text
Головбух

Звіт про податкові пільги

 • 29 січня 2018
 • 6146

Суб'єкти господарювання, які користуються пільгами зі сплати податків мають вести облік податкових пільг. Звіт про суми податкових пільг за 2017 рік потрібно подати не пізніше за 09.02.2018. Тож, дізнайтеся зі статті, що таке податкова пільга, хто звітує про пільги та як заповнити звіт.

Форму і порядок заповнення Звіту про суми податкових пільг (далі —Звіт) затверджено постановою КМУ від 27.12.2010 № 1233 (далі — Порядок № 1233).

Що таке податкова пільга

Податкова пільга — це передбачене податковим і митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку нараховувати і сплачувати податок і збір, а також можливість сплачувати податок і збір у меншому розмірі (п. 30.1 Податкового кодексу України; ПК).

► Заповнення звіту про суми податкових пільг

Податкову пільгу надають шляхом:

 • податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку і збору;
 • зменшення податкового зобов’язання після нарахування податку і збору;
 • встановлення зниженої ставки податку і збору;
 • звільнення від сплати податку і збору (п. 30.9 ПК).

Приміром, платники податку на прибуток, аби зменшити базу оподаткування, переносять податкові збитки з минулих років.

Прикладом сплати податку в меншому розмірі є ПДВ. Цей податок платники сплачують за ставкою 0%, коли експортують товари, або 7% — якщо постачають лікарські засоби. Саме такі ставки є зменшенням розміру податку порівняно з базовою ставкою 20%.

Податкові пільги щодо ПДВ можуть надавати за ПК, за міжнародними договорами України, що ратифікувала Верховна Рада, і в межах спеціального режиму оподаткування в галузі сільського господарства (п. 8 Порядку № 1233).

Господарські операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, — це не податкові пільги, тому щодо них Звіт про пільги не складайте (п. 8 Порядку № 1233; ЗІР, категорія 101.26).

Де знайти перелік податкових пільг

ДФС на офіційному сайті оприлюднює два види Довідників податкових пільг (далі — Довідники):

 • Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету;
 • Довідник інших податкових пільг.

Ці Довідники містять пільги з податку на прибуток, ПДВ, плати за землю, акцизного податку, податку на нерухоме майно, деяких місцевих податків і зборів (паркування, туристичного збору), державного мита. У них визначено код пільги, є посилання на нормативний документ, що її запровадив, і дата, з якої починають застосовувати пільгу.

 ПДВ-новації 2018 року: мораторій на блокування податкових накладних і не тільки

Щоб подати Звіт про пільги, користуйтеся Довідниками станом на поточний рік, а саме:

 • 1 січня — коли звітуєте за 12 місяців минулого року;
 • 1 квітня — коли звітуєте за 3 місяці;
 • 1 липня — коли звітуєте за 6  місяців;
 • 1 жовтня — коли звітуєте за 9 місяців (ЗІР, категорія 135.2).

Хто подає Звіт про пільги

Звіт про пільги подають усі суб’єкти господарювання, які користуються податковими пільгами і завдяки цьому не сплачують до бюджету податків і зборів (п. 30.6 ПК, п. 1 Порядку № 1233).

Відокремлені підрозділи юридичних осіб, хоча й віднесені до платників податків (п. 15.1 ПК), але не є суб’єктами господарювання (ст. 55 Господарського кодексу України). Тому вони не подають Звіт про пільги. За них відзвітує суб’єкт господарювання (головне підприємство) за місцем своєї реєстрації.

► Алгоритм заповнення Звіту про суми податкових пільг

Неприбуткові підприємства, установи та організації також не подають Звіт про пільги щодо податку на прибуток, адже вони не є платниками цього податку, тому це — не пільга. Навіть у Довідниках немає відповідного коду для неприбуткових організацій.

Куди і коли подавати Звіт про пільги

Звіт про пільги подавайте за 3, 6, 9 і 12 календарних місяців, тобто щокварталу. Заповнюйте його наростаючим підсумком починаючи з кварталу, коли почали користуватися податковою пільгою. Звіт подавайте за місцем реєстрації протягом 40 календарних днів після останнього календарного дня податкового періоду (п. 3 Порядку № 1233).

Суб’єкти господарювання, які скористалися пільгою з податку на прибуток підприємств, також подають Звіт про пільги протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, півріччя, трьох кварталів, року (ЗІР, підкатегорія 102.23.01).

► Піврічна дека з податку на прибуток: лайфхак від «Головбуха»

Якщо підприємство, маючи пільгу, нею не користується, Звіт про пільги подавати не треба (п. 3 Порядку № 1233). Проте якщо хоча б в одному кварталі поточного року ви скористалися пільгою, а потім перестали, Звіт про пільги доведеться подати й за наступні квартали поточного року, позаяк він є накопичувальним.

Організації, які взагалі не сплачують податків через податкові пільги, також подають Звіт про пільги (Узагальнююча податкова консультація щодо визначення суми пільги у зв’язку зі звільненням прибутку від оподаткування, затверджена наказом ДПС від 05.07.2012 № 584; далі — Узагальнююча консультація).

Як заповнити Звіт про пільги

Щоб заповнити Звіт про пільги, скористайтеся Довідниками, знайдіть код бюджетної класифікації пільгового податку чи збору та обчисліть суму пільги (п. 4 Порядку № 1233). Для наочності подамо цей алгоритм у вигляді Таблиці.

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Звіт про податкові пільги

Про те, як обчислити суму податкових пільг та чим загрожує неподання Звіту про пільги, читайте у журналі «Головбух» № 4.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах