РК відбудеться перерахунок показника ∑Перевищ за звітний період. За результатами такого перерахунку ∑Перевищ зменшується на суму ПДВ, що була зазначена в зареєстрованій ПН/РК, а також на цю суму збільшується показник ∑НаклВид.

Цей показник може спричинити появу такого явища як “override” в певних ситуаціях.

Явище “override” при  реєстрації

Причини появи override та можливі шляхи вирішення:

Причина

Вирішення

РК була зареєстрована до помилково складеної ПН, яка не була відображена в декларації, наприклад, РК та ПН реєструються в різних звітних періодах;

Зареєструвати РК на анулювання помилкової ПН

ПН ще не пройшли реєстрацію, але декларація за звітний період уже подана.

Перед подачею декларації треба дочекатися квитанцій про реєстрацію ПН. Якщо це сталося:

 • подати декларації “Нова звітна” зі зменшеною сумою показника ряд. 9 (відбудеться перерахунок ∑Перевищ);
 • подати ще одну декларацію “Нова звітна” уже з правильним значенням по ряд. 9.

Існують незареєстровані ПН за попередні звітні періоди, але їх показники були відображені у деклараціях.

Зареєструвати ПН  зі сплатою штрафу.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини