text
Головбух

Облік пального за талонами і картками

  • 16 квітня 2018
  • 8609
Автор:
керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух

Суть придбання талонів на пальне і так званих паливних карток одна — підприємство наперед сплачує продавцеві готівкові або безготівкові кошти, а фактично отримує пальне, коли заправляє автомобіль.

Поняття талона визначає розділ 3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міненергетики, Мінекономіки, Мінтрансу, Держспоживстандарту від 20.05.2008 № 281/171/578/155 (далі — Інструкція № 281). Тож талон — це документ, придбаний за відпускною ціною обумовленого номіналу, який підтверджує право його власника отримати на автозаправній станції (АЗС) фіксовану кількість нафтопродукту певного найменування і марки.

Форму, зміст і ступінь захисту бланків талонів установлює емітент талона. Обов’язковими елементами змісту талона є його серійний і порядковий номери.

Інструкція № 281 не визначає та не використовує загальновживане в побуті поняття «паливна картка». Натомість таку картку називають платіжною. Тобто це спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої пластикової картки для переказу коштів із рахунку платника для оплати вартості товарів і послуг.

Порядок використання та видачі паливних карток підприємство узгоджує із продавцями палива на основі договору.

Списувати паливо за фактичними витратами чи, як рекомендують фіскали, за нормами, встановленими наказом Мінтрансу № 43?

Документальне оформлення обліку пального

Талон засвідчує право його власника отримати пальне на АЗС. Так само автомобіль можна заправити з використанням паливних карток. Однак сам факт придбання пального необхідно підтвердити окремим первинним документом. Зазвичай це видаткова накладна.

Повноваження представника підприємства-покупця отримати паливну картку або талон підтверджуватиме довіреність, письмовий договір тощо

Оприбутковувати пальне можна й на підставі будь-якого іншого документа, реквізити якого відповідають вимогам статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV.

Видаткову накладну чи інший первинний документ, який виконує аналогічні функції, продавець переважно надає покупцеві разом із паливною карткою або талоном. За практикою оформлення договорів із великими постачальниками пального, дата видачі такого первинного документа зазвичай фіксує і перехід права власності на пальне до покупця. Повноваження конкретної особи — представника підприємства — покупця (наприклад водія) отримати паливну картку або талон підтверджуватиме довіреність, письмовий договір тощо (п. 2.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88).

Із 01.01.2015 не потрібно використовувати лише довіреність, щоб отримати матеріальні цінності. Так само канула в небуття її типова форма.

Підставою оприбуткувати паливо на баланс підприємства є видаткова накладна або інший первинний документ

Щоб списати пальне для роботи автомобіля, раніше застосовували подорожній лист за типовою формою. Нині немає затвердженої типової форми подорожнього листа ані для легкового, ані для вантажного автомобіля. Тому підприємство може використовувати для списання первинний документ, складений у довільній формі з урахуванням обов’язкових реквізитів первинного документа.

Ліпше користуйтеся вже нечинною формою подорожнього листа, але спершу приберіть із неї згадку про затвердження певним наказом. Обов’язково зберігайте чеки, які надаватиме продавець під час оплати пального та його видачі на АЗС.

Дізнайтеся, що робити, коли безнадійну дебіторку помилково не списали?

Бухгалтерський облік пального

Хоча підприємство фактично не одержало пального, коли отримало талон або паливну картку, воно має відобразити вартість пального на балансі. Адже на АЗС таке пальне перебуває лише на зберіганні, допоки підприємство не вирішить його забрати.

Підставою оприбуткувати паливо на баланс підприємства буде видаткова накладна або інший первинний документ, а не талон чи паливна картка.

Придбане за талонами або паливною карткою пальне відображайте на субрахунку 203 «Паливо». З метою аналітичного обліку можна виділяти вартість пального, яке перебуває на АЗС, у баках автомобілів тощо.

Списуйте вартість пального на витрати лише за його фактичного використання, що підтверджуватимуть первинні документи — подорожні листи.

Податок на прибуток

Витрати, пов’язані з використанням пального, списуйте винятково за даними бухгалтерського обліку (пп. 134.1.1 Податкового кодексу України; ПК). Такі витрати впливатимуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток та не формуватимуть різниць відповідно до розділу ІІІ ПК.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах