Головбух

Платник податку на прибуток на загальних підставах

 • 11 квітня 2018
 • 8799
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Податок на прибуток є одним з головних податків країни. Його ще називають загальною системою оподаткування. Визначення умов перебування на ньому є необхідним при плануванні податкових платежів та вирішенні питання, на якій системі перебувати: загальній чи спрощеній.

Платники податку на прибуток

Платниками податку на прибуток на загальних підставах можуть бути тільки юрособи – як резиденти, так і нерезиденти (п. 133.1, 133.2 ПКУ).

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Платники-резиденти – це суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність на території України та за її межами. При реєстрації нового підприємства “за замовчанням” воно потрапляє саме на загальну систему оподаткування, стаючи платником податку на прибуток (якщо не буде подана заява на реєстрацію платником єдиного податку).

Платники-нерезиденти – це:

 • юрособи-нерезиденти будь-якої організаційно-правової форми, які отримують доходи із джерелом їх походження з України. За винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України;
 • постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом їх походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції щодо таких нерезидентів або їх засновників. Визначення терміну “постійне представництво” містить пп. 14.1.193 ПКУ.

Хто не є платником податку на прибуток

Не є платниками податку на прибуток (крім податку на доходи нерезидента):

Платники податку та ставки їх оподаткування

На ставку податку впливає вид діяльності та приналежність до певної категорії платника податку. Податок на прибуток сплачується за такими ставками:

 • 18% від прибутку – базова (основна) ставка (п. 136.1 ПКУ);
 • 3% від доходу – для страховиків (загальне страхування);
 • 0% від доходу – для страховиків (страхування життя, медичне страхування, пенсійне страхування).

Також за окремими ставками оподатковуються букмекерська діяльність, діяльність з випуску та проведення лотерей (ст. 139 ПКУ).

Увага! Варто враховувати, що у 2018 році платники податку на прибуток отримали кілька нових різниць та вдосконалених старих. Зокрема, 30-відсоткову різницю поширили ще на одну категорію нерезидентів, а також встановли новий ліміт для застосування різниці до операцій з неприбутковими організаціями.

Платники податку на прибуток – пільговики

Ставка 0%. Також існує окрема “пільгова” ставка податку на прибуток – 0%. Вона встановлена тимчасово до 31 грудня 2021 р.(п. 44 підрозд. 4 розділу ХХ). Одними з критеріїв  отримання пільгового статусу платника податку за такою ставкою є:

 • річний дохід ≤ 3 млн грн;
 • розмір зарплати кожного працівника ≥ 2 МЗП (= 7446 грн у 2018 р.).

Пільга застосовується як до новостворених після 01.01.2017 р. підприємств, так і до діючих (детальніше критерії та винятки – див. п. 44 підрозд. 4 розділу ХХ ПКУ, а також лист ДФС від 04.09.2017 р. № 23407/7/99-99-15-02-01-17).

Звільнення від оподаткування. Також окремими положеннями ПКУ передбачено звільнення від оподаткування прибутку окремих суб’єктів господарювання, а саме:

 • Чорнобильської АЕС (п. 142.2 ПКУ);
 • підприємств, які беруть участь у міжнародній програмі – Плані здійснення заходів на об’єкті “Укриття” відповідно до положень Рамкової угоди між Україною та ЄБРР щодо діяльності Чорнобильського фонду “Укриття” в Україні (п. 142.3 ПКУ);
 • підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями інвалідів та є їх повною власністю (п. 142.1 ПКУ).

Платники податку на доходи нерезидента

Податок на виплату доходів нерезидентам (застосовується тільки щодо нерезидентів-юросіб) ще називають податком на репатріацію. Він є частиною податку на прибуток та декларується в одній декларації. Основною його ставкою є 15%. Також є ще інші доходи нерезидентів, які оподатковуються за ставками 0, 4, 6, 12, 20%% (страхування, фрахт, оплата рекламних послуг). Виплати нерезидентам-фізособам не оподатковуються.

Даний податок мають утримувати та сплачувати навіть неплатники податку на прибуток:

 • НПО (роз’яснення ДФС у 102.04 ЗІР);
 • юрособи, що є платниками єдиного податку (п. 297.5 ПКУ, 108.05 ЗІР). У такому випадку платнику єдиного податку доводиться подавати декларацію з податку на прибуток, від якої він звільнений (з заповненим додатком ПН);
 • фізособи-резиденти (102.18 ЗІР). Це стосується як звичайних фізосіб, так і ФОП (як на загальній системі, так і на спрощеній) – усі вони зобов’язані подавати декларацію з податку на прибуток (з заповненим Додатком ПН) (лист ДФС від 24.02.2017 р. № 2707/Г/99-9915-02-02-14).

Якщо виплачуєте проценти нерезидентам, утримайте з них податок на репатріацію. Для цього враховуйте, які ставки податку застосовують, на які міжнародні договори зважати, а також на те, що існує можливість звільнитися від оподаткування.

Платники податку, що ведуть і не ведуть розрахунок податкових різниць

Можливі 2 варіанти перебування на загальній системі оподаткування: з визначенням бази оподаткування з коригуванням фінрезультату на податкові різниці та без такого коригування. Розмежовує таких платників податку обсяг доходу – 20 млн грн (див. нижче).

Критерії

порівняння

Платники податку на прибуток:

без податкових різниць

з податковими різницями

Об’єкт оподаткування

Фінрезультат до оподаткування з фінзвітності

Фінрезультат до оподаткування ± податкові різниці

Допустимий обсяг доходу за календарний рік

≤ 20 000 000грн (без непрямих податків)

>20 000 000грн (без непрямих податків)

також можливий добровільний перехід

Звітний період

Календарний рік

Календарний квартал

Платник податку на прибуток, у якого річний дохід за останній річний звітний період ≤ 20 млн грн може прийняти рішення про незастосування коригувань фінрезультату до оподаткування на усі різниці не більше 1 разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу.

Новостворені платники податку на прибуток

Автоматично новостворене підприємство потрапляє на загальну систему оподаткування, якщо не були подані заяви щодо спрощеної системи. Обов’язок коригувати фінрезультат існує тільки при перевищенні граничного обсягу в 20 млн грн. Однак, це можна зробити й добровільно – тоді при подачі декларації ставиться відповідна позначка. Тобто при створенні підприємства вказувати, чи буде підприємство використовувати коригування фінрезультату не потрібно – все це робиться при подачі першої декларації (для новоствореного це буде річна декларація).

Підтвердження статусу платника податку на прибуток

З 2012 р. для всіх платників податків запроваджено з даною метою єдиний документ – виписку з ЄДР (Єдиний державний реєстр юросіб та фізосіб - підприємців). Цей документ підтверджує держреєстрацію суб’єкта господарювання та взяття його на облiк в органах державної податкової служби, державної статистики та ПФУ (лист Міндоходів від 09.01.2014 р. № 106/7/99-99-18-02-04-17).

Виписку з ЄДР  можна замовити у держреєстратора, який її видасть або надішле поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше наступного робочого дня після отримання державним реєстратором вiд органів статистики, ДФС, ПФУ даних про взяття на облiк.

На що впливає статус платника податку на прибуток

Статус платника податку на прибуток накладає певні обмеження на контрагентів. Так, платники єдиного податку 2 групи не можуть надавати послуги платникам податку на прибуток.

Ще статус контрагента важливий для платників податку на прибуток, які здійснюють коригування фінрезультату на податкові різниці, якщо у звітному періоді вони сплачують штрафи, пені, неустойки таким контрагентам. Вони повинні збільшити фінрезультат на сплачені штрафні санкції (пп. 140.5.11 ПКУ):

 • на користь осіб, які не мають статусу платника податку на прибуток (крім фізосіб), наприклад, якщо контрагенти є платниками єдиного податку (лист Мінфіну від 10.04.2017 р. № 11210-09-10/9617 та роз’яснення ДФС 102.13 ЗІР);
 • на користь платників податку на прибуток, які застосовують ставку оподаткування 0% відповідно до п. 44 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ.

Аналогічна ситуація з перерахуванням безповоротної фінансової допомоги (безоплатному наданні товарів, робіт, послуг) особам, які не є платниками податку на прибуток (крім фізосіб і НПО). Сюди ж ПКУ відносить і вищезгаданих “нульових” платників податку (пп. 140.5.10 ПКУ).

Це одні з причин необхідності підтвердження свого статусу для своїх контрагентів. Як бачимо, проблема в тому, що виписка з ЄДР не вказує на пільговий статус платника податку на прибуток, тому залишається лише сподіватися на добросовісність контрагента або пильність бухгалтера.

Інвентаризація: обов’язок чи спосіб зберегти майно підприємства

Платник податку на прибуток на загальних підставах
СЕРДЮК Оленаексперт МСFR Головбух, канд. екон. наук
Бухгалтер, як детектив, перед інвентаризацією шукає помилки в обліку основних засобів і виправляє їх. З нашим фахівцем зробите це швидко та безболісно для фінансів вашої компанії. Поспішіть отримати готові рішення 10-ти проблемних ситуацій щодо роботи з ОЗ: • що і коли інвентаризувати; • як бути, якщо провести інвентаризацію вимагають податківці; • якщо не провести інвентаризацію: які ризики для підприємства і для головбуха; • яка процедура інвентаризації; • як інвентаризувати активи і заборгованість; • як обліковувати лишки і нестачі; • як оцінювати розмір збитків і стягувати матеріальну шкоду; • чи коригувати фінрезультат через нестачі

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл