Головбух

Платники єдиного податку 3 групи

 • 23 травня 2019
 • 125626
 • Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Спрощена система має низку переваг перед загальною системою оподаткування. Обираючи її, треба задуматися про групу єдиного податку. Сьогодні про нюанси перебування на єдиному податку 3 групи.

Умови перебування на єдиному податку для 3 групи

Основним нюансом 3 групи є сплата податку (ЄП) з доходу на відміну від фіксованої ставки (1 та 2 група) чи прибутку (загальна система оподаткування). Крім того, це єдина група спрощеної системи оподаткування, на якій можуть перебувати юрособи, якщо не говорити про 4 групу, де можуть бути виключно сільськогосподарські товаровиробники.

Платники єдиного податку 3 групи

Чим не можна займатися на єдиному податку 3 групи

Для платників податку 3 групи, як і для 1 та 2 групи, існують заборонені види господарської діяльності, а саме (п. 291.5 ПКУ):

Платники єдиного податку 3 групи

Коли необхідний перехід з єдиного податку на загальну систему оподаткування

Порушення, які вимагають здійснити примусово перехід зі спрощеної системи на загальну, визначені пп. 298.2.3 ПКУ. Це зокрема:

 • у разі перевищення протягом календарного року доходу 5 млн грн;
 • у разі застосування платником ЄП негрошового способу розрахунку, тобто бартеру, розрахункові вексельні операції тощо; 
 • у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;
 • у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників ЄП;
 • у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів;
 • у разі здійснення непередбаченої для 3-ї групи діяльності, наприклад, діяльності з організації та проведення гастрольних заходів.

Якщо платник податку не перейшов самостійно на загальну систему, то відбудеться примусове анулювання реєстрації платником ЄП 3-ї групи на підставі акта перевірки з першого числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено таке порушення.

Виплата дивідендів та доходів нерезидентам платниками 3 групи

Ще одним нюансом перебування на спрощеній системі оподаткування 3 групи є необхідність подачі, крім декларації єдиного податку (3 група), також декларації з податку на прибуток у випадку сплати податку на дохід нерезидента (15% – податок “на репатріацію”).

Єдиноподатник третьої групи: облік, сплата податку та використання коштів

Платники єдиного податку 3 групи
Андрій ДуднікЕксперт МЦФЕР Головбух
Фізична особа зареєструвалась платником єдиного податку (ставка 5%). Основний вид діяльності — виробництво продукції з металевих виробів на орендованих основних засобах. На які основні моменти варто звернути увагу новоствореному підприємцю у своїй діяльності? Розпочнемо зі строків подання декларації та сплати єдиного податку...

Переваги та недоліки єдиного податку 3 групи

В цілому можна виділити наступні переваги та недоліки спрощеної системи у порівнянні з загальною системою оподаткування:

Переваги

Недоліки

 1. Можливість самостійно обрати ставку податку – 3% чи 5%.
 2. Можливість бути неплатником ПДВ при обсягах доходу до 5 млн грн (за умови обрання ставки ЄП 5%).
 3. Звільнення від земельного податку за землі, що використовуються в господарській діяльності (земельний податок сплачують власники землі).
 4. Не треба сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток.
 5. Можливість вести спрощений бухгалтерський для і складати спрощену фінзвітність (для юросіб).
 1. Існуючі обмеження, зокрема неможливість проведення бартерних операцій, вексельних розрахунків, взаємозаліку, виплати зарплати в натуральній формі.
 2. Фізособи, які здають землі в оренду платнику ЄП, не мають пільги зі сплати земельного податку.
 3. Якщо результат діяльності – збиток, то податок усе одно сплачується, так як оподатковується дохід, а не різниця між доходами та витратами.

В цілому ЄП більш вигідний, коли бізнес є високоприбутковим (великі доходи та низькі витрати): тоді сплачується менше податку, ніж на загальній системі. Якщо ж прибутковість бізнесу низька або взагалі наявний збиток, то кращою стає загальна система, як для ФОП, так і для юросіб.

Інвентаризація каси та коштів у банку

Платники єдиного податку 3 групи
Тетяна Нижникексперт МСFR Головбух
Як підготуватися до інвентаризації; на що звернути увагу під час перевірки купюр і рахунків, як задокументувати результати.

Ведення обліку у платників єдиного податку 3 групи

Ведення обліку у платника ЄП 3 групи відбувається в залежності від ставки та їх статусу:

ФОП

Юрособи,

ставки 3% та 5%

ставка 3%

(платники ПДВ)

ставка 5%

(неплатники ПДВ)

Книга обліку доходів і витрат

Книга обліку доходів

Спрощений бухгалтерський облік

Книга обліку доходів (КОД) відрізняється від Книги обліку доходів і витрат (КОДВ) відсутністю розділу для обліку витрат та графи щодо визнання доходів від списання кредиторської заборгованості. КОД та КОДВ, а також порядки їх ведення затверджені наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579.

Ведення Книг обліку у ФОП

Без реєстрації Книги є недійсними. Орган ДФС безплатно реєструє Книги. На КОД (КОДВ) мають бути проставлені підпис керівника або заступника контролюючого органу, скріплений печаткою.

Книги ведуться виключно у паперовій формі. Електронна форма насьогодні технічно неможлива, незважаючи на її дозволеність законодавством.

Основні правила ведення КОД (КОДВ):

 • заповнюється у гривнях з копійками;
 • необхідно виводити сумарні підсумки за місяць, квартал, рік (крім доходу, що оподатковується за ставкою 15%);
 • окремо відображаються доходи в готівковій та безготівковій формах. Витрат це не стосується;
 • записи здійснюються за підсумками робочого дня (п. 5 Порядку № 579), тобто зазначається підсумкова сума коштів, які надійшли на поточний рахунок платника єдиного податку та/або отримані готівкою;
 • окремо за підсумками дня відображається сума безоплатно отриманих товарів (послуг);
 • окремо зазначається дохід, що оподатковується за ставкою 15%: дохід, отриманий від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку 2 групи, та/або дохід від здійснення діяльності, що заборонена платникам ЄП;
 • якщо платник єдиного податку 3-ї групи протягом робочого дня не отримував дохід, то заповнювати КОД (КОДВ) не потрібно.

Книга зберігається у платника податку протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис.

Особливості визнання доходів у єдиноподатників 3 групи

У питанні визнання доходів слід розділити платників податку на юросіб та фізосіб. Різниця в оподаткування доходів виникає через те, що юрособи ведуть бухгалтерський облік та нараховують доходи за правилами положень (стандартів) бухгалтерського обліку (п. 292.13 та пп. 296.1.3 ПК).

Фізособи. У єдиноподатників-фізосіб за п. 292.10 ПКУ не є доходом суми податків і зборів, утримані (нараховані) платником єдиного податку під час здійснення ним функцій податкового агента, а також суми ЄСВ. До доходу платників ЄП не включаються отримані ними пасивні доходи:

 Не визнаються доходами ФОП, що є платником ЄП 3-ї групи, суми, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності.

Юрособи. Юрособи-єдиноподатники зокрема  не включають до доходу:

 • дивіденди, отримані від інших платників податків (пп. 10 п. 292.11 ПК);
 • поворотну фінансову допомогу в межах 12 місяців (пп. 3 п. 292.11 ПК);
 • повернення авансу (пп. 5 п. 292.11  ПК, ІПК ДФС від 06.06.2017 р. № 470/6/99-99-12-02-03-15/ІПК).

Однак, для єдиноподатника 3 групи, що є юрособою, вважається доходом:

 • отриманий аванс за продукцію, товари, роботи, послуги у тому звітному періодів, якому він був отриманий (п. 292.6 ПК, ІПК ДФС від 06.06.2017 р. № 470/6/99-99-12-02-03-15/ІПК).
 • дохід від продажу основних засобів, які були в експлуатації до 12 місяців. Якщо строк більший, то тоді до доходу включається різниця між доходом та залишковою вартістю (п. 292.2 ПК);
 • вартість товарів (робіт, послуг), безплатно отриманих протягом звітного періоду (п. 292.3 ПК);
 • сума поворотної фінансової допомоги, яка отримана та неповернена протягом 12 календарних місяців (пп. 3 п. 292.11 ПК);
 • проценти, отримані від банку за користування коштами на рахунках єдинника;
 • додатна курсова різниця, що виникає при перерахуванні залишків іноземної валюти на поточних рахунках за правилами бухобліку (роз’яснення 108.01.02 ЗІР, а також ІПК від ДФС від 22.12.2017 р. № 3111/ІПК/18-28-12-04-20);
 • вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), по яким аванс (передоплата) був отриманий раніше у період сплати податків на іншій системі оподаткування (п. 292.3 ПК).

Для цілей оподаткування дохід навіть у юросіб визнається на дату надходження грошей (п.  292.6 ПК), а не за правилами бухгалтерського обліку

Також для єдиноподатника третьої групи-юрособи вважається доходом (п. 292.3  ПК, лист ДФС від 22.02.2019 р. № 676/6/99-99-12-02-03-15/ІПК):

 • сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності;
 • сума кредиторської заборгованості, що списана внаслідок ліквідації кредиторської заборгованості.

Виходячи зі згаданого листа ДФС, визнання доходу від списання кредиторської заборгованості стосується тільки юросіб, так як податківці посилаються на норми П(С)БО 15 та П(С)БО 11, які фізосіб не стосуються.

Також є ще один цікавий нюанс, що поповнення підприємницького рахунку самим же ФОП включається до його доходу. На цьому наполягає ДФС при перевірках.

☛ Поповнення ФОП 3 групи власного рахунку в банку вважається доходом

Спрощений бухгалтерський облік у юросіб 3 групи єдиного податку

Ведення бухгалтерського обліку у підприємств, що є платниками ЄП, 3 групи регламентується п. 44.2 та п. 44.3 ПКУ. Дані норми вказують на те, що юрособи на 3 групі ведуть спрощений бухоблік доходів та витрат з метою розрахунку об’єкта оподаткування за методикою, яка визначається Мінфіном. Як відомо, такі правила визначаються в П(С)БО 25 “Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва”. За ним такі підприємства:

 • ведуть бухгалтерський облік доходів і витрат за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку;
 • складають Спрощений фінансовий звіт (Баланс за формою 1-мс та Звіт про фінансові результати за формою 2-мс).

Крім того, платники податку 3 групи, як і всі інші, зобов’язані забезпечити зберігання первинних документів протягом не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складання якої використовувалися дані документи.

Використання РРО у єдиноподатників 3 групи

Використання РРО регулюється Законом “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій…” від 06.07.1995 № 265 (далі – Закон про РРО).

 Для ФОП, що є платниками єдиного податку 3-ї групи, по застосуванню РРО є послаблення (юросіб це не стосується):

Платники єдиного податку 3 групи

У разі невикористання РРО ФОП зобов’язаний видати покупцеві товарів, послуг на його вимогу чек, накладну або інший письмовий документ, який свідчить про перехід права власності (п. 15 ст. 3 Закону про РРО).

Виходом з ситуації, щоб не застосовувати РРО для ФОП може бути приймання платежів по операціях, які вимагають його застосування (продаж технічно складних виробів) у безготівковій формі.

Підвищена ставка єдиного податку

Платники єдиного податку 3 групи (як ФОП, так і юрособи) сплачують ЄП за підвищеною ставкою 15% з доходу у разі:

 • ситуації перевищення граничної суми доходу в 5 млн грн – до суми перевищення;
 • отримання доходу від провадження діяльності, яка не зазначена у реєстрі платника ЄП – до суми такого доходу;
 • застосування забороненого способу розрахунку (бартеру) – до такого доходу;
 • отримання доходу від здійснення видів діяльності, що не дають права перебувати на ЄП;
 • отримання доходу отриманого від надання послуг неплатнику ЄП.

Ставки єдиного податку на 2019 рік

ЄСВ у платників єдиного податку 3 групи

Платники єдиного податку 3 групи, що є фізособами, також сплачують ЄСВ як “за себе”, так і за найманих працівників.

Платники єдиного податку 3 групи

Юрособи-єдиноподатники та підприємці, що мають найманих працівників подають  звітність з ЄСВ на загальних підставах у вигляді додатку 4 звіту з ЄСВ (форма № Д4 (місячна)) не пізніше ніж через 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини