text
Головбух

Яку ставку ЄСВ застосовувати до лікарняних, якщо працівник приніс довідку МСЕК

  • 3 березня 2018
  • 731

Якщо працівник має інвалідність, ЄСВ йому нараховують за пільговою ставкою 8,41%. Знижену ставку застосовують із дати встановлення групи інвалідності, але не раніше, ніж працівник отримає засвідчену копію довідки до акта огляду в МСЕК. Як бути, якщо у місяці встановлення (скасування) інвалідності працівник приніс лікарняний за минулі місяці?

«Цікаву» позицію щодо цього озвучила ДФС (лист від 17.01.2018 № 183/6/99-99-13-02-03-15/ІПК). Крім цього, податківці наголосили, що необхідно доплатити ЄСВ за мінімальні декретні, нараховані минулого року за місяці 2018-го. Розберімося.

Лікарняні до дати встановлення інвалідності

До зарплатних доходів інвалідів (у т. ч. лікарняних і декретних) роботодавці застосовують знижену ставку ЄСВ (8,41%). Нараховувати ЄСВ за пільговою ставкою починають із дати встановлення групи інвалідності, але не раніше, ніж працівник одержить засвідчену копію довідки до акта огляду в МСЕК. Закінчують застосовувати пільгову ставку ЄСВ на дату припинення інвалідності. Підставою її застосування є завірена підприємством копія довідки МСЕК (п. 7 розд. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.15 № 449далі — Інструкція № 449).

Раніше податківці стверджували: до дати одержання довідки та після дати припинення інвалідності роботодавець нараховує ЄСВ у розмірі 22% (ЗІР; підкатегорія 301.04.04). Це роз’яснення податківців залишається зі статусом «чинне».

► Розрахунок лікарняних у 2018 році

Озвучену позицію контролери останніми роками не змінювали. Вона узгоджується і з роз’ясненнями колег із ПФУ. Лише інколи лунали чутки, ніби Держаудитслужба наполягає, що застосовувати знижену ставку слід і за період непрацездатності, якщо інвалід разом із довідкою МСЕК подав лікарняний (із дати встановлення інвалідності). Певна логіка у такому підході є, адже через хворобу працівник не мав можливості вчасно принести на підприємство довідку. Однак цей момент не узгоджується із нормативною базою, зокрема зі згаданим пунктом 7 розділу ІІІ Інструкції № 449.

Податківці здивували свіжим роз’ясненням, у якому підкреслили: якщо працівник у місяці встановлення йому інвалідності надає лікарняний за минулі періоди, роботодавець нараховує ЄСВ за такі періоди в розмірі 8,41%. У протилежній ситуації, коли працівник надав лікарняний у місяці скасування інвалідності, за минулі періоди застосовують ставку 22%.

 Вагітність та пологи: розрахунок допомоги у 2018

Виходить, якщо працівник приніс довідку МСЕК, скажімо, 5 лютого (дата видачі — 10.01.2018) і два лікарняних: за вересень (із 4 по 18) та перехідний за січень — лютий 2018-го (із 11.01 по 02.02), контролери не заперечують, аби до обох лікарняних застосовували знижену ставку?

Маємо підстави сумніватися… Найімовірніше, це просто невдале трактування нормативних вимог. Можливо, фіскали хотіли дозволити застосовувати ставку 8,41% із дати встановлення інвалідності, якщо довідку МСЕК своєчасно не подали через непрацездатність (другий лікарняний)?

Тому все ж таки рекомендуємо застосовувати знижену ставку не раніше ніж отримаєте завірену копію довідки МСЕК. Маєте іншу думку — зверніться до податкової по ІПК. Так ви мінімізуєте свої ризики. Повірте, їх вірогідність висока!

ВІЗЬМІТЬ ДО УВАГИ

Нарахування декретних працівникові з інвалідністю

<…>

Отже, роботодавець у місяці нарахування допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами може нараховувати єдиний внесок у розмірі 22% лише на суму такої допомоги, якщо база нарахування єдиного внеску за майбутні періоди остаточно не відома. Якщо ж загальна база для нарахування єдиного внеску роботодавцю відома і вона не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Крім того, підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

Нарахування єдиного внеску працівнику — особі з інвалідністю здійснюється з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії, та закінчується датою припинення інвалідності (п. 7 розділу III Інструкції).

Враховуючи вищенаведене, у разі якщо працівник надає роботодавцю у місяці встановлення йому інвалідності листок непрацездатності за минулі періоди, роботодавець нараховує єдиний внесок за такі періоди у розмірі 8,41%. Якщо працівник надає роботодавцю у місяці нарахування, в якому скасована інвалідність, листок непрацездатності за минулі періоди, роботодавець нараховує єдиний внесок у розмірі 22%.

<…>

(Лист ДФС від 17.01.2018 № 183/6/99-99-13-02-03-15/ІПК)

Дізнайтеся також про:

Читайте також: Декретні за майбутні місяці

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Операції з ФОПами: чим ризикуєте

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах