Головбух

Коригування податкової накладної 2018

 • 12 квітня 2018
 • 27289
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Податкова накладна зареєстрована, але виявлена помилка чи постачальник не може поставити товар у потрібній кількості чи змінює свою ціну, покупець змінює рішення про придбання товару певної номенклатури або в певній кількості. Усі ці проблеми з повсякденного життя бізнесу можуть бути розв’язані за допомогою коригування уже зареєстрованої податкової накладної.

Коли можна провести коригування податкової накладної

Платник ПДВ зареєстрував податкову накладну (ПН). ПКУ у п. 192.1 визначає, що він повинен скласти розрахунок коригування (РК) до складеної ПН у наступних ситуаціях:

 • поверненні покупцем поставлених йому товарів (повному чи частковому);
 • поверненні постачальником попередньої оплати, що була отримана ним від покупця за товари, роботи, послуги (повному чи частковому);
 • виправленні помилок, які допущені у ПН та не пов’язані зі зміною суми компенсації (тобто оплати) вартості товарів (послуг);
 • при зміні цін на товари, послуги після їх постачання покупцю.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Також РК може виписуватися з інших причин, які напряму не пов’язані з господарським життям, а саме:

 • коригування податкових зобов’язань при зміні напряму використання товарів (послуг), необоротних активів, які були придбані після 01.07.2015 р. (п. 198.5 ПКУ, п. 36 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ);
 • коригування податкового кредиту, що є наслідком річного перерахунку ПДВ за необоротними активами, які були придбані до 01.07.2015 р., за підсумками 1, 2 чи 3-х років, які настають за роком їх введення в експлуатацію (п. 42 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ);
 • коригування податкових зобов’язань, що є наслідком річного перерахунку ПДВ.

Кожний з цих випадків має свої нюанси, під які варто віднайти роз’яснення органів ДФС.

Податківці знову змінили алгоритм заповнення розрахунків коригування на зміну кількості і ціни товарів/послуг. Ознайомтеся з новими вимогами, за якими їх потрібно складати, і потренуйтеся на прикладах

Діюча форма розрахунку коригування до податкової накладної

РК виступає як додаток 2 до ПН. Форма даного документа затверджена тим же наказом, що й форма діючої ПН – наказ Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307 (у редакції наказу Мінфіну від 23.02.2017 р. № 276). До даних документів діє єдиний Порядок заповнення податкової накладної, що затверджений тим же наказом. Складанню РК у ньому присвячені п. 21-25.

Сюрприз від Мінфіну: нова податкова накладна

Коригування податкової накладної 2018
Наталія Товченикексперт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Спокій бухгалтерам лише сниться. А тим, хто має справу з ПДВ, — й поготів. Ось і жовтень «потішив» подаруночком: оновленими формами податкової накладної та розрахунку коригування. Тож чим вони відрізняються від попередніх і з якої дати їх застосовувати?

Хто повинен реєструвати розрахунок коригування

Пам’ятайте про відповідальність покупця за реєстрацію розрахунку коригування

РК реєструється постачальником або покупцем в залежності від ситуації:

Реєстрація РК у ЄРПН:

постачальником

покупцем

у результаті коригування збільшується сума компенсації вартості товарів (послуг)

у результаті коригування зменшується сума компенсації вартості товарів (послуг). Продавець має попередньо скласти РК та надіслати його покупцю.

результат коригування не змінює суму компенсації вартості товарів (послуг) (“нульові” РК)

РК складається отримувачем послуг від нерезидента з місцем їх постачання на території України

при складанні РК до ПН, яка не видається покупцю (незалежно від того, чи зменшується чи збільшується в результаті такого коригування вартість товарів (послуг))

Умови коригування:

По таким РК постачальник збільшує своє податкове зобов’язання в періоді оформлення такої РК незалежно від реєстрації РК у ЄРПН. Щодо покупця, то він отримує право на збільшення податкового кредиту тільки після реєстрації такої РК у ЄРПН (пп. 192.1.2 ПКУ).

По таким РК покупець зменшує податковий кредит з ПДВ у періоді оформлення такої РК незалежно від її реєстрації у ЄРПН. Щодо постачальника, то він отримує право зменшити податкові зобов’язання тільки в періоді реєстрації такої РК у ЄРПН (пп. 192.1.1 ПКУ).

У разі, якщо РК реєструється отримувачем товарів (послуг), то при реєстрації такого РК у ЄРПН здійснюється перевірка наявності у нього достатньої реєстраційної суми, яка визначається за формулою з пп. 2001.3 ПКУ (роз’яснення ДФС у ІПК від 17.10.2017 р. № 2261/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Для реєстрації розрахунку коригування реєстраційна сума в отримувача має бути більшою або дорівнювати сумі ПДВ, що зазначений у РК, який реєструється. У разі, якщо її не вистачає, то отримувач має:

 • отримати ПН та РК (які передбачають збільшення суми компенсації), складені на такого платника податку та зареєстровані в ЄРПН;
 • сплатити ПДВ митниці під час розмитнення товарів;
 • поповнити свій електронний рахунок.

Строк давності та коригування

В цілому ст. 192 ПКУ, у якій визначено порядок складання та реєстрації РК, не висуває ніяких строків для здійснення коригувань. Виходить, що платники ПДВ мають право складати й реєструвати РК в ЄРПН до ПН і з дати складання якої минуло понад 1095 днів. Існує чимало договорів, контрактів, які діють більше, ніж 3 роки, тому цілком можливі такі господарські ситуації. Аналогічний висновок є в ухвалі ВАСУ від 18.02.2016 р. № К/800/11558/13.

Однак, ДФС у своєму роз’ясненні в ІПК від 19.06.2017 р. № 709/9/99-99-15-03-02-15/ІПК ухилилася від відповіді на питання про можливість реєструвати РК у термін понад 1095 днів, заславшись на відправлений запит з даного питання до Мінфіну. Також існує більш давнє роз’яснення ДФС у категорії 101.07 ЗІР, що проведення коригування можливе тільки в рамках строку давності – 1095 днів (на основі ст. 102 ПКУ).

Як заповнювати податкові накладні, які не надають покупцям

Причини коригування  РК від ДФС 2018

Кодекс визначає загальні причини коригування податкової накладної. Однак, на практиці платник податку має справу з електронним адмініструванням ПДВ та програмним забезпеченням ДФС, яке пропонує насьогодні вибір з 7 причин коригування ПН, які можна вказати в РК. Розглянемо детально їх в таблиці нижче (на основі 101.07 ЗІР).

Тип причини

Роз’яснення

1

“Зміна кількості”

Дана причина вказується, якщо РК змінює кількість товарів, послуг. Заповнюємо 2 рядки:

 • 1-й – графа 7 зі знаком “–” щодо кількості, яка зазначена в ПН у повній сумі. Вказуємо порядковий номер рядка ПН, який коригується;
 • 2-й – графа 7 зі знаком “+” щодо правильної кількості, яка має бути в ПН. Вказуємо новий порядковий номер, який був відсутній у ПН.

Графи 9 і 10 на заповнюємо взагалі.

2

“Зміна ціни”

Вказується при зміні ціни товарів (послуг). Заповнюємо 2 рядки:

 • 1-й – графа 9 зі знаком “–” щодо ціни, яка зазначена в ПН у повній сумі. Вказуємо порядковий номер рядка ПН, який коригується;
 • 2-й – графа 9 зі знаком “+” щодо правильної ціни, яка має бути в ПН. Вказуємо новий порядковий номер, який був відсутній у ПН.

Графи 7 і 8 на заповнюємо взагалі.

3

“Зміна номенклатури”

Зазначається, якщо відбувається зміна номенклатури товарів (послуг), тобто їх найменування. Заповнюємо 2 рядки:

 • 1-й – графа 7 зі знаком “–” щодо кількості, яка зазначена в ПН у повній сумі товару (послуг) неправильної номенклатури. Вказуємо порядковий номер рядка ПН, який коригується;
 • 2-й – графа 7 зі знаком “+” щодо правильної кількості, яка має бути в ПН одо суми товару (послуг) необхідної номенклатури. Вказуємо новий порядковий номер, який був відсутній у ПН.

Графи 9 і 10 на заповнюємо взагалі. Якщо треба зняти товар однієї номенклатури та добавити 3 нових номенклатури, то в РК буде один рядок зі знаком “–” та 3 рядки зі знаком “+”.

4

“Повернення товару або авансових платежів”

Така причина вказується, якщо після оформлення та реєстрації ПН в ЄРПН відбулося повернення товару або попередньої оплати.

Вказуємо в одному рядку (якщо повертається повністю весь товар): графа 7 зі знаком “–” щодо кількості товару, який повертається.

Якщо РК таким способом не реєструється, то можна зробити:

 • 1-й – графа 7 зі знаком “–” щодо кількості товару який повертається;
 • 2-й – графа 7 зі значенням “0” щодо кількості товару, який був повернутий.

Таким чином можна скасувати також помилково введену ПН.

5

“Зменшення обсягу при нульовій кількості”

Роз’яснень ДФС поки що немає. Однак, це можуть бути коригування, які пов’язані умовним постачанням при зміні виробничого призначення  (тип причини 04 або 13); ліквідації основних засобів (тип причини 05); по операціям, які не є об’єктом оподаткування ПДВ (тип причини 08); по операціям, що звільнені від оподаткування ПДВ (тип причини 09).

6

“Зменшення кількості при нульовому обсягу”

Роз’яснень ДФС немає. Можливо, ПН на безплатну передачу товарів, послуг.

7

“Усунення неоднозначностей”

Роз’яснень ДФС поки що немає. Хоча це може бути використання знака “Х” у графі 3.2 в імпортній ПН.

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Коригування податкової накладної 2018
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних

Приклад коригування

Приклад. Нехай у ПН було вказано наступне:

 • товар А – 25 шт. по ціні 100,00 грн/шт без ПДВ;
 • всього сума без ПДВ: 2500,00 грн;
 • всього сума з ПДВ: 3000,00 грн.

Відбулася зміна вартості товару А на 110,00 грн/шт. Нова сума без ПДВ: 2750,00 грн (=110×25).

Складаємо РК:

Коригування податкової накладної 2018

Коригування податкової накладної 2018

Розрахунок коригування в декларації з ПДВ

Результати оформлення РК у декларації з ПДВ відображаються наступним чином:

 • ряд. 7 – містить коригування податкових зобов’язань. При заповненні даного рядка необхідно заповнити таблицю 1 додатка 1;
 • ряд. 12 – містить коригування податкового кредиту. При заповненні даного рядка заповнюється таблиця 2 додатка 1.

В декларації не відображаються РК, які були виписані до помилково складених ПН, якщо така ПН також не була відображена; “нульові” РК після яких не змінюється сума податкового кредиту чи податкових зобов’язань; коригування обсягів придбання по операціями “без ПДВ”  та за ставкою “0%” (роз’яснення ДФС 101.20 ЗІР).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл