Головбух

Формуємо резерв сумнівних боргів

  • 23 лютого 2018
  • 2591
Автор:
керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух

Погіршення фінансового становища боржника може залишити «відбиток» і в обліку кредитора. Тому бухгалтерські стандарти містять, зокрема, порядок формування резерву сумнівних боргів. Як створити такий резерв і як це позначиться на оподаткуванні податком на прибуток — про це тут і зараз

Поточна дебіторська заборгованість, яка є фінансовим активом, потрапляє до підсумку балансу за чистою реалізаційною вартістю. Для цього загальну суму «фінансової» поточної дебіторської заборгованості зменшують на суму резерву сумнівних боргів. Відповідно, зменшується вартість активів підприємства (п. 4, 7 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість»).

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Тож потреба створення резерву сумнівних боргів зумовлена принципом обачності бухгалтерського обліку. Адже контрактивний характер такого резерву дає можливість уникнути заниження оцінки витрат і завищення оцінки активів підприємства.

 Податок на прибуток у 2018 році

Однак попри таку категоричність бухгалтерських норм, відповідальність за відсутність сформованого резерву сумнівних боргів доволі лояльна — від 136 до 255 грн. для посадових осіб підприємства за першого порушення порядку ведення бухгалтерського обліку та від 170 до 340 грн. — за наступних порушень протягом року. І найголовніше — такий адмінштраф загрожує тільки тим підприємствам, які підлягають державному фінансовому контролю (ст. 164-2, 234-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Нагадаємо також, що згідно з підпунктом 20.1.44 Податкового кодексу України (ПК) контролюючі органи з 01.01.2015 отримали право проводити перевірку правильності та повноти визначення доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування, визначеного за П(С)БО або МСФЗ. Однак у будь-якому випадку контролери не зможуть оштрафувати за нестворення резерву сумнівних боргів згідно з нормами ПК, адже це не спричиняє заниження податкових зобов’язань підприємства.

Три методи виправити помилки з податку на прибуток

Формуємо резерв сумнівних боргів
Олег СічACCA DipIFR(rus), керівник Об’єднаної редакції MCFR: Головбух
Є три методи виправити помилки з податку на прибуток. Найпростіший — скласти нову звітну декларацію за податковий період, у якому припустилися помилки.Цим методом можна скористатися, якщо помилку виявили до спливу граничного строку подання декларації. Якщо пізніше — доведеться обрати один із двох таких методів: подати уточнюючий розрахунок; заповнити коригувальний додаток до поточної декларації (п. 50.1 Податкового кодексу України; ПК). Принципова відмінність уточнюючого розрахунку — його можна подати у будь-який момент. Натомість додаток ВП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897 , подають лише у складі поточної декларації.

► Резерв сумнівних боргів: кому, як і для чого

Для тих, хто засумнівався в доцільності створення такого резерву, наведемо фінансову мотивацію. А саме: сума резерву сумнівних боргів належить до бухгалтерських витрат. Відповідно, для підприємств, які не коригують фінансовий результат на різниці, передбачені розділом ІІІ ПК, існує можливість цілком правомірно зменшити об’єкт оподаткування податком на прибуток. Тож ігнорувати створення резервів для таких щасливців — собі дорожче.

Методи розрахунку резерву сумнівних боргів

Резерв сумнівних боргів створюють щодо поточної дебіторської заборгованості, у погашенні якої існує невпевненість. Тобто формувати такий резерв потрібно ще до того, як сумнівна заборгованість перейде до розряду безнадійної.

► Помилки під час розрахунку резерву сумнівних боргів

Об’єктом для розрахунку резерву є сумнівна дебіторська заборгованість, яка є фінансовим активом (крім придбаної заборгованості та заборгованості, призначеної для продажу). Тобто така «дебіторка» має бути виражена в грошових коштах, їх еквівалентах чи в іншому вигляді, що не суперечить пункту 4 П(С)БО 13 «Фінансові інструменти».

Створення резерву сумнівних боргів для «товарної» та довгострокової дебіторської заборгованості не передбачено П(С)БО

У бухгалтерському обліку створення резерву сумнівних боргів відображають проведенням: дебет субрахунку 944 «Сумнівні та безнадійні борги» з кредитом рахунку 38 «Резерв сумнівних боргів». Величину такого резерву визначають за одним із методів:

  • застосування абсолютної суми сумнівної заборгованості;
  • використання коефіцієнта сумнівності (п. 8 П(С)БО 10).

Застосовуючи метод абсолютної суми сумнівної заборгованості, величину резерву розраховують на основі аналізу платоспроможності окремих дебіторів.

Резерв сумнівних боргів у «1С: Бухгалтерія»

Для розрахунку величини резерву сумнівних боргів за методом застосування коефіцієнта сумнівності потрібно помножити суму залишку дебіторської заборгованості на початок періоду на коефіцієнт сумнівності.

Коефіцієнт сумнівності можна розраховувати такими способами:

  • визначення питомої ваги безнадійних боргів у чистому доході;
  • класифікації дебіторської заборгованості за строками непогашення;
  • визначення середньої питомої ваги списаної протягом періоду «дебіторки» у сумі дебіторської заборгованості на початок відповідного періоду за попередні 3-5 років*.

* Приклади розрахунку резерву сумнівних боргів наведені в додатку до П(С)БО 10.

Як бачимо, метод абсолютної суми сумнівної заборгованості передбачає індивідуальний підхід до розрахунку резерву. Факт визнання певної дебіторської заборгованості сумнівною заради створення щодо неї резерву сумнівних боргів пропонуємо оформлювати наказом керівника підприємства (див. Додаток).

► Зменшився резерв сумнівних боргів: чи коригувати фінрезультат

Найімовірніше, величина резерву сумнівних боргів, визначена за методом абсолютної суми сумнівної заборгованості, буде найближчою до істини. Однак за наявності в підприємства великої кількості дебіторів цей метод потребуватиме додаткових трудозатрат. Тож фактор економічної доцільності буде ключовим для обрання методу розрахунку резервів сумнівних боргів.

Формуємо резерв сумнівних боргів

Бухгалтерська довідка — добра помічниця

Формуємо резерв сумнівних боргів
Тетяна Нижникексперт MCFR Головбух
БУХГАЛТЕРСЬКА ДОВІДКА ДОПОМОЖЕ: 1. Виправити помилки 2. Розрахувати середню зарплату 3.Замінити відсутній документ 4. Отримати податковий кредит

Помилки під час розрахунку резерву сумнівних боргів

Визначаючи резерв сумнівних боргів, можна припуститися помилок. Їх можуть спричинити неправильне застосування методів розрахунку резерву, арифметичні помилки тощо.

Залишок резерву сумнівних боргів на дату балансу не може перевищувати залишок дебіторської заборгованості на ту саму дату

Якщо помилку було допущено в минулих роках, то для її виправлення коригують сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року (п. 4 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»). Виправлення помилково заниженої суми резерву сумнівних боргів відображають проведенням: дебет рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» з кредитом рахунку 38. Якщо ж резерв було завищено, то аналогічне проведення буде вже за методом «червоне сторно».

► Вплив формування резерву на розрахунок податку на прибуток

Донарахування резерву сумнівних боргів поточного року відображають «звичайним» проведенням: дебет субрахунку 944 з кредитом рахунку 38. А зменшення резерву, знову-таки, потребує аналогічного проведення за методом «червоне сторно».

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Формуємо резерв сумнівних боргів
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл