ПДФО з дивідендів у 2018 році

123
Із дивідендів, що нарахували фізособі, сплатіть ПДФО та військовий збір. Для військового збору встановлено єдину ставку. А ПДФО з дивідендів утримуйте за однією зі ставок — 5%, 9% або 18%. До яких виплат яку ставку застосовувати — дізнайтеся зі статті

Підприємства, що нараховують (виплачують) дивіденди фізособам, мають виконати обов’язки податкового агента. Тобто розрахувати податки, утримати їх із виплати і перерахувати до бюджету (пп. 168.1.1, 170.5.1 Подактового кодексу України; ПК).

Дивіденди оподатковуйте під час їх нарахування, а не виплати — цього вимагає підпункт 170.5.4 ПК. Тому, коли оподатковуєте дивіденди ПДФО, беріть до уваги момент нарахування, а не період, за який їх нараховуєте. Тобто дивіденди, що їх нарахували у 2017 році, а виплачуєте у 2018-му, оподатковуйте ПДФО за правилами, які були чинними у 2017 році. Відповідно, до дивідендів, нарахованих у поточному році, застосовуйте ставки ПДФО цього року.

► Половинна ставка ПДФО для дивідендів

Виплачувати дивіденди можна як коштами, так і в натуральній формі. Обмеження встановлено лише для акціонерних товариств. Вони виплачують дивіденди винятково грошима (ч. 1 ст. 30 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VIдалі — Закон № 514).

Форма виплати дивідендів впливає на визначення бази оподаткування ПДФО. Якщо виплачуєте дивіденди фізособі у негрошовій формі, оподатковуваний дохід визначайте із застосуванням натурального коефіцієнта (п. 164.5 ПК).

Яку ставку ПДФО застосовувати

Ставки ПДФО, за якими оподатковують окремі види дивідендів, не змінилися.

Так, нерезиденти, інститути спільного інвестування та суб’єкти господарювання, які не є платниками податку на прибуток, під час нарахування дивідендів у 2018 році застосовуватимуть половинну ставку ПДФО, тобто 9% (пп. 167.5.1 ПК).

► Виплата дивідендів засновникам підприємства — фізособам

Ставку 5% залишили для оподаткування ПДФО доходів у вигляді дивідендів за акціями та корпоративними правами, що їх нараховують резиденти — платники податку на прибуток, крім тих, які виплачують інститути спільного інвестування (пп. 167.5.2 ПК).

Дивіденди зі статусом привілейованих чи іншим статусом, який передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів або суми, що перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію, оподатковуйте за ставкою 18% (див. табл.).

Ставки ПДФО під час оподаткування дивідендів у 2018 році

Види дивідендів

Ставка, %

За акціями та корпоративними правами, нараховані резидентами — платниками податку на прибуток

5

Що прирівнюються до зарплати, за умови, що емітент є платником податку на прибуток

18

Нараховані за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що їх виплачують інститути спільного інвестування

18

Нараховані у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою — резидентом, яка нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента і в результаті його збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів

не оподатковуються

Нараховані нерезидентами, інститутами спільного інвестування і суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток

9

До зарплатних дивідендів, нарахованих у 2018 році, застосовуйте ставку ПДФО 18%.

До виплати зарплати прирівнюють дивіденди, нараховані за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих або передбачають виплату фіксованого розміру дивідендів (пп. 170.5.3 ПК).

 ПДФО зі спадщини: хто, коли, скільки

Як і раніше, не утримуйте ПДФО із суми нарахованих дивідендів у разі їх реінвестиції. Тобто коли суму дивідендів не виплачуєте, а спрямовуєте на збільшення статутного капіталу (пп. 165.1.18 ПК).

Чи утримувати військовий збір

Із суми нарахованих дивідендів утримуйте військовий збір (пп. 1.7 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Ставка збору — 1,5%. Якщо виплачуватимете дивіденди у натуральній формі, застосовувати натуральний коефіцієнт до оподатковуваного доходу не потрібно. Пункт 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК не вимагає застосовувати коефіцієнт для військового збору. За натуральної виплати дивідендів утримайте військовий збір із будь-якого іншого доходу фізособи.

Читайте також: Строки сплатити ПДФО та військового збору; сума дивідендів на рукиПідписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Каса, касові документи, ліміт каси по-новому
Трансфертне ціноутворення: погляд під новим кутом
Блокування податкових накладних. Перезавантаження
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Фінансова звітність — 2017
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Встигайте слідкувати за змінами в бухгалтерському обліку

Зареєструйтеся та отримайте:


 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • сповіщення про зміни в законодавстві та бухгалтерські новини
 • запрошення на освітні заходи

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль