Як уникнути потреби індексувати зарплату

270
Шарий Тарас
керівник експертної групи МСFR Головбух
Щоб не індексувати зарплату працівників, на підприємстві вирішили кожного місяця підвищувати посадовий оклад (на суму від 1 до 5 грн). Чи це правомірно?

Механізм проведення індексації зарплати визначений у Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженому постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078). Індексація доходів  — не право роботодавців, а обов’язок. Доволі часто, аби позбутися необхідності індексувати зарплату, вони щомісяця підвищують посадови окладів (від 1 грн і більше). Завдяки такому «технічному» підходу точка відліку для індексації зарплати постійно відсувається.

А ви знаєте, чи потрібен наказ керівника для нарахування індексації та  які штрафи передбачено за порушення під час проведення індексації?

Мінсоцполітики уникає прямої відповіді на запитання, наскільки такі дії правомірні (лист від 29.04.2016 № 234/10/136-16). Водночас звертає увагу на механізм підвищення доходів працівників на випередження зважаючи на їх прогнозований рівень. Нормативне підґрунтя такого підходу створюють восьмий — десятий абзаци пункту 5 Порядку № 1078.

Крім цього, госпрозрахункові підприємства та організації мають право визначати умови проведення індексації у колективних договорах з огляду на норми чинного законодавства. Проте індексування зарплати не може бути нижчим, ніж це передбачено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII та Порядком № 1078.

Отже, хоча фахівці Мінсоцполітики не дають прямої відповіді, чи підтримують вони згаданий «обхідний» спосіб уникнути індексації, щомісячне підвищення зарплати дає змогу її не індексувати. Фактично оклад працівника підвищують до того, як у нього виникає право на індексацію. При цьому сума підвищення не має значення, навіть якщо це лише одна гривня. Недолік один — доводиться часто вносити зміни до штатного розпису.

Цікаво знати, чи може підприємство оштрафувати Державна служба України з питань праці під час перевірки, якщо найманий працівник лише один і він із власної ініціативи не індексував собі зарплату?

Радимо госпрозрахунковим підприємствах у колективних договорах чи інших документах, що регламентують оплату праці працівників (зокрема положення про оплату праці), визначати не «обхідні» способи уникнути індексації, а «покращувальні» умови її проведення. Приміром, щокварталу переглядати посадові оклади і збільшувати їх на суму, що компенсує інфляцію цін на споживчі товари та послуги.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Не піймайтеся на штрафи: коригуйте відпускні правильно
Інвалютні операції: імпорт, експорт товарів, курсові різниці, валютні обмеження
Каса, касові документи, ліміт каси по-новому
Блокування податкових накладних. Перезавантаження
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Фінансова звітність — 2017
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

і я інформуватиму вас про:

➤ головні зміни в законодавстві

➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій

➤ зручні сервіси для роботи

Наталія Будніченко, головний редактор порталу «Головбух»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль