Головбух

Як ліквідувати безоплатно одержаний ОЗ

  • 23 березня 2018
  • 2851

Підприємство ліквідує основний засіб, який отримало безоплатно. Що з додатковим капіталом?

Щоб ліквідувати безоплатно одержаний об’єкт основних засобів (ОЗ), що не встиг повністю замортизуватися, визнайте дохід у сумі залишку додаткового капіталу. Далі — докладніше.

Вартість безоплатно одержаних об’єктів ОЗ зараховують безпосередньо на дебет рахунку 10 «Основні засоби» із кредитом субрахунку 424 «Безоплатно одержані необоротні активи».

► Малоцінні необоротні матеріальні активи 2018

Усі інші витрати, понесені у зв’язку з отриманням об’єктів ОЗ, обліковують на рахунку 15 «Капітальні інвестиції», а потім переносять на рахунок 10 і включають до первісної вартості отриманих об’єктів.

Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291, встановлює, що залишок додаткового капіталу на субрахунку 424 зменшують на суму визнаного доходу протягом строку корисного використання безоплатно одержаних обєктів необоротних активів (окрім землі) і за вибуття таких активів.

Ні дня без ТМЦ: як оприбутковувати

Як ліквідувати безоплатно одержаний ОЗ
Віктор Онищенкоексперт з обліку та оподаткування, м. Чернігів
Оприбуткування товарно-матеріальних цінностей — справа буденна для бухгалтера. Але й під час цієї звичайної господарської операції можуть виникати нестандартні ситуації, що потребують відповідей на різні облікові запитання. Як розподілити транспортно-заготівельні витрати? Чи включати ту чи ту витрату до первісної вартості запасів? Чи відносити нестачу до первісної вартості ТМЦ? У статті "Оприбуткування ТМЦ на підприємстві." Ми розглянули надходження ТМЦ з усіх, навіть не надто зручних облікових ракурсів. І тоді усі ТМЦ-спірності не створюватимуть «дірок» у бухгалтерії, а вам дискомфорту.

 Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів ФОПами

Отже, доходи визнають на систематичній основі, загальна їх сума має дорівнювати справедливій вартості безоплатно отриманих ОЗ. Тобто доходи загалом дорівнюватимуть сумі нарахованої за період експлуатації амортизації та залишкової вартості ОЗ. За вибуття слід обнулити додатковий капітал, якщо ОЗ повністю не замортизували. Проведення: дебет субрахунку 424 із кредитом субрахунку 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів».

Розглянемо ситуацію на Прикладі:

Приклад:  Ліквідація безоплатно отриманого основного засобу

Підприємство ліквідує безоплатно отриманий верстат. Первісна вартість верстата, що дорівнює справедливій, — 16 000 грн. Знос, нарахований за період експлуатації, — 12 000 грн. У результаті ліквідації оприбуткували запчастини на суму 1500 грн. Зарплата працівників за проведення ліквідації — 1100 грн, ЄСВ — 242 грн (22%).

 з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський

облік

Сума, грн

Д-т

К-т

1

Списали нараховану суму зносу об’єкта основних засобів, що ліквідується

131

104

12 000

2

Списали залишкову вартість об’єкта основних засобів, що ліквідується (16 000 – 12 000)

976

104

4000

3

Визнали дохід

424

745

4000

4

Нарахували податкові зобов’язання з ПДВ (на залишкову вартість)

977

641/пдв

800

5

Відобразили інші витрати, пов’язані з ліквідацією об’єкта основних засобів

976

976

661

651

1100

242

6

Оприбуткували запчастини в результаті ліквідації

207

746

1500

ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок

Як ліквідувати безоплатно одержаний ОЗ
МОРОЗОВСЬКА Галина експерт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • до якої групи основних засобів у бухгалтерському і податковому обліку віднести холодильник, мікрохвильову піч, пилосос; • чи включають витрати на страхування об’єкта до його первісної вартості; • витрати на ремонт придбаного основного засобу до введення його в експлуатацію збільшують первісну вартість; • чи виникають у податковому обліку різниці за амортизацією МНМА; • як встановити вартість оприбуткування; • чи можна їх амортизувати; • ліквідаційна вартість: чи обов’язково її встановлювати; • чи призупиняють амортизацію на період ремонту; • чи обов’язково дооцінювати об’єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість — 0 грн; • чи списувати з балансу повністю замортизовані основні засоби

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS: ГОЛОВБУХ

✍ Річний Звіт з ЄСВ: як підприємцю заповнити без помилок

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл