text
Головбух

Штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку 2018

  • 19 березня 2018
  • 13168

Несплата будь-якого податку – це штраф та пеня. Це може статися як усвідомлено, так і через допущену помилку, яка виявлена самостійно чи органом ДФС. Сьогодні в консультації розглянемо особливості штрафних санкцій щодо сплати єдиного податку.

Строки сплати єдиного податку

Платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку. Нагадаємо існуючі строки сплати та ставки єдиного податку (ЄП) в залежності від групи (1-3):

Показник

Характеристика груп ЄП

1

2

3

тільки ФОП

тільки ФОП

ФОП і юрособи

Ставка податку

Не більше 10% прожиткового мінімуму (ПМ) виходячи з ПМ на 01 січня (у 2018 р. – 176,20 грн)

Не більше 20% мінімальної заробітної плати (МЗП) виходячи з МЗП на 01 січня (у 2018 р. – 744,60 грн)

3% доходу – для платників ПДВ;

5% доходу – для неплатників ПДВ

Періодичність сплати ЄП

Раз на місяць, авансом, не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця. Платити треба навіть коли немає доходу від діяльності.

Раз у квартал протягом 50 кал. днів після кінця кварталу.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Штраф за несплату єдиного податку

Штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку ФОП 1-2 групи 2018. Несплата авансових внесків з єдиного податку карається штрафом 50% ставки ЄП (п. 122.1 ПКУ), тобто:

  • 88,10 грн у 2018 р. (1 група);
  • 372,30 грн у 2018 р. (2 група).

Звертаємо увагу, що сума штрафу фіксована та не залежить від суми недоплати. Несплачений податок повністю чи лише частково, але суми штрафу будуть вищезазначені.

► Штраф за несвоєчасну сплату податку, коли єдиноподатник провів оплату

Штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку ФОП 3 група 2018. Тут уже розмір залежить від строку затримки сплати єдиного податку (п. 126.1 ПКУ):

  • якщо менше 30 днів – штраф 10% від суми боргу;
  • якщо більше 30 днів –  штраф 20% від суми боргу.

Фактична перевірка: як проводять та що перевіряють

Штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку 2018
Олена Сердюкексперт МСFR Головбух, канд. екон. наук
Про фактичну перевірку податківці не попереджають. Розповімо, як зустріти неочікуваних візитерів, як діяти, коли вони проводять контрольну розрахункову операцію, фото- чи відеозйомку, та які порушення виявляють найчастіше. Фактичні перевірки податківці проводять на місці, де розташовані господарські або інші об’єкти права власності платників (пп. 75.1.3 Податкового кодексу України; ПК). Про них вас ніхто не попередить (п. 80.1 ПК), тому завжди будьте напоготові.


Пеня при несплаті єдиного податку

Крім штрафу також може бути нарахована пеня. Тут нюанси уже залежить від того, хто визначив податкове зобов’язання – сам платник податку чи орган ДФС.

Якщо сума податкового зобов’язання визначена платником податку, то пеня починає нараховуватися після закінчення 90 календарних днів, що настають після закінчення строку сплати податкового зобов’язання (пп. 129.1.3 ПКУ). Пеня нараховується за кожний календарний день прострочення, включаючи день погашення з розрахунку 100% річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день.

► Про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання (неподання) звіту про суми податкових пільг

Якщо сума податкового зобов’язання визначена самим органом ДФС, то на його суму податковий орган має нарахувати пеню за період, що починається з першого робочого дня після закінчення строку спати та закінчуючи днем сплати (пп. 129.1.1 та п. 129.3 ПКУ). Пеня нараховується за кожний день прострочення, включаючи день погашення боргу, виходячи з 120% облікової ставки НБУ, що діє на кожний такий день (п. 129.4 ПКУ).

Штраф за несвоєчасну сплату ЄП і пеня при самостійному виявленні помилки

Платник єдиного податку, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, може обрати один з 2-х варіантів (п. 50.1 ПКУ):

  • надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3-х % від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
  • відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.

При самостійному виявленні помилки також треба враховувати строк давності 365 днів. Якщо помилка виявлена пізніше, то уже платник податку не має права на її самостійне виправлення.

► Мінфін за ДФС не кращий, або Де єдиноподатникам правди шукати

Для відображення такого штрафу використовується рядок 19 Податкової декларації платника ЄП.

У ситуації самостійного виявлення помилки крім штрафу також нараховується пеня на основі п. 129.1.2 ПКУ, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання (рядок 20 Податкової декларації платника ЄП). Пеня нараховується за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов’язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120%  річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день.

Облікові ставки НБУ для визначення пені

Дізнатися про облікові ставки НБУ при розрахунку пені можна з офіційного веб-сайту НБУ.

Новий закон про валюту: до чого готуватися бухгалтеру

Штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку 2018
ГАВРИЛОВА Олена адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «Едвайзер», Київ
Покроково і з прикладами про те: • Закон України «Про валюту і валютні операції»: головні положення (що залишилось, що скасовано, а що нового); • коли зміни починають діяти; • нормативно-правові акти, які втрачають силу; • валютні операції: інвестування без обмежень, кредити без реєстрації — заміна слів чи процедури; • ЗЕД: чи стане простіше працювати; • розрахунки в інвалюті в Україні та переказ коштів за кордон, купівля/продаж валюти: чи спростять відносини між українськими та іноземними підприємствами; • валютний контроль: які операції звільнені від контролю, а які підпадають під нього; • який порядок, хто і як здійснюватиме контроль; • відповідальність і санкції: які штрафи скасують, посилять чи доповнять

Приклад розрахунку пені

Пеня нараховується з несвоєчасно сплаченого податкового зобов’язання. Наприклад, граничний строк сплати ЄП по 3-й групі за IV квартал 2017 р. був 19 лютого 2018 р. В результаті помилки було недоплачена 1500 грн. Сплачений податок був 12.03.2018 р. Облікова ставка НБУ з 26.01.2018 р. 16%, а з 02.03.2016 р. – 17%.

► Пеню нараховують податківці: на що чекати

Рахуємо пеню: кількість календарних днів з 20.02 по 01.03 становить 10 днів; з 02.03 по 12.03 становить 11 днів. Пеня: 1500×0,16×1,2×10/365 + 1500×0,17×1,2×11/365 = 7,89 + 9,22 = 17,11 грн.

Інші штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного податку

Крім штраф та пені також можуть бути й інші наслідки, якщо сплата податку затягується:

  • за наявності податкового боргу, тобто недоплати податку, штрафу, пені, на кожне 1-ше число місяця протягом 2-х послідовних кварталів платник податку зобов’язаний перейти на загальну систему оподаткування (пп. 298.2.3 ПКУ);
  • якщо порушення (несплата) виявляється при перевірці органом ДФС, то платник податку зможе повернутися на сплату ЄП тільки після закінчення 4-х послідовних кварталів з моменту прийняття органом ДФС рішення про анулювання реєстрації платника ЄП (п. 299.11 ПКУ).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл