Головбух

Додаткова угода про розірвання договору

 • 2 лютого 2018
 • 16779
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Укладені договори треба виконувати, але ніхто не застрахований від настання того моменту, коли його треба розірвати. Сьогодні про те, як укласти угоду про розірвання договору, а також деякі інші можливі варіанти розв’язання такої ситуації.

Способи та процедура розірвання договору

Основним способом розірвати договір є  за згодою сторін, якщо інше не визначено самим укладеним договором. Це випливає з ч. 1 ст. 188 ГКУ, яка забороняє розривати договори в односторонньому порядку, крім випадків передбачених договором або законом.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Основні цифри 2018 року в таблицях

Процедура розриву описана у ч. 2 та ч. 3 ст. 188 ГКУ:

 • сторона договору, яка бажає розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це іншій стороні;
 • інша сторона має 20 днів після одержання такої пропозиції розглянути дане питання та повідомити про результати партнера.

Якщо сторони  у такий спосіб не досягають згоди, то ініціатор розриву договору має право передати справу до суду.

 Розірвання договору в односторонньому порядку: чи коригують ПДВ

Таким чином, існує три можливі способи розірвати договір:

 • за взаємною згодою сторін;
 • за рішенням суду на підставі вимоги однієї зі сторін;
 • внаслідок реалізації однією зі сторін права на одностороннє розірвання договору, якщо це передбачено самим договором або законом.

Фактична перевірка: як проводять та що перевіряють

Додаткова угода про розірвання договору
Олена Сердюкексперт МСFR Головбух, канд. екон. наук
Про фактичну перевірку податківці не попереджають. Розповімо, як зустріти неочікуваних візитерів, як діяти, коли вони проводять контрольну розрахункову операцію, фото- чи відеозйомку, та які порушення виявляють найчастіше. Фактичні перевірки податківці проводять на місці, де розташовані господарські або інші об’єкти права власності платників (пп. 75.1.3 Податкового кодексу України; ПК). Про них вас ніхто не попередить (п. 80.1 ПК), тому завжди будьте напоготові.

Особливості розірвання з ініціативи працівника строкового трудового договору

Розрив договору треба належним чином оформити. Окремих норм законодавства щодо таких угод не існує, крім ст. 654 ЦКУ: розірвання договору повинне бути в такій самій формі, що й договір, який розривається, якщо інше не встановлено договором або законом. Таким чином, розрив за взаємною згодою договору, який укладений у письмовій формі, необхідно теж укласти у такій же формі шляхом підписання письмової угоди. Зазвичай її називають додатковою угодою про розірвання договору або просто – угодою про розірвання договору.

Розрив договору на основі додаткової угоди про розірвання договору

Як правило, в договорах міститься пункт, який описує ситуацію розриву договору за взаємною згодою або за вимогою однієї зі сторін. Це може бути формулювання типу: “Цей договір може бути розірваний за взаємною згодою сторін шляхом складання додатковою угоди, яка є невід’ємною частиною даного Договору”. Однак, навіть якщо такий пункт відсутній, розрив може відбуватися на підставі ст. 188 ГКУ на основі пропозиції однієї зі сторін. Розглянемо приклад такої додаткової угоди.

► Зустрінемось у суді, або Якщо замовник змінює умови договору закупівлі

Приклад. Підприємство ТОВ “Весна” (покупець) та ПП “Зима” (постачальник) уклали письмовий договір про постачання у лютому 2017 р. товарів строком на 2 роки. Однак, у січні 2018 р. вирішили розірвати цей договір за ініціативою ТОВ “Весна”. Додаткова угода про розірвання договору повинна мати приблизно такий вигляд.

Натисніть, щоб переглянути в повному розмірі >

Додаткова угода про розірвання договору

 Як скласти розрахунок коригування у разі розірвання договору та повернення товару

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Додаткова угода про розірвання договору
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних

Особливі умови додаткової угоди про розірвання договору

Слід заначити, що ніяких загальних шаблонів для укладання додаткової угоди про розрив договору не рекомендуємо, так як все залежить від конкретних умов договору, який розривається. Кожний з договорів треба аналізувати фахівцю. За результатами аналізу договору та господарської ситуації, в угоді можуть бути зазначені додаткові пункти, наприклад,  про таке:

 • сторони не мають взаємних претензій щодо предмету укладеного договору;
 • одна зі сторін повертає іншій товар або суму попередньої оплати;
 • одна зі сторін компенсує іншій витрати на зберігання товару чи транспортні витрати пов’язані з поверненням товару;
 • можуть бути прописані й певні фінансові зобов’язання, наприклад, штраф чи пеня за неповернення товару чи авансу, компенсація певних збитків тощо.

 Тимчасова робота і строковий трудовий договір: як вибрати правильно

Розрив договору, якщо було нотаріальне посвідчення

Розрив нотаріально посвідченого договору відбувається шляхом складання окремого договору, який підписують усі сторони та посвідчує той самий нотаріус, який посвідчив основний договір (п. 7.1 глави 1 розд. ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Мінюсту від 22.02.2012 р. № 296/5). Виняток може бути тільки у тому разі, якщо нотаріус, який посвідчив основний договір, наразі не має такої можливості через: смерть, заміщення, неможливість виконувати свої обов’язки, припинення діяльності, передачі документів до державного нотаріального архіву, інші причини. У такому випадку процедуру може виконати інший нотаріус.

 Як учаснику змінити і розірвати закупівельний договір

На всіх наданих примірниках основного договору нотаріус має проставити відмітку про його розірвання, у якій зазначаються номер за реєстром та дата посвідчення договору про розірвання. Також нотаріус ставить підпис і скріплює його печаткою.

Інші варіанти розриву договору

Односторонній розрив на основі самого договору

У разі одностороннього розриву, якщо він передбачений певним пунктом договору, сторона, яка має за ним таке право, надсилає лист іншій стороні з повідомленням про розірвання договору. Його можна відправити кур’єром (при цьому обов’язкова позначка на другому екземплярі) або направити рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. З цього моменту договір вважається розірваним.

 Укладаємо договір з ДФС про визнання електронних документів

Односторонній розрив договору на основі рішення суду

Розірвати договір через суд можна тільки у прямо передбачених законом або договором випадках. Закон передбачає, що договір може бути розірваний за рішенням суду на підставі односторонньої вимоги, якщо відбулося істотне порушення умов договору іншою стороною.

 Які наслідки укладення та припинення договору

Згідно ч. 2 ст. 651 ЦКУ істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Ще один варіант такого розриву є розрив через істотну зміну обставин, якими керувалися сторони на момент укладання договору (ст. 652 ЦКУ). Такий розрив допускається тільки у виняткових випадках на основі рішення суду (ч. 4 ст. 652 ЦКУ).

Розрахунок відпускних 2018

Договір вважається розірваним у цих випадках з моменту рішення суду.

Односторонній розрив договору на основі закону

В односторонньому порядку можна розірвати договір не тільки у разі рішення суду чи реалізації права, передбаченому самим договором. Є ще один варіант, – у разі істотного порушення вимог щодо якості товару. У такому випаду покупець має право за своїм вибором (ч. 2 ст. 678 ЦКУ):

 • відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми;
 • вимагати заміни товару.

 Організовуємо «електронні стосунки» із ДФС

Істотним порушенням вимог щодо якості ЦКУ вважається виявлення таких недоліків, які:

 • не можна усунути;
 • можна усунути, але з непропорційними витратами або затратами часу;
 • виявляються неодноразово чи з’являються знову після їх усунення.

Податок на прибуток у 2018 році

Оформити  розрив договору у такому разі можна шляхом надсилання відповідно листа продавцю з описом причин розриву та згадкою як основи для цього умов договору або ч. 2 ст. 678 ЦКУ. Вручення цього листа можна вважати моментом розірвання договору. Якщо ж сторони не можуть дійти згоди, то справа передається до суду.

Податкові наслідки розірвання договорів

Також не забуваємо про можливі податкові наслідки розірвання договору. Саме по собі укладання угоди про розірвання не спричиняє податкових наслідків. Їх можуть спричинити повернення товару або отриманого авансу, а також отримання сум компенсації певних збитків, сплата пені, штрафу. Облік тут такий же, як і для звичайних договорів.

 Правомірність розірвання господарського договору

Якщо внаслідок угоди про розірвання договору відбувається будь-яка зміна суми компенсації вартості товарів (послуг), зміна цін, перерахунок внаслідок повернення товарів, повернення продавцем суми попередньої оплати товарів (послуг), то продавець, який є платником ПДВ, повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ (за датою, що визначена за правилом першої події згідно п. 187.1 ПКУ). Розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН. Це повинен зробити (п. 192.1 ПКУ):

 • покупець товарів (послуг), якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг) їх постачальнику. Для цього постачальник повинен направити розрахунок коригування покупцю;
 • постачальник, якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості товарів (послуг) постачальнику.

Оновлені форми звітності — 2018

Щодо штрафів та пені у підприємств, які здійснюють обліку податку на прибуток з урахуванням податкових різниць, то вони визнаються й у податковому обліку. Це значить, що податкових різниць (як у того хто платить, так і у того, хто отримує) не виникає і фінрезультат коригувати не потрібно.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл