Головбух

Додаток ВП до декларації з податку на прибуток 2018: виправлення помилок з податку на прибуток

 • 2 квітня 2018
 • 928
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Виправлення помилок минулих звітних періодів в податковій декларації з податку на прибуток можливе не тільки шляхом подачі уточнюючої декларації, а й через подачу Додатка ВП до поточної декларації. Сьогодні в консультації про його заповнення.

Призначення Додатка ВП

Додаток ВП до декларації з податку на прибуток 2018 заповнюється, якщо платник податку на прибуток вирішує виправити помилку чи декілька помилок минулого звітного періоду разом з подачею декларації на основі п. 50.1 ПКУ. Однак, виправлення помилок в декларації з податку на прибуток 2018 таким способом можливе тільки по одному звітному періоду, так як Додаток ВП всього один і їх не може бути подано кілька до декларації (єдиний додаток до декларації, який може подаватися в декількох екземплярах — це Додаток ПН).

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Строки давності для виправлення помилок в декларації з податку на прибуток 2018

На виправлення помилок в декларації з податку на прибуток 2018 є 1095 днів (ст. 102 ПКУ). Моментом відліку цього часу є:

 • день, що є наступним за останнім днем граничного строку подачі декларації, у якій виявлено помилку (якщо декларація була подана вчасно, тобто до закінчення граничного строку її подачі);
 • день, що є наступним за днем фактичної подачі декларації, якщо вона була подана з запізненням (після закінчення граничного строку подачі);
 • день, що є наступним за днем подачі уточнюючого розрахунку (якщо такий розрахунок подавався).

Отже, з огляду на строк давності, зараз можна виправляти помилки у фінансовій звітності підприємства за І квартал 2015 року та за наступні періоди.

Нагадаємо також, аби скласти фінансову звітність без помилок і не сумніватися у зазначених цифрах, кожне підприємство має провести інвентаризацію

Наслідки виправлення помилки (штраф і пеня)

Якщо в результаті виправлення помилки виникає недоплата з податку на прибуток, то в Додатку ВП до декларації з податку на прибуток 2018 розраховується штраф рівний 5% від суми такої недоплати та розраховується пеня. Якщо ж недоплати немає, то й не буде штрафних санкцій.

Пеня починає нараховуватися через 90 кал. днів після закінчення строку, який встановлений для подачі декларації, в якій була помилка (пп. 129.1.3 ПКУ). Пеня нараховується за кожний день прострочення платежу, включаючи день погашення зобов’язання, у розрахунку 100% річних облікової ставки НБУ, що діє на кожний такий день (п. 129.4 ПКУ).

Штраф і пеня сплачується у строк, який встановлений для сплати зобов’язання за звітною декларацією, у складі якої подається Додаток ВП до декларації, тобто протягом 10 кал. днів по закінченню граничного строку подачі декларації за звітний період. Для І кварталу 2018 р. — це 18 травня (п’ятниця) (20 травня –неділя, тому день сплати переноситься на найближчий робочий день).

Увага! Перед тим як заповнювати декларацію, варто враховувати, що у 2018 році платники податку на прибуток отримали кілька нових різниць та вдосконалених старих. Зокрема, 30-відсоткову різницю поширили ще на одну категорію нерезидентів, а також встановли новий ліміт для застосування різниці до операцій з неприбутковими організаціями.

Переваги Додатка ВП над уточнюючим розрахунком

Подача Додатка ВП, як відомо, не єдиний спосіб виправити помилку в декларації. Ще можливими є подача уточнюючого розрахунку або декларації з позначенням “звітна нова”. Останній варіант — це тільки для випадків, якщо помилка виявлена ще до закінчення граничного строку подачі декларації за даний період. Для минулих звітних періодів – тільки Додаток ВП до поточної декларації або уточнюючий розрахунок (його ще називають уточнюючою декларацією). У чому ж тоді відмінності та переваги Додатка ВП над уточнюючим розрахунком?

Для відповіді на це питання поглянемо в таблицю нижче.

Критерій порівняння

Додаток ВП 
до декларації

Уточнюючий розрахунок

Терміни подачі

При подачі декларації за поточний період. Якщо не встигли – слід чекати нового звітного періоду.

Подати можна будь-коли протягом 1095 днів.

Терміни сплати штрафу

Протягом 10 кал. днів після закінчення граничного строку подачі декларації разом зі сплатою податку на прибуток за цей період.

До подачі уточнюючого розрахунку.

Кількість

Лише один. Виправлення тільки за один звітний період.

Можна подавати декілька без обмежень уточнюючих розрахунків та виправляти таким чином декілька періодів.

Сума штрафу

5% від суми недоплати податкового зобов’язання.

3% від суми недоплати податкового зобов’язання.

Три методи виправити помилки з податку на прибуток

Додаток ВП до декларації з податку на прибуток 2018: виправлення помилок з податку на прибуток
Олег СічACCA DipIFR(rus), керівник Об’єднаної редакції MCFR: Головбух
Є три методи виправити помилки з податку на прибуток. Найпростіший — скласти нову звітну декларацію за податковий період, у якому припустилися помилки.Цим методом можна скористатися, якщо помилку виявили до спливу граничного строку подання декларації. Якщо пізніше — доведеться обрати один із двох таких методів: подати уточнюючий розрахунок; заповнити коригувальний додаток до поточної декларації (п. 50.1 Податкового кодексу України; ПК). Принципова відмінність уточнюючого розрахунку — його можна подати у будь-який момент. Натомість додаток ВП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897 , подають лише у складі поточної декларації.

Таким чином, Додаток ВП Д до декларації з податку на прибуток 2018 має переваги у таких випадках:

 • платник податку не має коштів сплатити штраф до подачі уточнюючого розрахунку або йому з інших міркувань краще зробити це в кінці періоду (слід враховувати, що сума штрафу при цьому є більшою);
 • необхідно врахувати результати виправлення помилки уже у звітному періоді. Наприклад, у ситуаціях, коли податкове зобов’язання в результаті виправлення помилки не збільшується, а навпаки – зменшується або стає від’ємним. Це можливо в ситуації, коли в минулому звітному періоді не було показано збиток, а тепер платник податку хоче використати такі збитки для зниження податкового зобов’язання за нинішній звітний період.

Щодо останньої ситуації, то необхідно, щоб помилка не зачепила наступні звітні періоди, які також треба коригувати. У таких випадках подаються уточнюючі розрахунки і тільки останній звітний період можна буде вже відкоригувати за допомогою Додатка ВП.

Оцінка основних фондів Безплатний вебінар:

19 квітня 2018 року наші експерти розкриють всі секрети заповнення декларації з податку на прибуток підприємств у безплатному вебінарі "Дека з податку на прибуток за І квартал: як застосувати зміни – 2018".

Подача інших додатків разом з Додатком ВП

При виправленні помилки цілком закономірною є ситуація необхідності виправлень в інших додатках до податкової декларації, у т.ч. у фінзвітності. У роз’ясненні ДФС категорії 102.23.02 ЗІР містяться наступні правила:

 • якщо фінзвітність підлягає виправленню, то вона подається органу ДФС у паперовому вигляді разом з супровідним листом у довільній формі. Подача такої виправленої фінзвітності може бути відображена у таблиці в кінці декларації (“Наявність доповнення”). Кількість аркушів такої звітності враховується тоді в загальній кількості аркушів додатків, що зазначається в прикінцевій частині декларації (“Додатки на __ арк.”);
 • якщо фінзвітність не виправлялася, то вона не подається.

Це ж саме стосується інших додатків. Якщо вони виправлялися, то тоді їх також у паперовому вигляді слід відправити разом з фінзвітністю з супровідним листом та вказати інформацію про них у доповненнях до декларації. Це необхідно щодо усунення зайвих запитань з боку ДФС.

Додаток ВП - приклад заповнення

Додаток ВП до декларації з податку на прибуток 2018 має 2 таблиці:

 • Таблиця 1 – містить правильні показники за період, який уточнюється. Повторює своєю формою декларацію з податку на прибуток;
 • Таблиця 2 – розраховуються наслідки виправлень – штраф і пеня у разі недоплати податкового зобов’язання.

Як заповнити додаток ВП
Заповнення заголовної частини. Зазначаємо тут, яка декларація уточнюється – звітна чи звітна нова.

У полі 1 Додатка ВП вказуємо звітний період, у якому виправляється помилка та за який подається декларація (дана інформація співпадає з полем 2 заголовної частини декларації).

 Період, у якому помилка була допущена, вказуємо у полі 2 Додатка ВП (збігається з інформацією поля 3 заголовної частини податкової декларації).

Заповнення Таблиці 1. Таблиця 1 заповнюється аналогічно основній частині Податкової декларації з податку на прибуток з уже виправленими показниками.

Заповнення Таблиці 2.  Заповнюємо наступним чином:

Код

рядка

Як заповнити

Виправлення помилок

26

Розраховуємо суму недоплати (позитивне значення) або переплати (наводиться зі знаком “–”) з податку на прибуток. Для розрахунку: ряд. 19 Додатка ВП – ряд. 19 декларації за період, що уточнюється (період, за який виправляється помилка). Дане значення заносимо до ряд. 26 поточної декларації. Недоплата – це заниження податкового зобов’язання.

27

Визначаємо суму недоплати (позитивне значення) або переплати (наводиться зі знаком “–”) з авансового внеску на дивіденди. Для розрахунку: ряд. 22 Додатка ВП – ряд. 22 декларації за період, що уточнюється (період, за який виправляється помилка). Дане значення заносимо до ряд. 27 поточної декларації.

28

Сума штрафу. Розраховується, якщо недоплата (позитивне значення ряд. 26): ряд. 26×0,05. Значення переноситься до ряд. 28 поточної декларації.

29

Сума пені. Розраховується з 91-го кал. дня після закінчення строку подання декларації, в якій виявлено помилку. Розрахунок: ряд. 26 Додатка ВП×ставка НБУ( %)×(кількість днів з 91-го дня по день погашення зобов’язання)/(100×365). Якщо ставка НБУ протягом періоду розрахунку пені змінювалася, то на кожний день розрахунку береться діюча на той день ставка НБУ. Значення переноситься до ряд. 29 поточної декларації.

Виправлення помилок з податку на прибуток, який утримується при виплаті доходів (прибутків) нерезидентів

30

Сума недоплати (позитивне значення) або переплати (наводиться зі знаком “–”) з податку на доходи нерезидентів. Для розрахунку: ряд. 25 Додатка ВП – ряд. 25 декларації за період, що уточнюється (період, за який виправляється помилка). Дане значення заносимо до ряд. 31 поточної декларації.

31

Сума штрафу. Розраховується, якщо недоплата (позитивне значення ряд. 30): ряд. 30×0,05. Значення переноситься до ряд. 32 поточної декларації.

32

Сума пені. Розраховується аналогічно ряд. 29 Додатка ВП. Розрахунок: ряд. 30 Додатка ВП ×ставка НБУ( %)×(кількість днів з 91-го дня по день погашення зобов’язання)/(100×365). Значення переноситься до ряд. 33 поточної декларації.

Приклад 1. Підприємство вирішує виправити помилку в річній декларації за 2017 р. при подачі квартальної декларації за І квартал 2018 р. Помилка стосувалася заниження доходу на 10000 грн.

Таблиця 1 заповнюється аналогічно основній частині декларації за 2017 р, але уже з правильними числами. У Таблиці 2 буде сума недоплати 10000 грн та сума штрафу. Пені не буде, так як ще не пройшло 90 днів.

Код

рядка

Сума

Виправлення помилок

26

10000

27

28

500

29

Приклад 2.Ситуація така ж, як у прикладі 1, але помилка стосується І кварталу 2017 р. Таким чином, уже пройшов 90-денний період. Граничною датою подачі цієї декларації було 10 травня 2017 р. 91-й день настає 9 серпня 2017 р. Пеня нараховуватиметься по день сплати – хай це буде 15 травня 2018 р. (у періоді нарахування пені – 280 днів).  Ставки НБУ змінювалися декілька разів у даному періоді, тому розрахунок пені виглядатиме наступним чином:

 • з 09.08 по 26.10 (79 днів) – 12,5%;
 • з 27.10 по 13.12 (48 днів) – 13,5%;
 • з 14.12 по 25.01 (43 дні) –  14,5%;
 • з 26.01 по 01.03 (35 дні) – 16,0%;
 • з 02.03 по 15.05 (75 дні) – 17,0%.

Пеня = 10000×(79×0,125+48×0,135+43×0,145+35×0,16+75×0,17)/365 = 1121,64≈1122 грн.

Тоді Таблиця 2 матиме вигляд:

Код

рядка

Сума

Виправлення помилок

26

10000

27

28

500

29

1122

Разом з Додатком ВП за даними прикладу необхідно подати новий комплект фінансової звітності у паперовому вигляді та супровідний лист. Дані дії зазначаємо у доповненні в прикінцевій частині декларації за І квартал 2018 р.

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Додаток ВП до декларації з податку на прибуток 2018: виправлення помилок з податку на прибуток
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних
Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл