Головбух

Платники єдиного податку 3 групи

 • 25 січня 2018
 • 87108

Спрощена система має низку переваг перед загальною системою оподаткування. Обираючи її, треба задуматися про групу єдиного податку. Сьогодні про нюанси перебування на єдиному податку 3 групи.

Умови перебування на єдиному податку для 3 групи

Основним нюансом 3 групи є сплата податку (ЄП) з доходу на відміну від фіксованої ставки (1 та 2 група) чи прибутку (загальна система оподаткування). Крім того, це єдина група спрощеної системи, на якій можуть перебувати юрособи, якщо не говорити про 4 групу, де можуть бути виключно сільськогосподарські товаровиробники.

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Платники єдиного податку 3 групи

Перехід платників З-ої групи на 5-ту:

Чим не можна займатися на єдиному податку 3 групи

Для платників податку 3 групи, як і для 1 та 2 групи, існують заборонені види господарської діяльності, а саме (п. 291.5 Податкового кодексу України):

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Платники єдиного податку 3 групи

Заповнюємо РК, коли повертають товари або аванс

Платники єдиного податку 3 групи
Наталія Товченикексперт з бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Чергове удосконалення програмного забезпечення ДФС лише додало платникам проблем із реєстрацією РК в ЄРПН. З’ясуємо, чи правомірно відмовляти у реєстрації РК на зміну кількісно-вартісних показників, коли повертають товари чи попередню оплату. Як тепер платникам заповнювати такі РК і як усунути так звані неоднозначності, з огляду на рекомендації ДФС.

Коли необхідний перехід з єдиного податку на загальну систему оподаткування

Порушення, які вимагають примусового переходу з 3-ї групи на загальному систему оподаткування, визначені пп. 298.2.3 ПКУ. Це зокрема:

 • у разі перевищення протягом календарного року доходу 5 млн грн;
 • у разі застосування платником ЄП негрошового способу розрахунку;
 • у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;
 • у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників ЄП;
 • у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів;
 • у разі здійснення непередбаченої для 3-ї групи діяльності, наприклад, діяльності з організації та проведення гастрольних заходів.

Якщо платник податку не перейшов самостійно на загальну систему, то відбудеться примусове анулювання реєстрації платником ЄП 3-ї групи на підставі акта перевірки з першого числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено таке порушення.

Виплата дивідендів та доходів нерезидентам платниками 3 групи

Ще одним нюансом перебування на спрощеній системі оподаткування 3 групи є необхідність подачі, крім декларації з єдиного податку, також декларації з податку на прибуток у випадку:

 • сплати у 2017 р. авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів (сплачувався платниками ЄП за ставкою 18% з суми дивідендів);
 • сплати податку на дохід нерезидента (15% – податок “на репатріацію”).

Щодо авансового внеску, то з 01.01.2018 р. платники ЄП звільнені від його сплати і декларацію з податку на прибуток по цьому випадку більше подавати не доведеться (пп. 57.11.2 ПКУ). Останній раз треба подати, якщо була виплата дивідендів засновнику та сплата авансового внеску у 2017 р.

Переваги та недоліки єдиного податку 3 групи

В цілому можна виділити наступні переваги та недоліки спрощеної системи у порівнянні з загальною системою оподаткування:

Переваги

Недоліки

1. Можливість самостійно обрати ставку податку.

2. Можливість бути неплатником ПДВ при обсягах доходу до 5 млн грн (за умови обрання ставки ЄП 5%).

3.  Звільнення від земельного податку за землі, що використовуються в господарській діяльності (земельний податок сплачують власники землі).

1. Існуючі обмеження, зокрема неможливість проведення бартерних операцій, вексельних розрахунків, взаємозаліку, виплати зарплати в натуральній формі.

2. Фізособи, які здають землі в оренду платнику ЄП не мають пільги зі сплати земельного податку.

3. Сума сплаченого податку не залежить від загального результату діяльності. Навіть якщо підприємство чи ФОП матимуть перевищення загальної суми витрат над їх доходами (збиток), то ЄП все одно сплачується за тією ж ставкою.

В цілому ЄП більш вигідний, коли бізнес є високоприбутковим: тоді сплачується менше податку, ніж на загальній системі. Якщо ж прибутковість бізнесу низька або взагалі наявний збиток, то кращою стає загальна система, як для ФОП, так і для юросіб.

Інвентаризація: обов’язок чи спосіб зберегти майно підприємства

Платники єдиного податку 3 групи
СЕРДЮК Оленаексперт МСFR Головбух, канд. екон. наук
Бухгалтер, як детектив, перед інвентаризацією шукає помилки в обліку основних засобів і виправляє їх. З нашим фахівцем зробите це швидко та безболісно для фінансів вашої компанії. Поспішіть отримати готові рішення 10-ти проблемних ситуацій щодо роботи з ОЗ: • що і коли інвентаризувати; • як бути, якщо провести інвентаризацію вимагають податківці; • якщо не провести інвентаризацію: які ризики для підприємства і для головбуха; • яка процедура інвентаризації; • як інвентаризувати активи і заборгованість; • як обліковувати лишки і нестачі; • як оцінювати розмір збитків і стягувати матеріальну шкоду; • чи коригувати фінрезультат через нестачі

Ведення обліку у платників єдиного податку 3 групи

Ведення обліку у платника ЄП 3 групи відбувається в залежності від ставки та їх статусу:

ФОП

Юрособи,

ставки 3% та 5%

ставка 3%

(платники ПДВ)

ставка 5%

(неплатники ПДВ)

Книга обліку доходів і витрат

Книга обліку доходів

Спрощений бухгалтерський облік

Книга обліку доходів (КОД) відрізняється від Книги обліку доходів і витрат (КОДВ) відсутністю розділу для обліку витрат та графи щодо визнання доходів від списання кредиторської заборгованості. КОД та КОДВ, а також порядки їх ведення затверджені наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579.

Ведення Книг обліку у ФОП

Без реєстрації Книги є недійсними. Орган ДФС безплатно реєструє Книги. На КОД (КОДВ) мають бути проставлені підпис керівника або заступника контролюючого органу, скріплений печаткою.

Книги ведуться виключно у паперовій формі. Електронна форма насьогодні технічно неможлива, незважаючи на її дозволеність законодавством.

Основні правила ведення КОД (КОДВ):

 • заповнюється у гривнях з копійками;
 • необхідно виводити сумарні підсумки за місяць, квартал, рік (крім доходу, що оподатковується за ставкою 15%);
 • окремо відображаються доходи в готівковій та безготівковій формах. Витрат це не стосується;
 • записи здійснюються за підсумками робочого дня (п. 5 Порядку № 579), тобто зазначається підсумкова сума коштів, які надійшли на поточний рахунок платника єдиного податку та/або отримані готівкою;
 • окремо за підсумками дня відображається сума безоплатно отриманих товарів (послуг);
 • окремо зазначається дохід, що оподатковується за ставкою 15%: дохід, отриманий від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку 2 групи, та/або дохід від здійснення діяльності, що заборонена платникам ЄП;
 • якщо платник єдиного податку 3-ї групи протягом робочого дня не отримував дохід, то заповнювати КОД (КОДВ) не потрібно.

Книга зберігається у платника податку протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис.

Що не вважається доходом для платника єдиного податку 3 групи

За п. 292.10 ПКУ не є доходом суми податків і зборів, утримані (нараховані) платником єдиного податку під час здійснення ним функцій податкового агента, а також суми ЄСВ. До доходу платників ЄП не включаються отримані ними пасивні доходи:

 • проценти;
 • дивіденди;
 • роялті;
 • страхові виплати і відшкодування.

Не визнаються доходами ФОП, що є платником ЄП 3-ї групи, суми, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності.

Поповнення ФОП 3 групи власного рахунку в банку вважається доходом!

Також є ще один цікавий нюанс, що поповнення підприємницького рахунку самим же ФОП включається до його доходу. На цьому наполягає ДФС при перевірках.

Спрощений бухгалтерський облік у юросіб 3 групи єдиного податку

Ведення бухгалтерського обліку у підприємств, що є платниками ЄП, 3 групи регламентується п. 44.2 та п. 44.3 ПКУ. Дані норми вказують на те, що юрособи на 3 групі ведуть спрощений бухоблік доходів та витрат з метою розрахунку об’єкта оподаткування за методикою, яка визначається Мінфіном. Як відомо, такі правила визначаються в П(С)БО 25 “Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва”. За ним такі підприємства:

Крім того, платники податку 3 групи, як і всі інші, зобов’язані забезпечити зберігання первинних документів протягом не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складання якої використовувалися дані документи.

Використання РРО у платників єдиного податку 3 групи

Використання РРО регулюється ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі – Закон про РРО). Більшість випадків, коли можна не використовувати РРО, прописані ст. 9 Закону про РРО. РРО необхідний, якщо ФОП:

 • займається діяльністю у сфері торгівлі;
 • надає послуги громадського харчування;
 • здійснює продаж технічно складних побутових пристроїв, що підлягають обов’язковому гарантійному ремонту.

По ФОП, що є платниками єдиного податку 3-ї групи по застосуванню РРО є послаблення (юросіб це не стосується):

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Платники єдиного податку 3 групи

У разі невикористання РРО ФОП зобов’язаний видати покупцеві товарів, послуг на його вимогу чек, накладну або інший письмовий документ, який свідчить про перехід права власності (п. 15 ст. 3 Закону про РРО).

Виходом з ситуації, щоб не застосовувати РРО для ФОП може бути приймання платежів по операціях, які вимагають його застосування (продаж технічно складних виробів) у безготівковій формі.

Підвищена ставка єдиного податку

 Платники єдиного податку 3 групи (як ФОП, так і юрособи) сплачують ЄП за підвищеною ставкою 15% з доходу у разі:

 • ситуації перевищення граничної суми доходу в 5 млн грн – до суми перевищення;
 • отримання доходу від провадження діяльності, яка не зазначена у реєстрі платника ЄП – до суми такого доходу;
 • застосування забороненого способу розрахунку (бартеру) – до такого доходу;
 • отримання доходу від здійснення видів діяльності, що не дають права перебувати на ЄП;
 • отримання доходу отриманого від надання послуг неплатнику ЄП.

У квартальній податковій декларації необхідно відобразити наростаючим підсумком такі  доходи.                                           

ЄСВ у платників єдиного податку 3 групи

Платники єдиного податку 3 групи, що є фізособами, також сплачують ЄСВ як “за себе”, так і за найманих працівників.

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Платники єдиного податку 3 групи

Підприємці подають “за себе” лише додаток 5 “Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску” (форма № Д5 (річна)).

Щодо юросіб, які є платниками ЄП 3 групи, та підприємців, що мають найманих працівників, то вони подають  звітність на загальних підставах у вигляді додатку 4 звіту з ЄСВ (форма № Д4 (місячна)) не пізніше ніж через 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл