text
Головбух

Єдиний податок 2018

 • 1 лютого 2018
 • 35127

Вибір системи оподаткування – це важливе питання, так як коли вона правильно підібрана, то це дає можливість економити кошти й чималі. Сьогодні про спрощену систему оподаткування – єдиний податок та його нюанси станом на 2018 рік.

Умови перебування на єдиному податку

Спрощена система оподаткування для звичайних підприємств представлена 3 групами, характеристики яких подані нижче.

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Єдиний податок 2018

 Єдиний податок: групи платників, ставки, реєстрація

Також існує 4 група єдиного податку (ЄП) – призначена для сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75%. Ставка податку по 4-й групі встановлюється у відсотках до нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Вона має деяку специфіку, зокрема іншу декларацію, тому в даній публікації не розглядаємо.

Чим не можна займатися на єдиному податку

Для платників податку всіх груп (1-3) існують заборонені види господарської діяльності, а саме (п. 291.5 ПКУ):

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Єдиний податок 2018

► Єдиний податок та ЄСВ: що приготував підприємцям 2018 рік

Також пам’ятаємо про інші обмеження щодо діяльності:

 • ФОП на 1-й групі не може займатися оптовим продажем або наданням непобутових послуг;
 • ФОП на 2-й групі не може надавати послуги неплатникам ЄП;
 • юрособа на 3-й групі не може мати у статутному капіталі сукупну частку, що належить юрособам, які не є платниками ЄП, 25 % чи більше;
 • на ЄП заборонено перебувати нерезидентам;
 • на 3 групі ЄП заборонено перебувати банкам,  кредитним спілкам, ломбардам, лізинговим компаніям, довірчим товариствам, страховим компаніям, інвестиційним фондам та деяким іншим фінансовим установам, а також реєстраторам цінних паперів.

Крім того, для всіх ФОП (у тому числі й на загальній системі) заборонені такі сфери, як фінансові послуги, організація телебачення і радіомовлення, операції з металобрухтом, загальна середньої та вища освіта, будівництво та експлуатація автодоріг.

ЄСВ у платників єдиного податку

Платники єдиного податку, що є фізособами сплачують ЄСВ як “за себе”, так і за найманих працівників.

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Єдиний податок 2018

Підприємці подають “за себе” лише додаток 5 “Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску” (форма № Д5 (річна)).

Щодо юросіб, які є платниками ЄП 3 групи, та підприємців 2-3 груп, що мають найманих працівників, то вони подають  звітність на загальних підставах у вигляді додатку 4 звіту з ЄСВ (форма № Д4 (місячна)) не пізніше ніж через 20 кал. днів, що настають за останнім кал. днем звітного місяця.

Переваги та недоліки єдиного податку

В цілому ЄП 1-3 груп більш вигідний, коли бізнес є високоприбутковим: тоді сплачується менше податку, ніж на загальній системі. Якщо ж прибутковість бізнесу низька або взагалі наявний збиток, то кращою стає загальна система (ПДФО для ФОП і податок на прибуто для юросіб).

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Єдиний податок 2018

► Нарахування ЄСВ та оподаткування єдиним податком для ФОП у 2018 році

Ведення обліку у платників єдиного податку

Ведення обліку у платника ЄП відбувається в залежності від групи та їх статусу:

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Єдиний податок 2018

Книга обліку доходів (КОД) відрізняється від Книги обліку доходів і витрат (КОДВ) відсутністю розділу для обліку витрат та графи щодо визнання доходів від списання кредиторської заборгованості. КОД та КОДВ, а також порядки їх ведення затверджені наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579. Без реєстрації Книги є недійсними. Орган ДФС безплатно реєструє Книги. На КОД (КОДВ) мають бути проставлені підпис керівника або заступника контролюючого органу, скріплений печаткою.

 ПДВ-новації 2018 року: мораторій на блокування податкових накладних і не тільки

Юрособи на 3 групі складають спрощену фінансову звітність за П(С)БО 25 (тільки баланс та звіт про фінансові результати).

Що не вважається доходом для платника єдиного податку

За п. 292.10 ПКУ не є доходом суми податків і зборів, утримані (нараховані) платником єдиного податку під час здійснення ним функцій податкового агента, а також суми ЄСВ. До доходу платників ЄП не включаються отримані ними пасивні доходи:

 • проценти;
 • дивіденди;
 • роялті;
 • страхові виплати і відшкодування.

Не визнаються доходами ФОП, що є платником ЄП, суми, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності.

Поповнення ФОП на ЄП власного рахунку в банку вважається доходом!

Також є ще один цікавий нюанс, що поповнення підприємницького рахунку самим же ФОП включається до його доходу. На цьому наполягає ДФС при перевірках.

Використання РРО у платників єдиного податку

Використання РРО регулюється ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі – Закон про РРО). РРО необхідний, якщо ФОП:

 • займається діяльністю у сфері торгівлі;
 • надає послуги громадського харчування;
 • здійснює продаж технічно складних побутових пристроїв, що підлягають обов’язковому гарантійному ремонту.

► Визнання доходів у бухобліку та для цілей розрахунку єдиного податку

 По ФОП, що є платниками єдиного податку по застосуванню РРО є послаблення (юросіб це не стосується):

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Єдиний податок 2018

У разі невикористання РРО ФОП зобов’язаний видати покупцеві товарів, послуг на його вимогу чек, накладну або інший письмовий документ, який свідчить про перехід права власності (п. 15 ст. 3 Закону про РРО).

► Великий платник податків: бути чи не бути?

Виходом з ситуації, щоб не застосовувати РРО для ФОП може бути приймання платежів по операціях, які вимагають його застосування (продаж технічно складних виробів) у безготівковій формі.

Підвищена ставка єдиного податку

 Платники єдиного податку (як ФОП, так і юрособи) сплачують ЄП за підвищеною ставкою 15% з доходу у разі:

 • ситуації перевищення граничної суми доходу по групі – до суми перевищення;
 • отримання доходу від провадження діяльності, яка не зазначена у реєстрі платника ЄП – до суми такого доходу;
 • застосування забороненого способу розрахунку (бартеру) – до такого доходу;
 • отримання доходу від здійснення видів діяльності, що не дають права перебувати на ЄП;
 • отримання доходу від надання послуг неплатнику ЄП.

 Порядок та нюанси заповнення Декларації юрособи-єдиноподатника

У квартальній податковій декларації необхідно відобразити наростаючим підсумком такі  доходи.

Як перейти на єдиний податок з загальної системи

Для переходу необхідно подати не пізніше 15 кал. днів до початку наступного кварталу до ДФС:

 • заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за формою, яка затверджена наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. № 1675 (далі –  Постанова № 1675) (пп. 298.1.5 ПКУ);
 • розрахунок доходу за попередній календарний рік за формою з Постанови № 1675.

► Відпустка єдинника — право на відпочинок має кожен

Перехід можна зробити не частіше одного разу в календарному році (пп. 298.1.4 ПКУ).

Як змінити групу єдиного податку

Перехід може бути добровільним або вимушеним.

 Зміна загальної системи оподаткування на спрощену

Добровільно перейти з групи в групу можна лише з початку наступного кварталу. Наприклад, якщо рішення про перехід приймалося у жовтні, то перейти можна буде тільки з 1 січня. Добровільний перехід можу бути у будь-якому напрямі: як з вищої групи – до нижчої, так і навпаки. Для того, щоб змінити групу необхідно:

 • не пізніше ніж за 15 кал. днів до початку наступного кварталу подати до ДФС заяву за формою з Постанови № 1675. У рядку 5.2 даної заяви вказується з якої групи в яку хоче перейти платник податку;
 • сплатити щомісячний авансовий внесок за новою ставкою не пізніше 20-го числа першого місяця роботи в новій групі – у випадку, якщо платник податку перейшов з 1 групи до 2 групи чи навпаки;
 • зареєструватися платником ПДВ (якщо перехід відбувається з 1 чи 2 групи в 3 групу зі ставкою 3%) або анулювати реєстрацію (якщо перехід відбувається навпаки);
 • подати податкову декларацію за період перебування у звітному році в старій групі у строки, встановлені для квартального звітного періоду (40 кал. днів після кінця року). Це стосується і тих, хто переходить до 1 чи 2 групи, хоча декларація по даним групам подається раз  на рік.

Наприклад, якщо рішення про перехід прийнято з 1 чи 2 групи в групу 3 у липні 2018 р., то податки декларацію треба за результатами І та ІІ кварталів до 9 серпня 2018 р. включно. Якщо рішення прийняте в грудні 2018 р., то декларація за результатами 2018 р. подається протягом 40 кал. днів після кінця року. Річну декларацію (та, яка подається протягом 60 кал. днів) уже подавати в такому разі не потрібно (пп. 296.5.1 ПКУ).

 Штраф за своєчасну сплату податку

Вимушений перехід відбувається до вищої групи (або на загальну систему з 3 групи) з кварталу, що настає за тим кварталом, у якому відбулося перевищення обсягу доходу над гранично можливим для даної групи. Це ж саме, якщо не виконуються інші умови перебування на даній групі ЄП. У такому разі необхідно:

 • не пізніше 20 числа місяця, що настає за кварталом, у якому сталося перевищення, подати до ДФС заяву;
 • застосувати до суми перевищення ставку 15%;
 • сплатити авансовий внесок не пізніше 20-го числа першого місяця роботи в групі, якщо перехід відбувається з 1 групи в групу 2;
 • зареєструватися платником ПДВ (якщо перехід відбувається з 1 чи 2 групи в 3 групу зі ставкою 3%) або анулювати реєстрацію (якщо перехід відбувається навпаки);
 • подати податкову декларацію у строки, встановлені для квартального звітного періоду.

Оподаткування у 2018 році

Мінімальна зарплата

З 01.01.2018

3 723,00

ФОП 1-ша група

ЄСВ «за себе» для пенсійного стажу

22 % від мін з/п

819,06

Єдиний податок

В межах 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Розрахунок ЄП

10 % від ПМПО (1762 грн)

176,2

Разом за ФОПа за місяць

ЄСВ + ЄП

995,26

ФОП 2-га група

Єдиний податок

20 % від мін з/п

744,60

ЄСВ «за себе» для пенсійного стажу

22 % від мін з/п

819,06

Разом за ФОПа

за місяць

1563,66

ФОП 3-тя група

Єдиний податок

5 % (3% + ПДВ) від доходу

Х

ЄСВ «за себе» для пенсійного стажу

22 % від мін з/п

819,06

Разом за ФОПа

за місяць

819,06 + ЄП

ФОП Загальна система

Військовий збір

1,5 % від Чистого прибутку (Доходи-Витрати)

ПДФО

18% від Чистого прибутку (Доходи-Витрати)

ЄСВ «за себе» для пенсійного стажу

22% від Чистого прибутку (Доходи-Витрати),  але не менше 22 % від мін з/п

819,06

Разом за ФОПа

за місяць

819,06

За найманих працівників

За 1-го працівника

оклад

3 723,00

Утримання з з/п працівника

Військовий збір

1,5 % від окладу

55,85

ПДФО

18% від окладу

670,14

разом податки з 1-го працівника

725,99

до видачі на руки

2 997,01

Нарахування на з/п працівника

ЄСВ

22% на оклад

819,06

Разом податки утримані з з/п і нараховані на з/п 1-го працівника

1545,05

Заповнення декларації 4 групи

Заповнення декларації 3 групи (юрособи)

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль