Головбух

«Зрівнялівка» посадових окладів працівників: чи допустима і чим загрожує

  • 22 лютого 2018
  • 2331
головний редактор системи «Expertus: Головбух»

Чи обов’язково приватному підприємству дотримувати міжкваліфікаційне співвідношення окладів директора і головного бухгалтера? Якщо так, а цього не роблять, чим це загрожує?

Під час встановлення розмірів оплати праці директора і головбуха роботодавець має обов’язково дотримуватися міжкваліфікаційних співвідношень. Недотримання цієї вимоги загрожує адмінштрафом від 510 до 1700 грн і фінансовим штрафом у розмірі 3723 грн. Обґрунтуємо.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Госпрозрахункові підприємства у колективному договорі на свій розсуд встановлюють форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород, інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат. При цьому обов’язково слід дотримувати норм і гарантій, передбачених законодавством (ч. 2 ст. 97 Кодексу законів про працю України; КЗпПст. 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВРдалі — Закон № 108). На цьому акцентує увагу й Мінсоцполітики у листах від 23.11.2016 № 1587/13/8416 та від 17.03.2017 № 741/0/101-17/282. Разом із тим міністерство наполягає обов’язково встановлювати фактичний оклад конкретного спеціаліста залежно від складності робіт, організаційно-правового рівня посади, функцій, що виконує підрозділ, у якому працює той чи той працівник, та інших умов праці. Позицію Мінсоцполітики поділяють також Держпраці (лист від 15.09.2014 № 32-21/01-1715) і суди (ухвала ВАСУ від 29.06.2017 № К/800/9262/17 у справі № 816/1717/16, ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2017 у справі № 808/478/17, постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2018 у справі № 804/4229/17 тощо).

 Мінімальна заробітна плата в 2018 році

Основою організації оплати праці є тарифна система, яку використовують для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників — залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки (ст. 96 КЗпПст. 6 Закону № 108). Тарифна система оплати праці також є основою формування і диференціації розмірів заробітної плати.

Тобто роботодавець самостійно визначає, кому і скільки платити, але винятково у межах законодавчо встановлених трудових гарантій. І йдеться не лише про забезпечення мінімального рівня посадових окладів (тарифних ставок), як вважають деякі роботодавці, а й про визначення різних розмірів посадових окладів (тарифних ставок) для посад і робіт із різними рівнями складності (диференціації оплати праці) тощо.

Прожитковий мінімім 2018

Отже, якщо на підприємстві не дотримали вимог щодо диференціації оплати праці, тобто не встановили міжкваліфікаційних співвідношень розмірів посадових окладів, це є порушенням вимог статей 9697 КЗпП, а також статей 56 Закону № 108. Причому, з позиції законодавця, така ситуація погіршує становище працівників, передбачене чинним законодавством, що є неприпустимим (ч. 3 ст. 97 КЗпП).

Відсутність диференціації посадових окладів працівників розцінюють як порушення інших вимог законодавства про працю. За таке порушення загрожує:

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл