Головбух

Плата за землю у 2018 році

12 лютого 2018
45280
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Земля – це завжди особливий ресурс, цінний та важливий не тільки для сільськогосподарського бізнесу, але й будівництва, промислових підприємств, рекреаційного бізнесу. Однак, користування таким ресурсом в нашій державі платне. У цьому огляді – про нюанси плати за землю у 2018 році.

Що таке плата за землю?

Плата за землю – це сукупна назва 2-х обов’язкових платежів у складі податку на майно (пп. 14.1.147 ПКУ):

 • земельний податок (за земельні ділянки недержавної і некомунальної власності);
 • орендна плата за землю (за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Плата за землю декларується та сплачується окремо від податку на майно.

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

Якщо підприємство має землі як державної (комунальної), так і іншої власності, то сплачуються тоді обидва платежі.

Об’єкти оподаткування (п. 270.1 ПКУ):

 • земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
 • земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Хто сплачує плату за землю?

Земельний податок сплачують власники земельних ділянок (паїв) та постійні землекористувачі, – фізичні та юридичні особи (пп. 14.1.72 ПКУ, п. 269.1 ПКУ). Особи, які наділені правом постійного користування земельною ділянкою визначені ст. 92 Земельного кодексу України. До них зокрема належать:

 • підприємства, установи та організації, що перебувають у державній та комунальної власності;
 • громадські організації інвалідів, їх підприємства, установи та організації.

Орендну плату за землю сплачують орендарі згідно укладеного договору оренди. Це суб’єкти господарювання, які орендують землю державної або комунальної власності, тобто укладають договори оренди землі з органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування (п. 288.2 ПКУ).

Хто звільнений від сплати земельного податку?

Звільнені від сплати земельного податку:

 • платники єдиного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку 1-3 груп для провадження господарської діяльності та платниками єдиного податку 4 групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва (п. 297.1 ПКУ);
 • деякі фізичні особи у межах граничних норм: інваліди 1 і 2 груп; особи, які виховують 3 і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком);  ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; особи, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (п. 281.1 ПКУ). Граничні норми визначені п. 281.2 ПКУ;
 • власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку 4 групи;
 • юридичні особи за переліком п. 282.1 ПКУ, зокрема громадські організації інвалідів та підприємства ними засновані.

Платники єдиного податку не сплачують земельний податок навіть у разі тимчасового припинення госпдіяльності, якщо під час здійснення діяльності земельні ділянки платником використовувалися (роз’яснення ДФС з 112.01 ЗІР).

Також є перелік земельних ділянок, які не є об’єктом оподаткування податком на землю у ст. 283 ПКУ, зокрема до них належать ділянки, що зайняті молодими садами до їх плодоношення.

Не нараховується орендна плата (п. 38.7 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ) за такі об’єкти:

 • земельні ділянки, які розташовані на тимчасово окупованій території;
 • земельні ділянки (окрім земель сільгосппризначення), які розташовані на території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Форма декларації 2018 року

Юридичні особи подають і сплачують податок на основі декларації. Форма Податкової декларації з плати за землю, затверджена наказом Мінфіну від 23.01.2017 р. № 9. Вперше за даною формою декларація подається саме за 2018 рік. Дана форма єдина, як для земельного податку (розділ І), так і для орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (розділ ІІ).

Річна сума розбивається рівними частинами за місяцями (п. 286.2 ПКУ). Сума за місяцями має дорівнювати річній сумі (якщо це неможливо через округлення, то коригується за рахунок останнього місяця).

Платник податку, який одночасно сплачує земельний податок та орендну плату має подавати до ДФС за місцезнаходженням земельних ділянок окремо податкову декларацію з плати за  землю, підготовлену щодо земельного податку, та окремо – за орендною платою за землю. Це пов’язано з різними кодами класифікації доходів бюджету по цим платежам.

Ознайомитися з основними змінами у формі Податкової декларації можна у роз’ясненні ДФС у Чернігівській області. Зокрема інформація щодо категорії/цільового призначення земельної ділянки зазначається відповідно до Класифікатора видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Держкомітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 р. № 548.

Звітуємо з плати за землю

Збільшити зображення

Строки подання декларації

Базовим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Він починається 01 січня і закінчується 31 грудня того ж року.

Розрахунок плати за землю відбувається щороку станом на 01 січня. Декларація має бути подана не пізніше 20 лютого поточного року (до 28.02.2018 р. (вівторок) треба подати декларацію за 2018 р.). Подається декларація органу ДФС за місцезнаходженням земельної ділянки.

Також платник податку має право обрати місячний звітний період та подавати декларацію протягом 20 кал. днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ПКУ). При цьому річну декларацію подавати уже не потрібно (та, яка подається до 20 лютого).

Для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки звітний (податковий) період може бути меншим 12 місяців. Якщо земельні ділянки нововведені або за ними тільки уклали договір оренди, то платник плати за землю подає декларацію протягом 20 кал. днів, що настають за звітним (п. 286.4 ПКУ).

Чи подавати декларацію, якщо є пільга?

Якщо земельна ділянка має пільгу по оподаткуванню (ст. 283 ПКУ, п. 38.7 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ), то платник податку  не звільняється від обов’язку подавати декларацію по земельним ділянкам через застосування податкових пільг. Це стосується й платників орендної плати, і платників земельного податку.

Що ще слід подати разом з декларацією?

При поданні першої декларації з плати за землю разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Така ж довідка подається у разі затвердження нової грошової оцінки землі або набуття у користування нової земельної ділянки. Це може бути оригінал або копія. Подається вона тільки у паперовому вигляді.

Строки сплати податку юридичними особами

Річна сума зобов’язань, які були зазначені у Податковій декларації, сплачується щомісяця рівними частинами (за розділом ІІІ Податкової декларації). Строк сплати – протягом 30 кал. днів місяця, наступного за звітним.

Як сплачують податок фізичні особи

Нарахування фізособам сум податку проводиться органами ДФС (за місцем знаходження земельної ділянки), – вони надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку. Подавати декларацію фізособам не потрібно.

Термін сплати земельного податку з фізичних осіб поводиться протягом 60 кал. днів з дня вручення повідомлення-рішення.

Індексація нормативної грошової оцінки

Нормативна грошова оцінка землі підлягає індексації. Коефіцієнт за 2017 рік, що використовується для цього, дорівнює 1 (сільськогосподарські угіддя, земельні населені пункти та інші землі несільськогосподарського призначення). Інші коефіцієнти наведено нижче:

Плата за землю у 2018 році

Збільшити зображення

Нормативна грошова оцінка земель за 2002-2004 рр. та 2006 р. індексації не підлягала  (лист Держгеокадастру № 6-28-0.22-244/2-18).

Земельний податок у 2018 році

Розмір плати за землю залежить від виду землі, розташування земельної ділянки (у межах населеного пункту чи поза його межами), категорії землекористувача, нормативної грошової оцінки ділянки.

Земельний податок належить до місцевих податків, тому ставки податку встановлює та оприлюднює сільська, селищна, міська рада або рада об’єднаної територіальної громади залежно від адміністративно-територіальної приналежності земельної ділянки. Ставки на 2018 р. мали бути оприлюднені до 15.07.2017 р. Якщо місцева рада не прийняла рішення, то діють ставки, які були станом на 31.12.2017 р.

Податковий кодекс України містить максимальні обмеження щодо ставок земельного податку (ст. 274, ст. 277 ПКУ). Їх зведено до таблиці:

Плата за землю у 2018 році

Приклад 1. Підприємство має земельну ділянку у власності. За Класифікатором вона належить до земель промисловості для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель (код 11.03). Нормативно-грошова оцінка ділянки – 25 000 000 грн за 1 га. Площа ділянки 0,18 га, ставка земельного податку 1,7% від оцінки.

Розраховуємо суму податку за рік:  25000000 грн × 0,18 га × 0,017 = 76500 грн

Сума місячних платежів січень-грудень буде дорівнювати: 76500/12 = 6375 грн.

Орендна плата за землю у 2018 році

Орендна плата за землю визначається договором оренди. Однак, вона не може перевищувати:

 • розміру земельного податку – по пасовищам у населених пунктах, які мають статус гірських;
 • 0,1% нормативної грошової оцінки – для баз дефлімпійської, параолімпійської, олімпійської підготовки за переліком, що затверджений КМУ;
 • 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, коли орендар визначається за конкурсом.

Також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності не може бути нижчою, ніж розмір земельного податку для таких земель.

Приклад 2. Підприємство орендує земельну ділянку комунальної власності. За Класифікатором – землі рекреаційного призначення (код 07.01). Нормативно-грошова оцінка ділянки – 15 000 000 грн за 1 га. Площа ділянки 0,1 га, ставка земельного податку 1,1 % від оцінки. Розмір орендної плати за договором 1,4% грошової оцінки (річна сума – 21000 грн, місячна – 1750 грн).

Нарахування земельного податку за рік:  15000000 грн × 0,1 га × 0,011 = 16500 грн. Сума місячних платежів січень-грудень буде дорівнювати: 16500 /12 = 1375 грн.

Максимальна сума земельного податку: 15000000 грн × 0,1 га × 0,12 = 180000 грн. За місяць: 180000 /12 = 15000 грн.

Сума місячної орендної плати знаходиться в необхідних межах: 15000 грн >1750 грн > 1375 грн.

Відповідальність

За неподання або несвоєчасне подання податкової декларації з плати за землю для юридичних осіб передбачені такі штрафи:

 • 170 грн за кожне неподання (несвоєчасне подання) декларації;
 • 1020 грн при повторному порушенні за несвоєчасне подання протягом року (п. 120.1 ПКУ).

За невчасну сплату податку, крім самого боргу, доведеться заплатити також штраф (як юридичним особам, так і фізичним особам при порушенні останніми 60-денного терміну сплати). Його розмір залежить від строку затримки сплати плати за землю (п. 126.1 ПКУ):

 • якщо менше 30 днів – 10% від суми боргу;
 • якщо більше 30 днів – 20% від суми боргу.

Також при затримці з 1-го дня після граничного строку сплати нараховується пеня на основі 120% річної ставки НБУ (пп. 129.1.1 ПКУ). Це стосується як юридичних, так і фізичних осіб.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини