Головбух

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної

 • 24 січня 2018
 • 14570
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

ПДВ, без сумніву, найбільш штрафонебезпечний податок, який складний в обліку та адмініструванні. Сьогодні про ще один аспект його обліку – це можливий штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної чи розрахунку коригування. Від даного покарання з сучасними нюансами роботи системи електронного адміністрування ПДВ зарікатися нікому не слід.

Які податкові накладні та розрахунки коригування підлягають реєстрації?

Реєстрації підлягають усі податкові накладні (ПН) та/або розрахунки коригування (РК) незалежно від суми ПДВ в одній ПН/РК, у тому числі й по умовним операціям продажу (компенсуючі). Продавець відповідно до п. 201.10 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Хто реєструє розрахунки коригування?

РК, який складено постачальником (продавцем) до ПН, складеної на отримувача, реєструється:

 • отримувачем (покупцем), якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг на користь їх постачальника (продавця), для чого постачальник (продавець) надсилає складений РК отримувачу (покупцю);
 • постачальником (продавцем), якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг на користь такого постачальника (продавця), або якщо коригування кількісних і вартісних показників у підсумку не змінює суми такої компенсації.

Якими є на сьогодні строки реєстрації ПН/РК?

Несвоєчасне реєстрування ПН/РК – це їх реєстрація пізніше встановлених строків (п. 201.10 ПКУ):

Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН

Збільшити

Сюрприз від Мінфіну: нова податкова накладна

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної
Наталія Товченикексперт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Спокій бухгалтерам лише сниться. А тим, хто має справу з ПДВ, — й поготів. Ось і жовтень «потішив» подаруночком: оновленими формами податкової накладної та розрахунку коригування. Тож чим вони відрізняються від попередніх і з якої дати їх застосовувати?

Таким чином, якщо ПН/РК оформлено 22 січня, то останнім днем вчасної реєстрації буде 15 лютого. Якщо ПН/РК оформлена 01 березня, то останнім днем вчасної реєстрації буде 15 березня. Нагадаємо, що операційний день в СЕА триває з 0:00 до 23:00.

Щодо так званих компенсуючих податкових накладних, складених по п. 198.5 ПКУ, то строки реєстрації аналогічні звичайним, але  дата виникнення податкового зобов’язання по ним (дата оформлення) визначається наступним чином:

Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН

Збільшити

Компенсуючі ПН платник податку може складати у 2-х видах:

 • індивідуальні – на дату виникнення компенсуючих зобов’язань. Типи причин в податковій накладній 2018: 04, 06, 08, 09, 13;
 • зведені – шляхом збирання усіх випадків виникнення компенсуючих податкових зобов’язань (ставиться відповідна позначка “×” у лівому верхньому кутку накладної). Тип причини: 04, 08, 09, 13. На кожний тип причини складається окрема зведена ПН.

Обидва варіанти можна поєднувати, так як складання зведених ПН є правом, а не обов’язком платника податку (лист ДФС від 23.09.2015 р. № 22171/10/28-10-06-11).

Щодо ПН на умовне постачання (наприклад, ліквідація ОЗ (тип причини 05), різниця у базі оподаткування (тип причини 15)), то строки реєстрації такі ж, як і для звичайних ПН – відраховуються по даті операції.

По яких ПН/РК застосовується та не застосовується штраф за несвоєчасну реєстрацію?

Штраф застосовується не до всіх ПН/РК:

Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН

Збільшити     

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних

Чи є штраф за невчасну реєстрацію умовної або компенсуючої податкової накладної?

Спочатку, що таке умовні та компенсуючі накладні.

Умовні податкові накладні – це ПН, які виписуються платником податку самі на себе у разі нарахування ПДВ по умовному продажу при:

 • ліквідації необоротних активів (п. 189.1 ПКУ, тип причини 05);
 • наявності різниці в базі оподаткування (п. 188.1 ПКУ, тип причини 15);
 • умовне постачання товарів/послуг/необоротних активів при анулюванні ПДВ-реєстрації (п. 184.7 ПКУ, тип причини 10).

Компенсуючі податкові накладні – це ПН, які також виписуються платником податку самі на себе для коригування податкового зобов’язання при:

 • операції, що не є об’єктом оподаткування ПДВ або місце постачання, розташоване за межами митної території (послуги від нерезидента) (пп. “а” п. 198.5 ПКУ, тип причини 08);
 • початку використання товарів в операціях звільнених від оподаткування, у т.ч. по міжнародним угодам (пп. “б” п. 198.5 ПКУ, тип причини 09);
 • втраті товаром виробничого призначення (пп. “в” п. 198.5 ПКУ, тип причини 04 або 06);
 • початку використання у негосподарській діяльності (пп. “г” п. 198.5 ПКУ, тип причини 13).

Дані ПН об’єднує, що вони виписуються підприємством “на себе”: або покупцем підприємство вказує власні дані (типи причин 05, 15) або умовний ІПН (05, 04, 08, 09, 13).

У чому ж проблема? Спірність полягає у трактуванні норми пп. 1201.1 ПКУ: звільняються від штрафу усі ПН, що не надаються отримувачу (покупцю), чи тільки ті з них, що йдуть за звільненими операціями та нульовою ставкою. Про проблему свідчать розбіжності між Мінфіном та ДФС у трактуванні даної норми щодо пп. “б” ст. 198.5 ПКУ, яка стосується використання товарів/послуг у звільнених від ПДВ операціях:

 • Мінфін вважає, що санкції слід застосовувати до всіх ПН, які складені за п. 198.5 ПКУ, крім пп. “б” ст. 198.5 ПКУ, по яким штраф не застосовується (лист Мінфіну від 14.04.2017 р. № 11310-09-10/10306);
 • ДФС вважає, що штрафи не застосовуються виключно до ПН, які не видаються покупцю та складені на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування та оподатковуються за нульовою ставкою (лист ДФС від 29.12.2017 р. № 3246/6/99-95-42-03-15/ІПК). Операцію за пп. “б” п. 198.5 ПКУ не можна вважати такою, що звільнена від оподаткування, так як це є коригуванням ПДВ по минулій операції, пов’язаній з придбанням товару, яка не звільнялася від оподаткування ПДВ. Таким чином, ДФС не розглядає усі ПН за п. 198.5 (у тому числі пп. “б”) як виняток зі штрафування. Схожа думка викладена і у більш ранньому листі ДФС від 03.03.2017 р. № 709/4/99-99-15-03-02-15.

Слід звернути увагу, що дата листа ДФС, по-перше, пізніша. По-друге, саме ДФС нараховує штрафи, тому краще реєструвати вчасно усі умовні та компенсуючі ПН. Про обґрунтованість позиції ДФС також свідчить аналіз у часі змін норм ст. 1201 ПКУ щодо умови застосування штрафів:

 • “порушення … граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям” (до 01.01.2017 р.);
 • “порушення … граничного строку … для реєстрації податкової накладної … (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою)” (після 01.01.2017 р. і зараз).

Таким чином, основна норма даної статті змінилася з такої, що стосувалася лише ПН/РК, які підлягали наданню покупцям, на таку, що стосується уже всіх ПН/РК, крім винятку  наведеного в дужках (уточнюючої норми). Виняток в дужках не містить сполучника “та/або” між двома умовами, які наведені в ньому. Отже, повністю весь текст наведений в дужках слід вважати як опис 2-х умов, які повинні виконуватися тільки одночасно, а не як 2 рівнозначні умови: ПН не надається покупцю (1) та складена на звільнені від ПДВ операції або за нульовою ставкою (2).

Висновок один – краще не ризикувати та реєструвати усі “умовні” ПН вчасно. На нашу, думку, слід погодитися з ДФС, штраф є. У разі судового розгляду справи, звичайно, можна спробувати відстояти свою думку, посилаючись на згаданий лист Мінфіну та п. 56.21 ПКУ.

Розмір штрафу при нереєстрації податкової накладної

Штрафи, що використовуються при нереєстрації податкової накладної можна поділити на 2 ситуації: у разі самостійного виправлення та виправлення після повідомлення ДФС:

Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН

Збільшити

Якщо податкове зобов’язання по незареєстрованій ПН не було відображено також і в декларації з ПДВ, то тоді накладається ще один штраф: у розмірі 25% від суми такого податкового зобов’язання (50% – при повторному порушення протягом 1095 календарних днів) (п. 123.1 ПКУ).

Щодо форс-мажорних обставин нереєстрації ПН/РК у чинному законодавстві не перебачено яких-небудь винятків щодо зміни порядку і строків реєстрації у певних особливих випадках. Єдина ситуація була літом 2017 р., коли на рівні окремого закону були внесені зміни до ПКУ в перехідні положення у зв’язку з несанкціонованим втручанням в роботу комп’ютерних мереж платників податків вірусу. Цей виняток було застосовано лише один раз щодо періоду з 01 червня 2017 р. по 30 червня 2017 р., якщо ПН/РК були зареєстровані не пізніше 31 липня 2017 р.

Відповідальність за помилки в податковій накладній

Крім штрафу за нереєстрацію з ПН/РК можлива й ситуація штрафу за помилку:

Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН

Збільшити

*Максимальний штраф — 100 % — після спливу 181 календарного дня.

Застосування штрафу за помилку в реквізитах можливе тільки за результатами перевірки, коли покупець подає відповідну заяву згідно пп. 78.1.9 ПКУ (додаток 8 до податкової декларації з ПДВ), де викладає пояснення суті допущених постачальником порушень.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл