Головбух

Набуття статусу неприбуткової організації

6 лютого 2018
3848
Середній бал: 0 із 5

Податкове законодавство пильнує не лише за прибутковими підприємствами. Податковий кодекс України (ПК) містить окремі норми у розділі ІІІ для неприбуткових підприємств, установ та організацій (далі — неприбуткові організації). Окрім профільних нормативних документів, якими має керуватися у своїй роботі неприбуткова організація, саме ПК буде для нього провідником на теренах податкового обліку: від оформлення статутних документів до збереження неприбуткового статусу.

Які організації є неприбутковими

До неприбуткових організацій, що не є платниками податку на прибуток, можуть належати:

 • бюджетні установи;
 • громадські об’єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди;
 • спілки, асоціації та інші об’єднання юридичних осіб;
 • житлово-будівельні кооперативи, дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);
 • об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників житлових будинків;
 • професійні спілки, їх об’єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об’єднання;
 • сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (пп. 133.4.6 ПК).

До неприбуткових можна віднести також інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам пункту 133.4 ПК.

Аби краще зрозуміти, за якими напрямами може провадити діяльність неприбуткова організація, розглянемо найпопулярніші з них детально (табл.).

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Види неприбуткових організацій

Об’єднує такі різні за своєю діяльністю підприємства лаконічне визначення, що його містить підпункт 14.1.121 ПК«неприбуткові підприємства, установи та організації — неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 ПК». Очевидно, законодавець в основу статусу неприбутковості суб’єкта господарювання ставить не специфіку його діяльності, а право не бути платником податку на прибуток. А от набути таке право підприємство може, якщо дотримає відповідних умов, встановлених підпунктом 133.4.1 ПК (Схема 1).

Умови для визнання «неприбутковості»

Ні дня без ТМЦ: як оприбутковувати

Набуття статусу неприбуткової організації
Віктор Онищенкоексперт з обліку та оподаткування, м. Чернігів
Оприбуткування товарно-матеріальних цінностей — справа буденна для бухгалтера. Але й під час цієї звичайної господарської операції можуть виникати нестандартні ситуації, що потребують відповідей на різні облікові запитання. Як розподілити транспортно-заготівельні витрати? Чи включати ту чи ту витрату до первісної вартості запасів? Чи відносити нестачу до первісної вартості ТМЦ? У статті "Оприбуткування ТМЦ на підприємстві." Ми розглянули надходження ТМЦ з усіх, навіть не надто зручних облікових ракурсів. І тоді усі ТМЦ-спірності не створюватимуть «дірок» у бухгалтерії, а вам дискомфорту.

Як потрапити до Реєстру

Внесення підприємства до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі — Реєстр) — це окрема процедура, результат якої не завжди передбачуваний.

Реєстр є автоматизованою системою збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи та організації (п. 1 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2016 № 440далі — Порядок № 440). Тож включення до Реєстру є останнім і найважливішим кроком на шляху до отримання неприбуткового статусу.

Потрапити до реєстру можна у два способи. Щоправда, другим варіантом можуть скористатися лише новостворені організації (Схема 2).

Шляхи реєстрації

Реєстраційну заяву подають за формою № 1-РН (абз. 1 п. 6 Порядку № 440) разом із копіями установчих документів (окрім тих, що оприлюднюються на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755). Усі документи має підписати керівник організації та, за наявності, скріпити печаткою.

Для житлово-будівельних кооперативів, окрім зазначених вище документів, слід додати копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом (абз. 1 п. 6 Порядку № 440).

Документи подає керівник або уповноважена особа власноруч. Можна надіслати документи в орган контролю поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення або в електронному вигляді за умови оформлення електронного підпису.

Орган контролю має 14 днів, щоб розглянути заяву і вирішити, чи вносити підприємство до Реєстру.

Якщо новостворена організація встигне подати заяву про реєстрацію неприбуткової організації протягом 10 днів із дня державної реєстрації і орган контролю вирішить включити її до Реєстру, з погляду оподаткування таку організацію вважатимуть неприбутковою з дня її державної реєстрації.

Орган контролю відмовить у внесенні до Реєстру, якщо:

Однак підприємство має право усунути зауваження і повторно подати документи до органу контролю.

ДФС запитує, чому немає прибутку: як відповісти, щоб відчепилися

Набуття статусу неприбуткової організації
Олег Січ керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух, ACCA DipIFR (rus)
Якщо ДФС вимагає пояснити причину збитків компанії — ви в зоні ризику. Не відповідайте, що у країні криза. Формальна відписка гарантує вам місце у плані перевірок. Поясніть податківцям, що сума прибутку (або збитку!) залежить від об’єктивних факторів. Стаття-тест допоможе позбутися зайвої інформації та сформувати правильну відповідь

Як зберегти неприбутковий статус

Навіть коли організація набула статусу неприбуткової, ліпше не втрачати пильності. Якщо неприбуткова організація не дотримає вимог, що встановлюють підпункти 133.4.1, 133.4.2 ПК, орган контролю має право виключити її з Реєстру. За таких обставин підприємство вважатимуть платником податку на прибуток з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено порушення.

Порядок № 440 в пункті 16 встановлює п’ять причин виключення неприбуткової організації з Реєстру:

 • використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для інших цілей, аніж її утримання, реалізація мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності, визначених установчими документами;
 • розподіл доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (окрім оплати їхньої праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших осіб, пов’язаних із ними;
 • невідповідність установчих документів неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 ПК;
 • затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта чи розподільчого балансу неприбуткової організації, що припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу чи перетворення) або ліквідації;
 • власна ініціатива неприбуткової організації.

Підприємство є платником податку на прибуток на загальних підставах, якщо воно не отримало чи позбавлене неприбуткового статусу або не обрало іншого способу оподаткування відповідно до законодавства

Як бачимо, причини виключення підприємства із Реєстру за Порядком № 440 пов’язані з вимогами, встановленими ПК для діяльності неприбуткових організацій. Серед цих обмежень немає заборони здійснювати підприємницьку діяльність, якщо вона передбачена статутними документами (лист ДФС від 09.10.2017 № 2178/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). Головне — прибуток від такої діяльності використовувати винятково для фінансування видатків на утримання неприбуткової організації та реалізації її мети і напрямів діяльності, визначених установчими документами.

Не втрачайте статус при отриманні доходу!

Щоб отримати статус неприбутковості, переконайтеся, що ваша організація належно зареєстрована, а установчі документи відповідають вимогам підпункту 133.4.1 ПК. Тоді організацію включать до Реєстру. А от щоб у ньому лишитися, дотримуйте вимог, встановлених ПК для діяльності неприбуткових організацій, та спрямовуйте будь-який дохід лише на утримання організації і реалізацію статутної діяльності

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини