Головбух

Облік пального за талонами і картками

  • 16 квітня 2018
  • 8772
Автор:
керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух

Суть придбання талонів на пальне і так званих паливних карток одна — підприємство наперед сплачує продавцеві готівкові або безготівкові кошти, а фактично отримує пальне, коли заправляє автомобіль.

Поняття талона визначає розділ 3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міненергетики, Мінекономіки, Мінтрансу, Держспоживстандарту від 20.05.2008 № 281/171/578/155 (далі — Інструкція № 281). Тож талон — це документ, придбаний за відпускною ціною обумовленого номіналу, який підтверджує право його власника отримати на автозаправній станції (АЗС) фіксовану кількість нафтопродукту певного найменування і марки.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Форму, зміст і ступінь захисту бланків талонів установлює емітент талона. Обов’язковими елементами змісту талона є його серійний і порядковий номери.

Інструкція № 281 не визначає та не використовує загальновживане в побуті поняття «паливна картка». Натомість таку картку називають платіжною. Тобто це спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої пластикової картки для переказу коштів із рахунку платника для оплати вартості товарів і послуг.

Порядок використання та видачі паливних карток підприємство узгоджує із продавцями палива на основі договору.

Списувати паливо за фактичними витратами чи, як рекомендують фіскали, за нормами, встановленими наказом Мінтрансу № 43?

Ні дня без ТМЦ: як оприбутковувати

Облік пального за талонами і картками
Віктор Онищенкоексперт з обліку та оподаткування, м. Чернігів
Оприбуткування товарно-матеріальних цінностей — справа буденна для бухгалтера. Але й під час цієї звичайної господарської операції можуть виникати нестандартні ситуації, що потребують відповідей на різні облікові запитання. Як розподілити транспортно-заготівельні витрати? Чи включати ту чи ту витрату до первісної вартості запасів? Чи відносити нестачу до первісної вартості ТМЦ? У статті "Оприбуткування ТМЦ на підприємстві." Ми розглянули надходження ТМЦ з усіх, навіть не надто зручних облікових ракурсів. І тоді усі ТМЦ-спірності не створюватимуть «дірок» у бухгалтерії, а вам дискомфорту.

Документальне оформлення обліку пального

Талон засвідчує право його власника отримати пальне на АЗС. Так само автомобіль можна заправити з використанням паливних карток. Однак сам факт придбання пального необхідно підтвердити окремим первинним документом. Зазвичай це видаткова накладна.

Повноваження представника підприємства-покупця отримати паливну картку або талон підтверджуватиме довіреність, письмовий договір тощо

Оприбутковувати пальне можна й на підставі будь-якого іншого документа, реквізити якого відповідають вимогам статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV.

Видаткову накладну чи інший первинний документ, який виконує аналогічні функції, продавець переважно надає покупцеві разом із паливною карткою або талоном. За практикою оформлення договорів із великими постачальниками пального, дата видачі такого первинного документа зазвичай фіксує і перехід права власності на пальне до покупця. Повноваження конкретної особи — представника підприємства — покупця (наприклад водія) отримати паливну картку або талон підтверджуватиме довіреність, письмовий договір тощо (п. 2.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88).

Із 01.01.2015 не потрібно використовувати лише довіреність, щоб отримати матеріальні цінності. Так само канула в небуття її типова форма.

Підставою оприбуткувати паливо на баланс підприємства є видаткова накладна або інший первинний документ

Щоб списати пальне для роботи автомобіля, раніше застосовували подорожній лист за типовою формою. Нині немає затвердженої типової форми подорожнього листа ані для легкового, ані для вантажного автомобіля. Тому підприємство може використовувати для списання первинний документ, складений у довільній формі з урахуванням обов’язкових реквізитів первинного документа.

Ліпше користуйтеся вже нечинною формою подорожнього листа, але спершу приберіть із неї згадку про затвердження певним наказом. Обов’язково зберігайте чеки, які надаватиме продавець під час оплати пального та його видачі на АЗС.

Дізнайтеся, що робити, коли безнадійну дебіторку помилково не списали?

ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок

Облік пального за талонами і картками
МОРОЗОВСЬКА Галина експерт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • до якої групи основних засобів у бухгалтерському і податковому обліку віднести холодильник, мікрохвильову піч, пилосос; • чи включають витрати на страхування об’єкта до його первісної вартості; • витрати на ремонт придбаного основного засобу до введення його в експлуатацію збільшують первісну вартість; • чи виникають у податковому обліку різниці за амортизацією МНМА; • як встановити вартість оприбуткування; • чи можна їх амортизувати; • ліквідаційна вартість: чи обов’язково її встановлювати; • чи призупиняють амортизацію на період ремонту; • чи обов’язково дооцінювати об’єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість — 0 грн; • чи списувати з балансу повністю замортизовані основні засоби

Бухгалтерський облік пального

Хоча підприємство фактично не одержало пального, коли отримало талон або паливну картку, воно має відобразити вартість пального на балансі. Адже на АЗС таке пальне перебуває лише на зберіганні, допоки підприємство не вирішить його забрати.

Підставою оприбуткувати паливо на баланс підприємства буде видаткова накладна або інший первинний документ, а не талон чи паливна картка.

Придбане за талонами або паливною карткою пальне відображайте на субрахунку 203 «Паливо». З метою аналітичного обліку можна виділяти вартість пального, яке перебуває на АЗС, у баках автомобілів тощо.

Списуйте вартість пального на витрати лише за його фактичного використання, що підтверджуватимуть первинні документи — подорожні листи.

Податок на прибуток

Витрати, пов’язані з використанням пального, списуйте винятково за даними бухгалтерського обліку (пп. 134.1.1 Податкового кодексу України; ПК). Такі витрати впливатимуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток та не формуватимуть різниць відповідно до розділу ІІІ ПК.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл