Як розрахувати відпускні, якщо посадовий оклад в інвалюті

136
БОНДАРЧУК Вадим
експерт з питань бухгалтерського та податкового обліку
На підприємстві у трудових контрактах і штатному розписі посадові оклади працівників зафіксовано в іноземній валюті. Проте нараховують і виплачують зарплату у гривнах за курсом НБУ. Як у такому разі правильно обчислювати відпускні?

Порядок обчислення середньої заробітної плати затверджено постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100). Саме він визначає правила обчислення середнього заробітку для оплати щорічних відпусток.

Нарахування відпускних

Усі виплати включають до розрахунку середньої зарплати в тому розмірі, в якому вони нараховані, без вилучення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо (абз. 3 п. 3 Порядку № 100).

При цьому всі види нарахувань зарплатних виплат в іноземній валюті необхідно перераховувати в національну валюту за курсом НБУ на дату їх нарахування (п. 1.6.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5). Тобто у первинних документах із зарплати всі нарахування потрібно проводити у національній валюті. Зважаючи на те, що дані для розрахунку середньої зарплати для обчислення відпускних беремо із бухгалтерських документів, суми зарплатних виплат будуть у національній валюті. Тому немає підстав рахувати суми відпускних в іноземній валюті.

Розрахунок відпускних 2018

Відпускні нараховуємо шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством). Одержаний результат множимо на число календарних днів відпустки (абз. 1 п. 7 Порядку № 100).

До того ж слід мати на увазі, що, встановивши посадові оклади в іноземній валюті, неможливо застосувати пункт 10 Порядку № 100. Нагадаємо, що він передбачає проведення коригування заробітку під час обчислення відпускних у разі підвищення на підприємстві тарифних ставок і посадових окладів.

Норми робочого часу 2018

Хоча під час нарахування заробітної плати її гривнева сума щомісяця може коливатись через зміну курсу НБУ, проте посадовий оклад зафіксовано в іноземній валюті. І він не змінювався протягом останніх 12 місяців. Тому немає підстав проводити коригування заробітку під час обчислення відпускних.

Виплата відпускних у більших розмірах

Водночас підприємство може провести коригування гривневого заробітку. Адже виплата сум відпускних у більших розмірах, аніж розраховано за Порядком № 100, не вважатиметься порушенням трудового законодавства.

По-перше, відповідно до частини другої статті 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон № 108) норми і гарантії в оплаті праці, передбачені Кодексом законів про працю України (КЗпП), є мінімальними державними гарантіями. До них належать і гарантії в частині оплати щорічних відпусток. Тож обов’язок підприємства насамперед — виплачувати відпускні в сумах, не нижчих за такі мінімальні гарантії. Для цього й маємо Порядок № 100, за яким розмір оплати відпусток і є мінімальною гарантією.

Увага: 

підприємство може встановити власний механізм оплати відпусток. Але розмір відпускних має бути не меншим за той, що вимагає Порядок № 100

По-друге, підприємство у колдоговорі самостійно, але з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами, встановлює форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат. Тож підприємство має право встановити власний механізм оплати часу відпусток або їх додаткової оплати. Головне, аби такий розмір був не нижчим, аніж той, що його вимагає Порядок № 100.

Прожитковий мінімум 2018

Відповідальність роботодавці нестимуть, якщо не дотримаються мінімальних гарантій в оплаті праці.

Зокрема, згідно з частиною другою статті 265 КЗпП за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці на роботодавців чекає штраф у десятикратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. Окрім того, за виплату зарплати у неповному обсязі на посадових осіб підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності, і приватних підприємців відповідно до частини першої статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладається адмінштраф у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн).Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Перевірки Фондом соцстрахування: розбір свіжої судової практики
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль