Головбух

Звітність ФОП

  • 13 квітня 2018
  • 11032
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Реєструючись суб’єктом підприємницької діяльності, фізичній особі заздалегідь треба дізнатися яку ж саме звітність по бізнесу треба подавати протягом року та в які строки. Про це в сьогоднішній консультації.

Які звіти треба подавати

Фізична особа-підприємець може бути, як на загальній системі оподаткування, так і на спрощеній системі (єдиному податку). Обсяг звітності у них практично однаковий (щодо земельного податку, то див. примітку до таблиці нижче). Звіти, які треба подавати ФОП наведено в таблиці в залежності від системи оподаткування.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Звітність ФОП

Звіт

Податок, збір, внесок

Періодичність подачі

Гранична дата подачі

Загальна система оподаткування

Податкова декларація про майновий стан та доходи

(додаток Ф2)

ПДФО,

військовий збір

(“за себе”)

Раз на рік

протягом 40 кал. днів після закінчення року

Податкова декларація з плати за землю**

Земельний податок, орендна плата за землі комунальної або державної власності

Раз на рік

(або раз на місяць)

не пізніше 20 лютого (місячна – протягом 20 кал. днів)

Спрощена система оподаткування (1-2 групи)

Податкова декларація платника єдиного податку

єдиний податок

Раз на рік

протягом 60 кал. днів після кінця року

Спрощена система оподаткування (3 групи)

Податкова декларація платника єдиного податку

єдиний податок

Раз на квартал

протягом 40 кал. днів після кінця кварталу

Незалежно від системи оподаткування (подають всі)

Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (форма № Д5 (річна)

ЄСВ

(“за себе”)

Раз на рік

до 10 лютого наступного за звітним року

Незалежно від системи оподаткування подають усі, хто використовує працю найманих осіб

(крім 1 групи єдиного податку)

Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ)

ПДФО, ВЗ

(за найманих працівників)

Раз на квартал

протягом 40 кал. днів

Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (форма Д4)

ЄСВ

(за найманих працівників)

Щомісяця

протягом 20 кал. днів

*З 01.01.2017 ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Відповідно такі ФОП і не мають подавати звіт з ЄСВ “за себе”;

**ФОП на спрощеній системі також можуть подавати цю декларацію. Вони хоча й звільнені від сплати податку на землю, але не від сплати орендної плати за земельні ділянки державної або комунально власності, тому теж можуть подавати цю декларацію, якщо орендують такі ділянки.

12 пасток Звіту з ЄСВ

Звітність ФОП
Тарас Шарийкерівник експертної групи МСFR Головбух
Дізнайтеся, які пастки підготував Звіт з ЄСВ, як заповнити Звіт з ЄСВ у спірних ситуаціях, як діяти, якщо помилилися

Розглянемо тепер в яких документах шукати форми цих звітів, порядки їх заповнення та дізнаємося деякі нюанси з ними пов’язані.

А ви знали, чи має право ФОП перевести на власну картку кошти з розрахункового рахунку, з якого сплачує єдиний податок?

Податкова декларація про майновий стан і доходи

ФОП-підприємець на загальній системі доходи і витрати, отримані (понесені) в межах підприємницької діяльності, відображає в декларації про майновий стан і доходи у додатку Ф2 “Розрахунок податкових зобов’язань з ПДФО та ВЗ, отриманих самозайнятою особою”.

З 01.01.2018 р. вступиву дію наказ Мінфіну від 06.06.2017 р. № 556, який визначив цю декларацію та інструкцію до неї у новій редакції. Справа в тому, що з 2017 р. ФОП на загальній системі дозволили амортизувати основні засоби і після оновлення додаток Ф2 до декларації тепер містить відповідні розділи та графи для відображення амортизаційних витрат.

Декларація подається підприємцем незалежно від того, проводилась протягом звітного року підприємницька діяльність чи ні, і в декларації поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи (п. 177.11 ПКУ).

Якщо ФОП одночасно отримує дохід у вигляді зарплати (перебуває у трудових відносинах), то незважаючи на те, що ПДФО та ВЗ з такого доходу сплачує роботодавець як податковий агент, підприємець все одно зобов’язаний зазначити суму такого доходу і сплачених з нього податків у декларації.

ФОП на загальній системі оподаткування має заповнювати та подавати додаток Ф2 разом з податковою декларацією. Якщо протягом звітного періоду дохід від підприємницької діяльності не отримувався, то відповідні рядки додатку та податкової декларації прокреслюються (роз’яснення ДФС у 104.09 ЗІР).

Декларація заповнюється на основі Книги обліку доходів і витрат.

Нагадуємо, податкову декларацію ФОП-загальносистемники подають навіть тоді, коли ФОП не провадив підприємницької діяльності (ЗІР; категорія 104.09). Тобто доходу не було, а декларацію подайте!

Податкова декларація з плати за землю

Ця декларація подається, якщо має місце використання підприємцем земельних ділянок для здійснення господарської діяльності, наприклад, під магазин, СТО тощо. Форма Податкової декларації з плати за землю, затверджена наказом Мінфіну від 23.01.2017 р. № 9.  Ця форма є єдиною як для земельного податку (розділ І), так і для орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (розділ ІІ).

Земля при цьому може використовуватися ФОП на підставі права власності на земельну ділянку, права постійного користування та права оренди земельної ділянки.

Цікаво знати! Юрособа отримала поворотну фінансову допомогу від ФОП. На момент повернення коштів виявилося, що ФОП закрився. Чи повертати гроші фізособі, яка раніше була ФОП?

Податкова декларація платника єдиного податку

ФОП 1-3 груп єдиного податку складають та подають однакову декларацію – за формою з наказу Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578. Для кожного з них там призначений свій розділ:

  • другий – для 1 групи;
  • третій – для 2 групи;
  • четвертий – для 3 групи.

Якщо ФОП не  отримував доходи, то є дозвіл не подавати “пусту” декларацію, якщо протягом звітного кварталу немає об’єкта оподаткування (п. 49.2 ПКУ та роз’яснення ДФС 108.01.05 ЗІР). Однак, рекомендуємо все ж таки подати декларацію, щоб не було зайвих питань від ДФС.

Декларації заповнюються на основі Книги обліку доходів (для 1-2 груп) та Книги обліку доходів і витрат (для 3 групи).

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Звітність ФОП
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних

Як подаються декларації

ФОП не мають обов’язку подавати звітність тільки в електронному вигляді (п. 49.4 ПКУ) і для них існують 3 способи подачі декларації до органів ДФС:

  • у паперовому вигляді. Це можна здійснити особисто або через уповноважену особу. Треба подати 2 однакових примірники декларації, на одному з яких інспектор ставить відмітку про прийняття;
  • в електронному вигляді. Для цього способу потрібні ключі Електронного цифрового підпису (ЕЦП), а надіслати звіт потрібно не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає строк подачі звітів (п. 49.5 ПКУ). ЕЦП надають безкоштовно в акредитованому центрі ДФС. Також його можна  отримати платно, наприклад, в системі Приват-24;
  • поштою. Надсилається лист з описом вкладення та повідомленням про вручення не пізніше ніж за 5 календарних днів до закінчення граничного строку (п. 49.5 ПКУ). У разі неприйняття декларації інспектор протягом 5 робочих днів із дня її отримання надсилає поштою письмову мотивовану відмову.

Звітність з ЄСВ

Звіт з ЄСВ формується та подається відповідно до норм, визначених Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Мінфіну від 14.04.2015  № 435.

Звіт “за себе” подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до Порядку № 435. При цьому звіт не подається тими платниками, яких звільнено від сплати за себе єдиного внеску.Підприємці на загальній системі заповнюють таблицю 1 річного звіту з ЄСВ і подають звіт за місцем реєстрації.

ФОП 2 і 3 групи єдиного податку, а також ФОП на загальній системі, які використовують працю найманих працівників, подають ще й звіт за своїх працівників (форма Д4).

Шпаргалка для платника ЄСВ — завжди під рукою!

Форма № 1ДФ

Форму 1ДФ затверджено наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4. Цим же наказом затверджений Порядок заповнення та подання податковими агентами цього звіту. Форма 1ДФ має статус декларації.

Якщо доходи найманим працівникам чи іншим особам не нараховувалися та не виплачувалися, то подавати форму № 1ДФ не потрібно (пп. “б” п. 176.2 ПКУ). Однак, якщо доход був нарахований, але не був виплачений, то ФОП, який виступає в ролі податкового агента, зобов’язаний подати форму № 1ДФ незалежно від того, коли буде здійснена фактична виплата доходів.

Не вскочте в грошову халепу, рахуючи зарплату!

Звітність ФОП
Ірина Петрусенкоексперт MCFR Головбух
Цілком зрозумілим є небажання бухгалтерів виправляти помилки у формі № 1ДФ. Бо за це обов’язково оштрафують. Та іноді штрафів можна уникнути. Як та коли штрафів аж ніяк не позбутися?

Відповідальність по звітності

Неподання чи несвоєчасне подання будь-якої податкової декларації передбачає такі штрафи (п. 120.1 ПКУ):

  • 170 грн за кожне неподання (несвоєчасне подання);
  • 1020 грн при повторному порушенні протягом року.

Також штрафи стосуються й звітності з ЄСВ.

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл