Головбух

Акцизна накладна 2019

20 листопада 2019
14680
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Акциз, САРП/ЄРАН, електронні сервіси, акцизні склади – все це пов’язано з реалізацією пального та увійшло в бухгалтерське життя. З липня 2019 року сталося чимало змін, які й далі проводжуються. Сьогодні в консультації про заповнення та реєстрацію акцизних накладних 2019.

Зміни липня 2019 року

Із 1 липня 2019 року в дію вступили оновлення до ПКУ щодо понять: “акцизний склад” (пп. 14.1.6 ПКУ), “розпорядник акцизного складу” (пп. 14.1.224), з’явилося нове поняття “пересуваний склад”, впроваджені витратоміри-лічильники та реєстраторів та ввели Єдиний державний реєстр. За невстановлені лічильники штрафують (ІПК ДФС від 31.08.2018 р. № 3793/6/99-99-12-02-02-15). Встановити лічильники треба розпорядникам акцизних складів за ємкості резервуарів (п. 18 підрозд. 5 Перехідник положень ПКУ):

 • 01.07.2019 р. – 31.12.2019 р. – 1000-20000 куб. метрів;
 • з 01.01.2020 р. – до 1000 куб. метрів.

Штраф за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних — уже з 1 грудня

Основним джерелом нововведень є:

Також під систему електронного адміністрування реалізації окрім пального потрапляє з 1 липня 2019 року ще й спирт етиловий.

З 01.07.2019 р. реалізація спирту етилового також потрапляє під адміністрування та складання акцизних накладних. Усе як для пального.

Зміни зачепили і акцизні накладні: змінилася їх форма, порядок заповнення, вводяться деякі нові правила. У електронному кабінеті з’явилися нові форми акцизних накладних:

Шифр

Форма акцизної накладної

J/F1203201

Акцизна накладна форми “П”

J/F1203401

Акцизна накладна форми “С”

Як ви вже зрозуміли з назв літери “П” – це пальне, а “С” – спирт етиловий. Розглянемо основні зміни.

Призначення акцизної накладної

Акцизна накладна – це основний документ, який призначений для контролю сплати акцизу з пального (далі – АН). Платник акцизного податку складає АН для оформлення таких операцій (або господарських ситуацій) з пальним та етиловим спиртом:

 • ввезення на митну територію (з 01.07.2019 р.);
 • реалізація та/або використання для виробництва непідакцизної продукції;
 • власне споживання;
 • втрата у межах норми втрат або понад межі;
 • псування, знищення пального внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи інших причин, що непов’язані з природним результатом;
 • випаровування  в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання або транспортування;
 • виробництво в споживчій тарі ємністю до 5 2 літрів (включно, для пального), а для етилового спирту для медичних цілей – у флаконах не більше 100 куб. см.

Допоміжні документи до акцизної накладної

Крім АН в обліку акцизу з пального беруть участь:

 • розрахунок коригування акцизної накладної – призначений для виправлення помилок в акцизній накладній, а також ситуацій повернення раніше проданого пального. Форми розрахунків коригування мають літери “П” (J/F1203301) та “С”(J/F1203501);

 • заявка на поповнення (коригування) залишку пального – призначена для внесення змін в ліміт (залишок пального) в електронній обліковій картці платника акцизу (J/F0209703);

 • заявка па поповнення (коригування) залишку спирту етилового – аналогічна, але призначена на  зміну ліміту етилового спирту (J/F0209901) .

Бланк акцизної накладної 2019

Сам бланк акцизної накладної 2019 є у Наказі № 262. Він же затверджує і Порядок заповнення акцизної накладної 2019.

 • форма заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів;

 • акцизна накладну форми «П»;

 • акцизна накладну форми «С»;

 • розрахунок коригування акцизної накладної форми «П»;

 • розрахунок коригування акцизної накладної форми «С»;

 • форма заявки на поповнення (коригування) залишку пального;

 • форма заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового;

 • Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового.

СЕАРП та СЕ, ЄРАН : загальна інформація

СЕАРП та СЕ – – система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Дана система стосується всіх суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію пального, спирту етилового, включаючи всі стадії обігу пального на митній території України – від їх виробника/імпортера до суб’єктів господарювання, які реалізують пальне та етиловий спирт кінцевому споживачу. Система включає:

 • електронний рахунок – рахунок платника акцизного податку, що відкритий в казначействі та на який перераховуються кошти у сумі достатній для реєстрації АН та подачі заявок на поповнення (коригування) залишку пального (спирту етилового);
 • облікову картку – електронний облік обсягів залишку пального (спирту етилового) по кожному платнику податків за кожним кодом товарної номенклатури згідно з УКТ ЗЕД та облік сум залишків коштів платника податку на електронному рахунку з урахуванням овердрафту. Кожний платник має доступ до своєї облікової картки;
 • реєстр платників акцизного податку з реалізації пального та етилового спирту – ведеться ДФС, яка щодня має оприлюднювати на офіційному веб-сайті інформацію з даного реєстру із зазначенням їх ідентифікаційних та реєстраційних даних. Реєстрація здійснюється на основі заяви, форма якої міститься також в Наказі № 262.

Регулювання системи здійснюється з 1 липня 2019 року на основі Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабміну від 24.04.2019 р. № 408 (далі – Порядок № 408).

ЄРАН –  Єдиний реєстр акцизних накладних. Діє на основі Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого постановою КМУ від 24 лютого 2016 р. № 114 (далі – Порядок № 114). До ЄРАН вносяться відомості щодо усіх АН та розрахунків коригування.

Види акцизних накладних, дати  їх складання та строки реєстрації

Наказ 262 передбачає існування 2-х бланків акцизних накладних:

 • акцизна накладна форми “П” (для палива);
 • акцизна накладна форми “С” (для етилового спирту).

Кожна з цих акцизних накладних може існувати у декількох видах:

Вид акцизної накладної

Призначення

Дата складання

“звичайні”

Складається при кожній повній або частковій операції з реалізації пального (також етилового спирту), зокрема відпуску пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях.

У день проведення відпуску пального

за щоденними підсумками операцій

Складається у разі, якщо АН не були складені на дані операції. Стосується операцій реалізації пального за готівку кінцевому споживачу (який не є платником акцизного податку), розрахунки за які проводяться через касу/ РРО або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне).

По спирту оновлений абз. 3 пп. 231.3 ПКУ складання таких акцизних накладних не передбачає.

У день проведення відпуску пального

зведені

Складаються для забезпечення безперервного постачання пального. Під безперервним постачанням розуміється забезпечення особою, що реалізує пальне, можливості для отримувачів пального (контрагентів) отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.

По спирту оновлений абз. 4 пп. 231.3 ПКУ складання таких акцизних накладних не передбачає.

Не пізніше останнього дня такого місяця

на втрачене пальне

Складається на загальний обсяг втраченого пального у місяці, коли була втрата.

За абз. 6 пп. 231.3 ПКУ така акцизна накладна може бути складена і для спирту етилового.

Не пізніше останнього дня такого місяця

розподільчі 

(тільки

 у липні 2019 р.)

АН, що складаються з метою розподілу обсягу залишків пального між власними акцизними складами (акцизними складами пересувними), розпорядниками яких є платники податку, які:

 • на 01.07.2019 р. зареєстровані в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального;
 • з 01.07.2019 р. підпадають під визначення платників податку;
 • на 16.07.2019 р. в СЕАРП мають обсяги залишків пального.

Складається у 2-х примірниках.

1-й примірник реєструється особою, що склала АН, з 16 до 20 липня 2019 року (включно).

2-й примірник реєструється  отримувачем пального з 16 до 22 липня 2019 року (включно)

Правила складання акцизної накладної

Серед загальних правил складання акцизних накладних можна виділити:

 • АН складаємо виключно в електронній формі;
 • АН, а також інші документи СЕАРП та СЕ заповнюємо тільки українською мовою;
 • в одній АН може бути зазначена операція лише за одним кодом УКТ ЗЕД. Це стосується і зведених АН, АН за щоденними підсумками операцій, розрахунків коригування;
 • усі АН і розрахунки коригування реєструються в ЄРАН, у т.ч. й такі, які не видаються покупцю, без виключень;
 • кількісні показники АН для пального заповнюються в кілограмах та літрах (приведених до температури 15° С згідно з чинною нормативно-технічною документацією) з округленням до двох знаків після коми;
 • кількісні показники АН для етилового спирту заповнюються в декалітрах та декалітрах 100%-кового спирту (приведених до 20° С для етилового спирту) з округленням до двох знаків після коми;
 • право на виписку АН може бути делегованим відокремленому підрозділу юрособи або філії;
 • якщо треба відкоригувати дані в уже зареєстрованій АН, то складаємо розрахунок коригування.

В оновлених правилах з’явилась ситуація складання АН у 2-х екземплярах (абз. 16-20 оновленого п. 231.3 ПКУ). Це реалізація пального (спирту):

 • з одного акцизного складу на інший, наприклад через трубопровід або пересувний акцизний склад;
 • з акцизного складу на пересувний склад та з нього на акцизний склад (інший чи такий же самий).

Перший примірник реєструється в ЄРАН, а другий – надсилається в день її складання розпоряднику акцизного складу, що є отримувачем пального (спирту).

В інших випадках, як і раніше, використовується лише один екземпляр.

Реквізити нової акцизної накладної

В оновленій формі акцизної накладної з’явиться чимало нових обов’язкових реквізитів. До тих, що були додаються:

 • уніфіковані номери акцизних складів, з яких було реалізовано, отримане пальне;
 • уніфікований номер пересувного акцизного складу;
 • ознаки (тобто коди) напрямів використання (реалізація, ввезення, втрата) пального та етилового спирту;
 • адреса місця зберігання пального, що не є акцизним складом.

Інші реквізити (порядковий номер, дата, назви осіб, код УКТ ЗЕД, опис, обсяг), по-суті, є такими ж, як були. АН стала значно більшою.

Із 1 липня 2019 р. необхідно розпочати нову нумерацію АН (п. 7 Порядку № 114). Виходить, що у 2019 році може бути, наприклад, дві АН з номерами 5: одна у першому півріччі 2019 року (за старою формою), а інша – у другому півріччі 2019 року за новою формою та на іншу операцію.

Приклад заповнення акцизної накладної 2019

Наводимо приклади заповнення акцизних накладних:

Реєстрація акцизної накладної та операційні дні

Відтепер система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового працює 24 години на добу постійно, крім періоду, необхідного для її технічного обслуговування (п. 30 Порядку № 114, п. 231.8 ПКУ).

Строки реєстрації АН наступні (на основі оновленого п. 231.6 ПКУ):

Вид АН

Строк реєстрації

АН на реалізацію пального зі складу (роздрібна торгівля)

15 кал. днів, які наступні за датою складання

1-й примірник АН, якщо АН складається у 2-х екземплярах (реалізація з акцизного складу та з акцизного складу на пересувний склад).

У день складання

1-й примірник АН у випадку реалізації з пересувного на акцизний склад

Після фактичного отримання пального (спирту), але не пізніше 3-х днів наступних після складання АН

1-й примірник АН при ввезенні пального (спирту) в  Україну

Не пізніше наступного дня після оформлення митної декларації.

2-й примірник АН

Після фактичного отримання пального (спирту), але не пізніше 3-х днів наступних після складання АН

Розрахунки коригування реєструються не пізніше 3-х кал. днів, які наступні за  датою його складання.

Як і раніше при реєстрації необхідна наявність ліміту (∑АНакл), а у разі його відсутності – заявка і переведення грошей на електронний рахунок.

Внесення змін до акцизної накладної

У разі необхідності показники АН можуть бути відкориговані шляхом складання та реєстрації розрахунку коригування. Розрахунок коригування складається особою, яка реалізує пальне (спирт). Їх реєстрація відбувається:

 • особою, яка реалізує пальне (спирт), – якщо обсяг пального (спирту) внаслідок коригування збільшується або не зменшується;
 • отримувачем пального (спирту), – якщо обсяг пального внаслідок коригування зменшується.

Відповідальність за помилки в акцизній накладній

У разі порушення платником акцизного податку, що реалізує пальне (спирт) порядку заповнення або подачі АН в ЄРАН отримувач пального (спирту) згідно з п. 231.10 ПКУ має право протягом 60 кал. днів, що настають за днем реалізації пального, подати до органу ДФС заяву зі скаргою на таку особу, що реалізувала йому пальне (спирт).  До заяви мають бути додані копії первинних документів. Це є підставою для проведення документальної позапланової перевірки особи, що реалізувала пальне.

Відповідальність за відсутність реєстрації акцизного складу

З 1 жовтня 2019 р. діє штраф 1 млн грн ст. 1281.2 ПКУ. 

Штрафи за невчасну реєстрацію акцизної накладної

За порушення граничних термінів реєстрації АН та розрахунків коригування в ЄРАН до платника податку засовуються штрафи, визначені ст. 1202.1 та ст. 1203.2 ПКУ. Їх сума залежить від обсягів пального (спирту), зазначеному в АН або розрахунку коригування та терміну прострочення, а саме:

 • 2% – до 15 кал. днів;
 • 10% – від 16 до 30 кал. днів;
 • 20% – від 31 до 60 кал. днів;
 • 30% – від 61 до 90 кал. днів;
 • 40% – більше від 91 до 120 кал. днів;
 • 50% – більше 120 кал. днів.

Увага: З 1 грудня 2019 р. починають діяти штрафи по акцизним накладним

Щодо даних штрафів з 1 липня по 30 листопада 2019 року діє пільговий період, коли вони не застосовуються (див. Закон на внесення змін до ПКУ від 20.09.2019 р. № 129). З 1 грудня 2019 року вони вже запрацюють.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини