Головбух

Як уникнути потреби індексувати зарплату

  • 10 квітня 2018
  • 685
керівник експертної групи МСFR Головбух

Щоб не індексувати зарплату працівників, на підприємстві вирішили кожного місяця підвищувати посадовий оклад (на суму від 1 до 5 грн). Чи це правомірно?

Механізм проведення індексації зарплати визначений у Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженому постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078). Індексація доходів  — не право роботодавців, а обов’язок. Доволі часто, аби позбутися необхідності індексувати зарплату, вони щомісяця підвищують посадови окладів (від 1 грн і більше). Завдяки такому «технічному» підходу точка відліку для індексації зарплати постійно відсувається.

А ви знаєте, чи потрібен наказ керівника для нарахування індексації та  які штрафи передбачено за порушення під час проведення індексації?

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Мінсоцполітики уникає прямої відповіді на запитання, наскільки такі дії правомірні (лист від 29.04.2016 № 234/10/136-16). Водночас звертає увагу на механізм підвищення доходів працівників на випередження зважаючи на їх прогнозований рівень. Нормативне підґрунтя такого підходу створюють восьмий — десятий абзаци пункту 5 Порядку № 1078.

Крім цього, госпрозрахункові підприємства та організації мають право визначати умови проведення індексації у колективних договорах з огляду на норми чинного законодавства. Проте індексування зарплати не може бути нижчим, ніж це передбачено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII та Порядком № 1078.

Отже, хоча фахівці Мінсоцполітики не дають прямої відповіді, чи підтримують вони згаданий «обхідний» спосіб уникнути індексації, щомісячне підвищення зарплати дає змогу її не індексувати. Фактично оклад працівника підвищують до того, як у нього виникає право на індексацію. При цьому сума підвищення не має значення, навіть якщо це лише одна гривня. Недолік один — доводиться часто вносити зміни до штатного розпису.

Цікаво знати, чи може підприємство оштрафувати Державна служба України з питань праці під час перевірки, якщо найманий працівник лише один і він із власної ініціативи не індексував собі зарплату?

Радимо госпрозрахунковим підприємствах у колективних договорах чи інших документах, що регламентують оплату праці працівників (зокрема положення про оплату праці), визначати не «обхідні» способи уникнути індексації, а «покращувальні» умови її проведення. Приміром, щокварталу переглядати посадові оклади і збільшувати їх на суму, що компенсує інфляцію цін на споживчі товари та послуги.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл