Чи обов’язково юридичній особі отримувати копії документів, що підтверджують статус ФОП

860
Якщо ФОП, якому юрособа виплачує дохід, застосовує загальну систему оподаткування, така юрособа як податковий агент не зобов’язана утримувати ПДФО та військовий збір із доходів такого ФОП, якщо має копію (або навіть роздруківку) витягу чи виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, у якому фізичну особу зареєстровано як приватного підприємця.

Якщо контрагентом юрособи є ФОП-єдинник, дохід приватного підприємця, з якого він сплачує єдиний податок, не оподатковують ПДФО, отже, і військовим збором (пп. 165.1.36 ПК). При цьому важливо, щоб серед видів діяльності підприємця-єдиноподатника були зазначені ті види послуг, що він фактично надав підприємству. Для звільнення від оподаткування підприємству потрібно мати копію (або роздруківку) витягу з Реєстру платників єдиного податку із зазначеними видами діяльності.

Утім, незалежно від того, на якій системі оподаткування перебуває підприємець, із яким співпрацює юрособа, відомості про доходи, нараховані/виплачені приватному підприємцеві (навіть коли з них не утримують податків), вона має відображати у формі № 1ДФ за ознакою доходу «157».

 ФОП на загальній системі оподаткування у 2018 році

Юрособі не доведеться і нараховувати ЄСВ, адже підприємства, які нараховують винагороду за цивільно-правовими договорами, укладеними з підприємцем, не є платниками ЄСВ (абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VIдалі — Закон № 2464). Це правило діє для всіх ФОП незалежно від системи оподаткування. Єдина умова — роботи (послуги), що вона виконує (надає), мають відповідати видам діяльності ФОП, зазначеним у ЄДР. Закон № 2464 не вимагає, щоб підприємство отримувало від ФОПа копію виписки чи витягу з ЄДР. Але для виконання його норм слід упевнитися, що роботи (послуги), за які юрособа виплачує дохід підприємцеві, відповідають видам діяльності, зазначеним у ЄДР. Щоб не утримувати ПДФО та військовий збір, все одно знадобиться копія виписки/витягу з ЄДР, адже цей документ підтверджує водночас і правомірність ненарахування на дохід підприємця ЄСВ.

► Особливості оподаткування ФОП на загальній системі

Отже, щоб не утримувати ПДФО та військовий збір з доходу підприємця-загальносистемника, його контрагент (підприємству) обов’язково мусить мати копію (роздруківку) виписки/витягу з ЄДР такого підприємця. У платників єдиного податку виписку/витяг із ЄДР може замінити копія витягу (роздруківка інформації) з Реєстру платників єдиного податку. Ці самі документи є підставою не нараховувати ЄСВ на дохід підприємця.

 Єдиний податок: групи платників, ставки, реєстрація

Не обов’язково вимагати від ФОП копію виписки/витягу з ЄДР (або витягу з Реєстру платників єдиного податку) за кожної виплати йому доходу. Якщо виписка (витяг) уже є, достатньо самостійно перевірити у державних реєстрах актуальність інформації на дату виплати доходу. Якщо нічого не змінилося, то й нової копії документа не потрібно.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Каса, касові документи, ліміт каси по-новому
Трансфертне ціноутворення: погляд під новим кутом
Блокування податкових накладних. Перезавантаження
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Фінансова звітність — 2017
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Встигайте слідкувати за змінами в бухгалтерському обліку

Зареєструйтеся та отримайте:


 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • сповіщення про зміни в законодавстві та бухгалтерські новини
 • запрошення на освітні заходи

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль