Головбух

Єдиний податок 2 група

 • 27 грудня 2017
 • 37480

Реєструючись як ФОП неодмінно треба задуматися про систему оподаткування. Єдиний податок (або спрощена система оподаткування) має низку переваг, що проявляється як у більшій простоті обліку, так і, можливо, меншій сумі сплачених податків. Отже, сьогодні про нюанси перебування на єдиному податку 2 групи.

Єдиний податок 2 група: чим можуть займатися ФОП

Спрощена система оподаткування є протилежністю загальній системі. Основними нюансом єдиного податку 2 групи є сплата фіксованої суми податку, що практично не залежить від обсягів доходів підприємця, на відміну від загальної системи, де оподатковується прибуток (різниця між доходами та витратами).

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

► Єдиноподатники з доходом менше 1 мільйона гривень та РРО

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі ►

 Єдиний податок 2 група

Зверніть увагу!

ФОП на 2-й групі єдиного податку не може надавати послуги суб’єктам господарювання, які не є платниками єдиного податку!

►  Бухоблік та єдиний податок: одні доходи — різні правила визнання

Крім того, для ФОП 2 група також існують заборонені види господарської діяльності, а саме:

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі ►

 Єдиний податок 2 група

Крім того, для всіх ФОП незалежно від групи чи системи оподаткування заборонені такі сфери, як:

 • фінансові послуги;
 • організація телебачення і радіомовлення;
 • операції з металобрухтом;
 • загальна середньої та вища освіта;
 • будівництво та експлуатація автодоріг.

► Платник ЄП припиняє госпдіяльність — чи подавати заяву

Порушення, які вимагають примусового переходу ФОП 2 група на загальному систему, визначені пп. 298.2.3 Податкового кодексу України. Це зокрема:

 • у разі перевищення протягом календарного року 1,5 млн грн, якщо не використано право на застосування ставок 3 групи єдиного податку;
 • у разі застосування платником єдиного податку негрошового способу розрахунку;
 • у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;
 • у разі перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку;
 • у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку;
 • у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів;
 • у разі здійснення непередбаченої для 2-ї групи діяльності, наприклад, надання послуг платникам податків, що застосовують загальну систему оподаткування.

У разі перевищення обсягів доходів, кількості працюючих, нових видів діяльності ФОП може перейти на 3 групу, якщо відповідає її умовам. Однак, це можна  зробити не пізніше ніж за 15 кал. днів до початку наступного кварталу (пп. 298.1.5 ПКУ).

Якщо ФОП не перейшов самостійно на 3 групу або загальну систему, то відбудеться примусове анулювання реєстрації платником єдиного податку 2-ї групи на підставі акта перевірки з першого числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено таке порушення.

Ведення обліку у платників єдиного податку 2-ї групи

Платник єдиного податку 2 групи веде облік у зареєстрованій Книзі обліку доходів (далі – Книга). Вона затверджена Наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579. Порядок ведення даної Книги затверджено цим же наказом.

Мінімальна зарплата 2018

Без реєстрації Книга є недійсною. Для того, щоб зареєструвати їх у паперовій формі необхідно виконати наступні кроки:

 • прошнурувати та пронумерувати Книгу;
 • заповнити титульний аркуш Книги. Треба зазначити: ПІБ, ідентифікаційний номер, податкова адреса (місце проживання);
 • заповнити відповідну заяву (у довільній формі) на ім’я начальника ДФС, де підприємець перебуває на обліку, та подати книгу до контролюючого органу за основним місцем обліку;
 • орган ДФС безплатно реєструє Книгу. На ній мають бути проставлені підпис керівника або заступника контролюючого органу, скріплений печаткою.

Слід зазначити, що законодавство також допускає ведення Книг в електронній формі. Однак, технічної можливості їх ведення ще не існує, тому треба обов’язково завести паперову Книгу.

Порядок заповнення податкової накладної 2018

Основні правила ведення Книги:

 • Книга ведеться шляхом щоденного відображення отриманих доходів у графи 2-6;
 • Книга заповнюється у гривнях з копійками;
 • необхідно виводити сумарні підсумки за місяць, квартал, рік (крім доходу, що оподатковується за ставкою 15%);
 • окремо відображаються доходи в готівковій та безготівковій формах;
 • записи здійснюються за підсумками робочого дня (п. 5 Порядку №579), тобто зазначається підсумкова сума коштів, які надійшли на поточний рахунок платника єдиного податку та/або отримані готівкою (графа 4 Книги);
 • окремо за підсумками дня відображається сума безоплатно отриманих товарів (послуг) (графа 5 Книги);
 • окремо зазначається дохід, що оподатковується за ставкою 15%: дохід, отриманий від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку 2 групи, та/або дохід від здійснення діяльності, що заборонена платникам ЄП (графа 8 Книги).
 • витрати в Книзі не обліковуються;
 • якщо платник єдиного податку 2-ї групи протягом робочого дня не отримував дохід, то заповнювати книгу обліку доходів або книгу обліку доходів і витрат не потрібно.

Що не є доходами. За п. 292.10 ПКУ, не є доходом суми податків і зборів, утримані (нараховані) платником єдиного податку під час здійснення ним функцій податкового агента, а також суми ЄСВ. До доходу платників єдиного податку не включаються отримані ними пасивні доходи:

 • проценти;
 • дивіденди;
 • роялті;
 • страхові виплати і відшкодування.

 Не визнаються доходами платника єдиного податку 2-ї групи також суми, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності.

Норми робочого часу 2018

Також є ще один цікавий нюанс, що поповнення підприємницького рахунку самим же ФОП включається до його доходу. На цьому наполягає ДФС при перевірках.

Зверніть увагу!

Поповнення ФОП власного рахунку в банку вважається доходом!

Звільнення від сплати податків. Платники єдиного податку 2-ї групи звільняються від сплати ПДФО та військового збору, крім цих податків по найманим працівника, працю яких вони використовують. Також звільнення є від сплати податку на майно у частині земельного податку.

Відповідно до п. 6 Порядку № 579 ФОП заносять до Книги відомості в такому порядку:

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі ►

 Єдиний податок 2 група

ПДФО у 2018 році

Книга зберігається у платника податку протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис.

Використання РРО у платників єдиного податку групи 2

Використання РРО регулюється ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі – Закон про РРО). Більшість випадків, коли можна не використовувати РРО, прописані ст. 9 Закону про РРО. РРО необхідний, якщо ФОП:

 • займається діяльністю у сфері торгівлі;
 • надає послуги громадського харчування;
 • здійснює продаж технічно складних побутових пристроїв, що підлягають обов’язковому гарантійному ремонту.

 По платникам єдиного податку 2-ї групи по застосуванню РРО є послаблення:

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі ►

 Єдиний податок 2 група

► РРО у 2018 році

У разі невикористання РРО ФОП зобов’язаний видати покупцеві товарів, послуг на його вимогу чек, накладну або інший письмовий документ, який свідчить про перехід права власності (п. 15. ст. 3 Закону про РРО).

Зверніть увагу!

Платники єдиного податку 2-ї групи, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, застосовувати РРО в обов'язковому порядку незалежно від обсягу отриманого доходу від такого продажу!

Виходом з ситуації, щоб не застосовувати РРО може бути приймання платежів по операціях, які вимагають його застосування (продаж технічно складних виробів) у безготівковій формі.

Підвищена ставка ЄП

Основна ставка єдиного податку для 2 групи – у межах 20% розміру мінімальної зарплати, встановленої на 01 січня звітного року. Однак, п. 293.6 ПКУ вимагає у низці випадків  сплати податку для ФОП на 2 групі за підвищеної ставкою 15% з доходу у разі:

 • ситуації перевищення граничної суми доходу в 1.5 млн грн – до суми перевищення;
 • отримання доходу від провадження діяльності, яка не зазначена у реєстрі платника єдиного податку – до суми такого доходу;
 • застосування забороненого способу розрахунку (бартеру) – до такого доходу;
 • отримання доходу від здійснення видів діяльності, що не дають права перебувати на єдиному податку;
 • отримання доходу отриманого від надання послуг неплатнику єдиного податку.

Податкова соціальна пільга 2018

У квартальній податковій декларації необхідно відобразити наростаючим підсумком такі  доходи.

ЄСВ у єдинників 2 групи

Платники єдиного податку 2 групи також сплачують ЄСВ як “за себе”, так і за найманих працівників.

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі ►

 Єдиний податок 2 група

ЄСВ 2018

Звіт з ЄСВ подається за формою Д5 згідно Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом МФУ від 14.04.2015 р. № 435

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл