Головбух

КВЕД для ФОП

 • 16 березня 2018
 • 20355

Створюючи бізнес підприємець зазвичай знає, чим буде займатися, але цього недостатньо – необхідно правильно вказати заплановані та можливі види діяльності в реєстраційних документах. Краще зробити все правильно одразу, щоб потім не мати клопоту, адже за неправильно вказаний або взагалі не вказаний вид діяльності можна й постраждати від податкової. Сьогодні в консультації про КВЕД для ФОП.

Що таке КВЕД та навіщо він ФОП

КВЕД – це абревіатура, яка означає “Класифікатор видів економічної діяльності”. Він являє совою довідник, що містить перелік видів діяльності суб’єктів господарювання та присвоєних їм кодів. Знайти його можна в мережі Інтернет, наприклад, на його офіційній сторінці від Державної служби статистики України: http://kved.ukrstat.gov.ua.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Насьогодні діє КВЕД ДК 009:2010, а також додатково до нього можна скористатися наказом Держкомстату від 23.12.2011 р. № 396 “Про затвердження Методологічних основ та пояснень до позицій Класифікації економічної діяльності”. Останній потрібен, коли необхідні роз’яснення щодо наповнення того чи іншого виду діяльності, який зазначений у класифікаторі.

► ФОП на загальній системі оподаткування у 2018 році

Зазначити код КВЕД та вказати відповідний йому вид діяльності вимагає Заява про держреєстрацію ФОП (форма 10, наказ Мін’юсту від 18.11.2016 р. № 3268/5). Також це необхідно зробити у Заяві про обрання фізособою спрощеної системи оподаткування (форма затверджена наказом МФУ від 20.12.2011  № 1675).

Після реєстрації зазначені коди КВЕД можна побачити в ЄДР.

Чим загрожує невказання потрібного виду діяльності

Зазначений КВЕД дає можливість ФОП по даному виду діяльності оподатковуватися як підприємець, а не як звичайна фізична особа. Якщо ФОП починає здійснювати підприємницьку діяльність за незазначеним видом, то наслідки залежать від того, на якій системі оподаткування він перебуває:

 • якщо на загальній системі, – то з усього одержаного доходу за таким невказаним видом діяльності ФОП має сплатити податок 18% (а не з чистого оподатковуваного доходу – різниці між доходами та витратами, як це передбачено загальною системою оподаткування). Такий податок він має сплатити як звичайна фізична особа, що одержала доходи та подає декларацію за наслідками звітного податкового року (пп. 168.2.1 та  п. 168.2 ПКУ). Крім того, ще й треба сплатити з суми цього доходу військовий збір 1,5% (знову ж усієї суми доходу, а не різниці між доходами та витратами);
 • якщо на спрощеній системі, – то тут одразу декілька наслідків. По-перше, з отриманого доходу по виду діяльності, який не зазначений в реєстрі платників єдиного податку, треба сплатити податок 15% незалежно від групи (п. 293.4 ПКУ). По-друге, втрачається право перебування на спрощеній системі оподаткування та треба перейти на загальну систему з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності (п. 298.2.3 ПКУ). По-третє, це є підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку за ініціативою ДФС (п. 299.10 ПКУ).

► КВЕД: чому так важливо обрати правильний

Отже, як бачимо, КВЕД – це дуже серйозно.

ДФС запитує, чому немає прибутку: як відповісти, щоб відчепилися

КВЕД для ФОП
Олег Січ керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух, ACCA DipIFR (rus)
Якщо ДФС вимагає пояснити причину збитків компанії — ви в зоні ризику. Не відповідайте, що у країні криза. Формальна відписка гарантує вам місце у плані перевірок. Поясніть податківцям, що сума прибутку (або збитку!) залежить від об’єктивних факторів. Стаття-тест допоможе позбутися зайвої інформації та сформувати правильну відповідь

Скільки видів діяльності зазначати при реєстрації

Зазвичай при реєстрації держреєстратор приймає не більше 6 видів діяльності за КВЕД. Потім їх можна за необхідності додати. Бажано добре продумати набір КВЕД при реєстрації та вказати перспективні чи суміжні види діяльності, так як вказання КВЕД ні до чого ФОП не зобов’язує. Єдине обмеження – це дозволені/недозволені види діяльності по групах платників єдиного податку. Якщо планується перебувати тільки на 1-й групі єдиного податку, то не можна вказувати, наприклад, оптову торгівлю (див. нижче).

► Щодо оподаткування окремих видів доходів

Відмінності між деякими видами діяльності

Над деякими термінами та поняттями в КВЕД слід задуматися при їх виборі (ДСТУ 4303:2004 “Роздрібна та оптова торгівля”):

 • роздрібна торгівля – це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг;
 • оптова торгівля – це вид економічної діяльності у сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання пов’язаних із цим послуг.

► Створення ФОП: покрокова інструкція та найважливіші нюанси

Таким чином, різниця між роздрібною та оптовою торгівлею не в кількості проданого товару, а тільки в тому, чи він проданий кінцевому споживачу чи ні. Бажано при реєстрації КВЕД з розділу 46 (оптова торгівля) вказувати й КВЕД з розділу 47 (роздрібна торгівля), щоб потім не мати проблем (але пам’ятаємо, що оптова торгівля заборонена для ФОП 1 групи єдиного податку).

Ще одним нюансом є відмінність між поняттями спеціалізований/неспеціалізований магазин:

 • спеціалізований магазин у КВЕД – це магазин роздрібної торгівлі, який спеціалізується на продажу певної групи товарів (м’ясо або риба, або овочі, або фрукти, або одяг і т.п.);
 • неспеціалізований магазин  – це магазин роздрібної торгівлі (супермаркет), у якому продають широкий асортимент товарів без певної спеціалізації.

► Визначаємо КВЕД для єдиноподатників

Однак, навіть знання цих визначень не завжди вносить ясність: за роз’ясненням Держстатистики, оптова торгівля сувенірною продукцією в КВЕД класифікується як 46.90 “Неспеціалізована оптова торгівля”. Відповіді на це та деякі інші проблемні питання можна знайти в роз’ясненнях Держстатистики.

Інвентаризація: обов’язок чи спосіб зберегти майно підприємства

КВЕД для ФОП
СЕРДЮК Оленаексперт МСFR Головбух, канд. екон. наук
Бухгалтер, як детектив, перед інвентаризацією шукає помилки в обліку основних засобів і виправляє їх. З нашим фахівцем зробите це швидко та безболісно для фінансів вашої компанії. Поспішіть отримати готові рішення 10-ти проблемних ситуацій щодо роботи з ОЗ: • що і коли інвентаризувати; • як бути, якщо провести інвентаризацію вимагають податківці; • якщо не провести інвентаризацію: які ризики для підприємства і для головбуха; • яка процедура інвентаризації; • як інвентаризувати активи і заборгованість; • як обліковувати лишки і нестачі; • як оцінювати розмір збитків і стягувати матеріальну шкоду; • чи коригувати фінрезультат через нестачі

Якщо код КВЕД передбачає одночасно дозволені та заборонені види діяльності

У ситуації якщо під один код потрапили як заборонені, так і дозволені види діяльності, то платник єдиного податку у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування має зазначити перелік видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону. Роз’яснення з цього приводу можна знайти в ІПК ДФС від 25.09.2017 р. № 2039/Н/99-99-13-01-02-14/ІПК.

► Загальна чи спрощена: що вигідніше для ФОП

Як добавити вид діяльності

Звичайно, можлива ситуація, коли постає необхідність додати до існуючих ще один вид діяльності. Це можна зробити подавши держреєстратору Заяву за формою 11. Називається вона “Заява про державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу – підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”.

► Єдиний податок: групи платників, ставки, реєстрація

Для платників єдиного податку такої заяви замало – треба також звернутися до ДФС та подати Заяву ще й там. Звичайно, держреєстратор передає дані про зміни в реєстрі до органів ДФС, але база даних держреєстратора та база даних платників єдиного податку є різними та формуються на основі різних заяв, тому треба звертатися до ДФС за місцем реєстрації, зазначивши нові види діяльності (див. роз’яснення ДФС). Термін подання заяви у разі зміни видів господарської діяльності:

 • для 1-2 групи платників єдиного податку – не пізніше 20 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни;
 • для 3 групи платників єдиного податку – разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни.

Види діяльності можна не тільки додати, але й прибрати – процедура така ж сама.

Якими видами діяльності не можуть займатися ФОП

Для всіх ФОП заборонені такі сфери, як:

 • фінансові послуги;
 • організація телебачення і радіомовлення;
 • операції з металобрухтом;
 • загальна середня та вища освіта;
 • будівництво та експлуатація автодоріг.

► Діяльність не відповідає коду КВЕД: що в обліку

Якими видами діяльності можуть займатися ФОП на 1-3 групах єдиного податку

По ФОП на спрощеній системі існують дозволені та недозволені види діяльності:

КВЕД для ФОП

Таким чином, ФОП на 1-й групі не може займатися оптовим продажем або наданням непобутових послуг, а ФОП на 2-й групі не може надавати послуги неплатникам ЄП.

Щодо побутових послуг, дозволених для 1 групи, то серед них зокрема:

 • виготовлення швейних виробів за індивідуальним замовленням (КВЕД 14.1);
 • послуги з ремонту електропобутової техніки та інших побутових приладів (КВЕД 95.20);
 • послуги з ремонту ювелірних виробів (КВЕД 52.73.2);
 • прокат речей особистого користування та побутових товарів (КВЕД 77.2);
 • послуги з виконання фоторобіт (КВЕД 74.20);
 • послуги перукарень (КВЕД 93.02.0).

► Види діяльності, заборонені для платників ЄП

Повний перелік дозволених послуг для 1 групи можна знайти в п. 291.7 ПКУ. Також звертаємо увагу, що ступінь деталізації номеру КВЕД ФОП обирає самостійно в межах групи.

Інвалютні операції: імпорт, експорт товарів, курсові різниці, валютні обмеження

КВЕД для ФОП
МОРОЗОВСЬКА Галинаексперт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • валютні обмеження: обов’язковий продаж валюти, зарахування зустрічних однорідних вимог, розрахунки за старими боргами, виплата дивідендів нерезидентам тощо; • облікова політика: які норми щодо інвалюти прописати; • як обраний варіант обліку валюти вплине на податок на прибуток; курсові різниці; • механізм розрахунку й обліку курсових різниць; • чи складати первинний документ на курсові різниці; • облік доходів і витрат від купівлі валюти; • облік послуг банку; • обов’язковий продаж інвалюти; • облікові наслідки продажу; • курсові різниці; • первісна вартість імпортних товарів; • облік витрат на страхування, транспортних витрат тощо; • як визначити базу з ПДВ у разі продажу імпортних товарів; • облік безоплатно отриманих від нерезидента товарів

Якими видами діяльності не можуть займатися всі групи ФОП на спрощеній системі

Усім групам 1-3 платників єдиного податку фізосіб-підприємців заборонено (п. 291.5 ПКУ):

 • азартні ігри, лотереї (крім їх розповсюдження), тоталізатори;
 • обмін інвалюти;
 • надання в оренду земельних ділянок, загальна площа яких перевищує 0,2 га, житлових приміщень та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 кв. метрів, нежитлових приміщень (споруд, будівель) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 кв. метрів;
 • діяльність з управління підприємствами та у сфері аудиту;
 • діяльність з надання послуг зв’язку, пошти (крім кур’єрської доставки);
 • діяльність з організації та проведення гастрольних  заходів;
 • діяльність з технічних досліджень та випробувань (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005);
 • видобуток, виробництво та продаж дорогоцінних металів та каміння;
 • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібних продажу паливно-мастильних матеріалів до 20 л, пива і столових вин);
 • видобуток, реалізація корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення (вапняк, гіпс, крейда, пісок, суглинок, супісок, гажа, сапропель та ін.);
 • брокерська діяльність та у сфері фінансового посередництва, реєстрація цінних паперів.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл