text
Головбух

Розрахунок ліміту каси

  • 20 лютого 2018
  • 12844
експерт MCFR Головбух

У 2018 році Нацбанк оновив Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Позитивною зміною стала лібералізація розрахунку ліміту каси

Лімітом залишку готівки у касі (далі — ліміт каси) називають граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі у позаробочий час і забезпечує роботу підприємства на початку наступного робочого дня (пп. 16 п. 3 розд. І Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148далі — Положення № 148).

Підприємства мають право у позаробочий час тримати у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, які не перевищують ліміту каси, що вони встановили на свій розсуд. Готівкову виручку (готівку) понад встановлений ними ліміт каси здають до банків, щоб її зарахували на їхні банківські рахунки (п. 15 розд. ІІ Положення № 148).

► РРО у 2018 році

Хто встановлює ліміт каси

Ліміт каси і строки здавання готівки до банку встановлюють підприємства, що проводять операції з готівкою. Починаючи від 05.01.2018 ці вимоги поширюються і на небанківські фінансові установи.

 Встановлюємо ліміт каси правильно

Наразі ліміту каси і строків здавання готівкової виручки (готівки) не встановлюють лише банки та фізособи-підприємці (п. 14 розд. ІІ Положення № 148).

Як розрахувати ліміт каси

Умовно процедуру визначення ліміту каси поділимо на два етапи.

► Оформлення касових документів 2018: зміни

Етап 1. Визначте порядок розрахунку ліміту каси

Підприємство мусить розробити і затвердити внутрішній документ (наказ) про порядок розрахунку ліміту каси підприємства і своїх відокремлених підрозділів. При цьому зважайте на норми Положення № 148.

Отже, ліміт каси встановлюйте на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси (п. 50 Положення № 148). Рішення про показник (середньоденне надходження готівки або її видача), на підставі якого розраховуватимете ліміт каси, прийме керівник підприємства.

► Касові обмеження та чим загрожує їх порушення

Положення № 148 не містить жодних застережень щодо сум надходжень/видачі готівки, які беруть участь у розрахунку ліміту каси. Тому можете взяти для розрахунку ліміту каси всі суми надходжень/видачі готівки, у т. ч. ті, яких до 05.01.2018 не враховували за нормами Положення № 637 (До 05.01.2018 чинним було Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637).

Період для визначення середньоденного надходження готівки до каси (її середньоденної видачі з каси) визначте на свій розсуд, позаяк Положення № 148 не містить вказівок про це.

Розраховуйте ліміт каси з огляду на строк, у який здаєте готівкову виручку (готівку) для її зарахування на рахунки в банках. Такий строк визначають у відповідному договорі банківського рахунку (п. 50 розд. V Положення № 148). Як саме строк здавання готівки до банку впливає на ліміт каси, норми Положення № 148 не пояснюють. Сподіваємося, що НБУ найближчим часом пояснить, як застосовувати цю норму. А поки таких пояснень немає, безпечніше визначати ліміт каси у межах показника середньоденного надходження/видачі готівки.

Порядок розрахунку ліміту каси затвердьте наказом

Ми визначили ключові моменти, що потрібно прописати у внутрішньому документі (наказі) про порядок розрахунку ліміту каси підприємства:

  • на підставі якого показника розраховуватимете ліміт каси (середньоденного надходження готівки чи її видачі);
  • які суми надходжень/видачі готівки беруть участь у розрахунку ліміту каси;
  • період, на підставі показників якого визначатимете ліміт каси.

 Касова робота відокремленого підрозділу

Отже, внутрішнім документом (наказом) затвердили порядок і підстави розрахунку ліміту каси підприємства. Тепер безпосередньо визначте ліміт каси.

Етап 2. Встановіть ліміт каси

Затвердьте ліміт каси наказом (розпорядженням)

Відповідно до затвердженого порядку і підстав розрахунку визначте ліміт каси. А саме, середньоденний показник обчисліть так: поділіть суму надходження/видачі за розрахунковий період на кількість робочих днів протягом такого періоду. Визначений ліміт каси затвердьте внутрішнім документом (наказом, розпорядженням). Розрахунок ліміту каси зробіть додатком до цього документа. Для відокремлених підрозділів підприємства встановіть окремі ліміти каси й доведіть їх до відома підрозділів відповідним внутрішнім документом.

 Чи включається запис з інкасації готівки до касової книги підприємства

Положення № 148 не передбачає ліміту каси у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг) — 170 грн для підприємств, у яких відповідний середньоденний показник, обчислений на підставі касових оборотів, дорівнює нулю або є меншим за 10 нмдг.

Читайте також: Як визначити ліміт каси для новоутвореного підприємства та коли переглядати

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Операції з ФОПами: чим ризикуєте

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах