text
Головбух

Розрахунок лікарняних у 2018 році

 • 14 лютого 2018
 • 434409
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Новий рік, нові бажання, плани та сподівання. Однак, їм на заваді може стати хвороба і до таких обставин теж треба бути готовим, особливо бухгалтеру, що веде облік лікарняних. Він є ключовою особою, як і лікар, в отриманні грошової компенсації, яка потрібна хворому у дні непрацездатності, навіть якщо це просто сезонна застуда. Як новий 2018 рік вплине на виплату лікарняних розглянем у даній консультації.

Коли виплачуються лікарняні

Лікарняні надаються у разі (Закон № 1105):

 • тимчасової втрати працездатності (далі – ТВП) внаслідок захворювання або травми, непов’язаної з нещасним випадком на виробництві;
 • необхідності догляду за хворою дитиною віком до 14 років. Обмеження: 14 кал. днів (далі – к. д.), якщо лікування амбулаторне, або період перебування в стаціонарі разом із хворою дитиною;
 • необхідності догляду за хворим членом сім’ї. Обмеження: не більше 3 к. д., а у виняткових випадках – не більше 7 к. д.;
 • догляду за дитиною віком до 3-х років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;
 • протезування з поміщенням у стаціонар;
 • перебування в реабілітаційних відділеннях санітарно-курортного закладу після перенесених захворювань або травм;
 • тимчасового переведення застрахованої особи на нижчеоплачувану та більш легку роботу на підставі медичного висновку. Обмеження: не більше 2 місяців.

Листок непрацездатності у 2018 році (лікарняний)

Листок непрацездатності (далі – ЛН) є документом-підставою для нарахування лікарняних, що виписується медичним закладом. Саме він, а не довідка, підтверджує тимчасову непрацездатність. Усе це випливає з останніх роз’яснень Фонду соціального страхування (далі – ФСС).

У 2018 році з ЛН все поки що залишається без змін, але:

 • 01.08.2017 ФСС розпочав свою роботу (хто не в курсі у 2015-2017 рр., відбулося об’єднання 2-х фондів соцстрахування: з ТВП та з нещасного випадку на виробництві. Тепер це єдиний фонд);
 • новий держорган працює над новими нормативними документами, зокрема розроблено проект Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з ТВП та деяких виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів ФСС;
 • вищезгаданий проект містить проект нової Заяви-розрахунку щодо здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам, а також проект Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам;
 • найближчим часом представники ФСС з представниками МОЗ та Мінсоцполітики розпочнуть роботу над створенням сервісу для електронного реєстру ЛН (джерело: сторінка у FВ ГО “Разом проти корупції”). Це означає, що ЛН будуть існувати в електронному вигляді і це обіцяють зробити за рік;
 • у зв’язку з вищенаведеними тенденціями варто очікувати протягом 2018 року нових нормативних документів від ФСС та відповідно нових змін.

ЛН на місці роботи надається особі, яка веде табель обліку робочого часу (табельнику). В залежності від особливостей діловодства підприємства ним може бути й керівник, і працівник відділу кадрів.

Приклад заповнення листка непрацездатності

(Натисніть на зображення для збільшення)

Приклад заповнення лікарняного

 Приклад заповнення лікарняного

Заповнення лікарняного

На підприємстві заповнюють зворотну частину ЛН.

Перші 3 верхніх розділи зворотної частини мають заповнити:

 • табельник; 
 • відділ кадрів;
 • комісія з соцстрахування підприємства (або уповноважена особа, на яку покладено призначення допомоги).

Останній, 4-й розділ ЛН, заповнює бухгалтер. ЛН бажано зареєструвати в спеціальному Журналі обліку листів непрацездатності.

☛ Перед розрахунком лікарняних бухгалтер має переконатися, що всі верхні розділи зворотної частини ЛН заповнені

Слід звернути увагу на нинішню застарілість бланку ЛН:

 • у розрахунку зараз використовуються тільки календарні дні, а не робочі. Тому кількість днів завжди підкреслюємо “календарних” (або викреслюємо “робочих”). Це саме стосується вказівки кількості неробочих днів на період непрацездатності у верхньому розділі зворотної частини ЛН. Їх можна не вказувати. У будь-якому випадку це не впливає зараз на розрахунок;
 • градація страхового стажу у ЛН не відповідає існуючій (так, у ЛН відсутні градації “до 3 років”, “від 3 до 5 років”). У разі наявності страхового стажу до 5 років збоку у вільному місці слід уточнити “до 3 років” або “від 3 до 5 років”, або навести точну цифру страхового стажу в місяцях;
 • посвідчення “чорнобильця” IV категорії уже не впливає на розрахунок (раніше вони мали право на 100%-ий розмір лікарняних). Тому підкреслювати по таким працівникам уже нічого непотрібно. Також у бланку вказані не всі категорії (у разі потреби треба дописати);
 • останній розділ, який заповнює бухгалтер, також є застарілим, так як орієнтується на 6-місячний, а не 12-місячний розрахунковий період (так було до 2015 р.). Тому до ЛН слід додавати розрахунок середньої зарплати, засвідчений підписами керівника та головного бухгалтера (див. лист ФСС від 20.07.2016 р. № 2.4-46-1257). Даний розрахунок робиться у довільній формі (див. приклад 2 нижче).

Щодо заповнення останньої таблиці внизу “Належить до виплати”, то це краще зробити, незважаючи на наявність довідки-розрахунку (тут застаріле тільки щодо “годин”, але на це можна не зважати).

☛ Бланк ЛН насьогодні є застарілим, його форма не відповідає існуючому порядку розрахунку лікарняних: 

 • необхідні відомості слід дописувати самостійно 
 • застарілі та “зайві” дані можна не наводити
 • до ЛН обов’язково слід додавати довідку-розрахунок

Опрацювання ЛН має бути завершене протягом 10 кал. днів з дня його надходження роботодавцю (ч. 1 ст. 32 Закону № 1105). За цей період комісія з соцстрахування підприємства має прийняти рішення про виплату (або невиплату) лікарняних.

Як дізнатися про страховий стаж

По-перше, страховий стаж та трудовий стаж – це різні поняття та можуть відрізнятися.

По-друге, страховий стаж до 01.01.2011 р. рахується по записах у трудовій книжці, а у разі відсутності запису – по довідкам, витягам з наказів про прийняття на роботу тощо.

По-третє, після 01.01.2011 р. страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку у Держреєстрі загальнодержавного обов’язкового соцстрахування. Інформацію про страховий стаж може отримати працівник в довідці за формою № ОК-7, звернувшись до органу ПФУ. У разі відсутності кадрової служби на підприємстві, роботу з визначення страхового стажу доведеться виконувати бухгалтеру. Тому наводимо нижче деякі особливості розрахунку страхового стажу в залежності від періоду:

Діючий період

Особливості обчислення страхового стажу

до 28.02.2001

Страховий стаж розраховують на підставі записів у трудовій книжці співробітника.

До страхового стажу не включається:

 • період навчання у внз, в аспірантурі, докторантурі, клінічній ординатурі з денною формою навчання;
 • час участі в незаконних страйках;
 • період перебування в місцях позбавлення волі.

Джерело: Правила обчислення загального трудового стажу для призначення співробітникам допомоги з тимчасової непрацездатності, затверджених постановою КМУ від 19.10.1998 р. № 1658 (втратив чинність).

з 28.02.2001 по 01.01.2011

Страховий стаж розраховують на підставі записів у трудовій книжці співробітника.

До страхового стажу не включається (у період цих відпусток за співробітника страхові внески не сплачувалися):

 • відпустка без збереження зарплати для догляду за дитиною до 6 років;
 • відпустка без збереження зарплати на підставі ст. 25, ст. 26 ЗУ від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР.

Джерело: ст. 7 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” № 2240 від 08.01.2001 р. (втратив чинність).

з 01.01.2011

Крім відпрацьованого часу до страхового стажу також включається (як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску):

 • відпустка для догляду за дитиною до 3 років;
 • період отримання виплат за окремими видами соцстрахування (крім усіх видів пенсій, за винятком пенсії по інвалідності).

Робота в неповний робочий лише частково зараховується до страхового стажу, якщо працівник сплачував страхові внески із зарплати, що менша за мінімальну (з 01.06.2014 р.). Якщо особа сплачувала внески з суми доходу не менше, ніж мінімальна зарплата, то такий місяць зараховується до страхового стажу повністю.

Джерело: ст. 21 Закону № 1105 (чинний).

Як розраховуються лікарняні

Як розрахувати лікарняні описує Порядок № 1266. Це здійснюється за формулою:

Лікарняні

=

Середня зарплата за 1 кал. день

×

Понижувальний %

страхового стажу

×

кількість кал. днів

непрацездатності

Кількість календарних днів непрацездатності 

У розрахунку використовуються к. д., у т.ч. й при погодинній роботі та у неповний робочий час.

За даною формулою розраховуються лікарняні у двох частинах:

 • оплата перших 5 кал. днів ТН (внаслідок захворювання або травми непов’язаної з виробництвом) – здійснюється роботодавцем в найближчий строк для виплати зарплати. Дана сума відноситься до витрат підприємств, установ, організацій;
 • оплата, починаючи з 6 кал. дня ТН – оплачується ФСС на основі складеної заяви-розрахунку (Порядок № 26), що подається у відділення фонду, де роботодавець перебуває на обліку (на 2018 – нова форма, про що згадували). Після цього з фонду надходить фінансування на спецрахунок роботодавця протягом 10 роб. днів після надходження заяви. Виплата допомоги відбувається у найближчий після отримання фінансування строк виплати зарплати.

В інших випадках (догляд за дитиною, хворим членом сім’ї) лікарняні з 1 дня виплачуються за рахунок ФСС (ч. 3-10 ст. 22 Закону № 1105). Також це стосується і лікарняних внаслідок захворювання застрахованим інвалідам, які працюють на підприємствах та в організаціях товариств УТОГ і УТОС.

Середня зарплата за 1 к. д. розраховується наступним чином:

Середня зарплата за 1 кал. день

=

зарплата, що нарахована за 12 місяців

кількість кал. днів за 12 місяців

У розрахунок беруться тільки повні 12 кал. місяці перебування у трудових відносинах перед місяцем настання страхового випадку (з 1-го до 1-го числа). Наприклад, якщо датою відкриття ЛН є 31.08.2018 р., то розрахунковим періодом буде 01.08.2017 р. – 31.07.2018 р. Навіть якщо особа влаштувалася на роботу 02.08.2017 р., то уже серпень пропускаємо і розрахунковим періодом буде 01.09.2017 р. – 31.07.2018 р. В інших випадках:

 • якщо працівник відпрацював менше 12 повних кал. місяців, то за розрахунковий період беруть фактичну кількість повних місяців (відпрацьованих з 1-го до 1-го числа). Наприклад, працівника було прийнято на роботу 09.02.2018 р., а захворів він у жовтні 2018 р., то розрахунковим періодом буде 01.03.2018 р. – 30.09.2018 р. (дні лютого відкинули, так як це неповний місяць перебування у трудових відносинах);
 • якщо працівник відпрацював менше 1 місяця, роблять розрахунок за весь фактичний час перебування в трудових відносинах перед страховим випадком. Наприклад, якщо працівник був прийнятий на роботу 05.06.2018 р., а ЛН відкритий 18.07.2018 р., то розрахунковим періодом буде 05.06.2018 р. – 17.07.2018 р.

☛ При розрахунку лікарняних беруться повністю усі кал. дні, включаючи святкові і неробочі дні, як при розрахунку середньої зарплати, так і при визначенні кількості днів непрацездатності

Сума лікарняних у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, яка на січень 2018 р. становить 15 мінімальних зарплат, або 55845 грн (за умови прожиткового мінімуму 1762 грн). Це означає, що сума лікарняних в розрахунку на один день, наприклад, січня 2018 р. має не перевищувати 1834,59 грн (=55845/30,44, де 30,44 – середньомісячна кількість днів у місяці на основі п. 4 Порядку № 1266).

Понижувальний % страхового стажу. Він визначається при розрахунку лікарняних на основі страхового стажу:

Страховий стаж

Понижувальний %

До 3 років

50

Від 3 до 5 років

60

Від 5 до 8 років

70

Понад 8 років

100

Незалежно від страхового стажу за умови надання копій відповідних посвідчень, які дають право на пільгу:

 • особи, віднесені до 1-3 категорій “чорнобильців”;
 • один із батьків, який доглядає хвору “дитину-чорнобильця” віком до 14 років;
 • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 р. № 3551. Учасники АТО також мають такий статус (!) – див. п. 19 ст. 6 цього закону;
 • особи, віднесені до жертв нацистських переслідувань згідно із Законом № 1584 від 23.03.2000 р. № 1584;
 • донори, які мають право на пільгу відповідно до ст. 10 ЗУ “Про донорство крові та її компонентів” від 23.06.1995 р. № 239/95.

100

Приклад 1. Нарахування лікарняних у найпростішій ситуації

Працівник подав ЛН за період з 01 по 13 лютого 2018 р. Розрахунковий період: лютий 2017 р. – січень 2018 р. За цей період йому нараховано 168657,38 грн зарплати (у т.ч. відпускні). Усього в розрахунковому періоді 365 кал. днів. Страховий стаж працівника 4 роки.

Середня зарплата за 1 кал. день = 168657,38/365 = 462,08 грн. Понижувальний % страхового стажу від 3 до 5 років = 60%. Таким чином, сума лікарняних на 1 день = 277,25 грн. Отже, сума лікарняних:

 • за перші 5 днів (за рахунок підприємства) = 277,25×5 = 1386,25 грн;
 • за решту днів 8 днів (за рахунок ФСС) = 277,25×8 = 2218,00 грн.

Як розраховуються лікарняні: особливості визначення середньоденної зарплати

Розберемо тепер додаткові вимоги щодо розрахунку середньоденної зарплати. Щодо включення деяких доходів та кал. днів є винятки, що дещо ускладнює розрахунок:

Дні/доходи

При розрахунку середньої:

Враховують:

Не враховують:

Кал. дні

Усі кал. дні, що потрапили на розрахунковий період, у т.ч. святкові і неробочі.

Дні невідпрацьовані з поважних причин, якими є (п. 3 Порядку № 1266):

 • ТН, у т.ч. у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3 та 6-річного віку за медичним висновком;
 • відпустка без збереження зарплати.

Доходи

Зарплату, у т.ч. відпускні (крім по вагітності та пологам) та усі виплати, на які нараховується ЄСВ, у т.ч. разового характеру (наприклад, разові заохочувальні та компенсаційні виплати, річна премія). Також сюди входять:

 • оплата простою;
 • зарплатна матеріальна допомога (яка надається всім або більшості працівників);
 • збереження середнього заробітку в дні відрядження, вимушеного прогулу, за час підвищення кваліфікації.

У тому періоді, в якому вони були нараховані:

 • добові, разова матеріальна допомога (на них не нараховується ЄСВ);
 • лікарняні та декретні, так як дні по ним входять до днів, які виключаються з розрахунку з поважних причин;
 • усі виплати за місяць повністю невідпрацьований з поважних причин (з 1-го до 1-го числа), наприклад, премії, матеріальна допомога тощо (див. п. 3 Порядку № 1266);
 • винагорода за цивільно-правовими договорами (це не є зарплата);
 • суму доходів, що перевищує максимальну базу нарахування ЄСВ.

При цьому заохочувальні та компенсаційні виплати, які мають разовий характер (наприклад, річна премія) за умови їх оподаткування ЄСВ включаються в розрахунок повністю.

Приклад 2. Нарахування лікарняних у ситуації вирахування певних днів і доходів

Працівник подав ЛН за період з 01 по 13 лютого 2018 р. Розрахунковий період: лютий 2017 р. – січень 2018 р. За цей період йому нараховано 245912,00 грн зарплати, у т.ч. відпускні та матеріальна допомога на оздоровлення постійного характеру при виході у відпустку. Страховий стаж працівника 7 років.

У розрахунковому періоді:

 • у вересні 2017 р. працівнику за 5 днів перебування на лікарняному було нараховано 4327,00 грн (дана суму не входить до складу зарплати);
 • у січні 2018 р. 15 днів кал. днів працівник перебував у відпустці за власний рахунок.

Довідка-розрахунок наведена нижче.

Таку довідку можна використовувати як зразок у додаток до ЛН.

ЗРАЗОК

Довідка про заробітну плату та нараховані суми допомоги з непрацездатності до Листка непрацездатності серія ___ № ____

Таблиця 1

Заробітна плата за розрахунковий період 12 місяців

Місяць

Кіль-ть кал. днів

Кіль-ть кал. днів, що беруться в розрахунок

Нарахована ЗП*

ЗП, що включена в розрахунок

Примітки

1

2

3

4

5

6

02.2017

28

28

12940

12940

03.2017

31

31

13989

13989

04.2017

30

30

60000

40000

Перевищено максимальну базу ЄСВ  (40000 грн)

05.2017

31

31

24887

24887

06.2017

30

30

19887

19887

07.2017

31

31

19887

19887

08.2017

31

31

22887

22887

09.2017

30

25

9887

9887

Вирахувано 5 кал. днів перебування на лікарняному

10.2017

31

31

19887

19887

11.2017

30

30

16887

16887

12.2017

31

31

19887

19887

01.2018

31

16

4887

4887

Вирахувано 15 кал. днів відпустки за власний рахунок

Всього:

365

345

245912

225912

Таблиця 2

Належить до виплати

Період

Джерело виплати

Середньоденна зарплата

за 1 кал. день

% страхового стажу

Оплата за 1 день з урахуванням страхового стажу

(=3×4)

Кількість днів непрацездатності

Сума допомоги з ТВП

(=5×6)

Примітки*

1

2

3

4

5

6

7

8

01.02.2018-05.02.2018

Підприємство

654,82

70

458,37

5

2291,85

06.02.2018-13.02.2018

ФСС

654,82

70

458,37

8

3666,96

Всього

×

×

×

×

13

5958,81

Нарахування податків та ЄСВ щодо лікарняних

Незалежно від того, чи лікарняні виплачуються за перші 5 днів за рахунок підприємства чи за решту днів за рахунок ФСС, податки та ЄСВ по ним нараховуються однаково:

 • 18% ПДФО та 1,5% ВЗ. За ПКУ вони прирівнюються до зарплати, тобто їх сума включається в загальну суму нарахованого доходу за місяць та впливає на отримання податкової соціальної пільги (ПСП) при розрахунку ПДФО;
 • 22% ЄСВ – у загальному випадку або 8,41% ЄСВ – для інваліда який працює у юрособи.

Частину ЄСВ, що стосується лікарняних за рахунок ФСС, також сплачує підприємство та відносить на витрати.

☛ Лікарняні ПДФО та ВЗ оподатковуються не окремо, а в сумі з іншими нарахованими доходами за місяць у вигляді зарплати

В формі № 1ДФ сума лікарняних відображається в розділі 1 за ознакою “101”.

Якщо сума нарахованих лікарняних стосувалася й попереднього місяця необхідно здійснити її розподіл щодо перевірки права працівника на податкову соціальну пільгу за аналогією з обліком перехідних відпускних (так звані перехідні лікарняні).

Приклад 3. Нарахування ПДФО, ВЗ та ЄСВ щодо лікарняних

У прикладі 2 сума зарплати за лютий  2018 р. склала у працівника 5650,56 грн. Лікарняні за здійсненим розрахунком – 6376,89 грн. Він має 2-х дітей віком до 14 років.

 • ЄСВ з лікарняних та ЗП = (5650,56+6376,89)×0,22= 12027,45×0,22 = 2646,04.
 • ПДФО з лікарняних та ЗП = 12027,45×0,18=2164,94.
 • ВЗ з лікарняних та ЗП = 12027,45×0,015= 180,41.

Працівник не має права на ПСП, так як загальна сума доходу 12027,45 перевищує поріг на отримання ПСП для 2-х дітей: 4940 грн (=2×2470 для 2018 р. за умови прожиткового мінімуму на 1 січня 2018 р. 1762 грн).

Коли лікарняні не виплачуються

Такі випадки визначені ст. 23 Закону № 1105. Так, допомога з ТВП не надається:

 • у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
 • у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров’ю з метою ухилення від роботи чи інших обов’язків або симуляції хвороби;
 • за час перебування під арештом і за час проведення судмедекспертизи;
 • за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
 • у разі ТВП у зв’язку з захворюванням або травмою, що сталася внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’янінні або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;
 • за період перебування у відпустці без збереження зарплати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку навчанням.

Виплата лікарняних припиняється після встановлення МСЕК інвалідності.

Розрахунок лікарняних у 2018 році, якщо страховий стаж менше 6 місяців

У 2018 р. треба пам’ятати, що з 11.10.2017 р. у ст. 19 Закону № 1105 сталися зміни і тепер розрахунок для таких працівників відбувається інакше. Так, якщо працівник має страховий стаж за даними Держреєстру менше 6 місяців протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку, то лікарняні визначаються виходячи з нарахованої зарплати (доходу), з якої сплачувалися страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчисленої з мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку. Це стосується всіх працівників незалежно від їх загального страхового стажу.

Звертаємо увагу, що це може виникнути у ситуації, коли людина взагалі не працювала більше 6 місяців за останній рік та не сплачувала ЄСВ.

Приклад 4. Нарахування лікарняних в умовах страхового стажу менше 6 місяців за останні 12 кал. місяців

Працівник має ЛН з 02 по 12 березня 2018 р. Працівник має за розрахунковий період січень-лютий 2018 р. 12657,38 грн зарплати. Усього в розрахунковому періоді 59 кал. днів (=31+28). Страховий стаж працівника 4 роки. Однак, працівник почав працювати лише у грудні 2017 р., а перед цим півроку був безробітним без отримання доходів, а тому страховий стаж за останні 12 місяців складає менше 6 місяців.

Середньоденна зарплата з урахуванням понижувального відсотка (60%):

12657,38×0,6/59 =128,72 грн

У лютому 2018 р. мінімальна зарплата очікується 3723 грн або 122,31 грн/день (=3723/30,44, де 30,44 – середньомісячна кількість днів у місяці на основі п. 5 Порядку № 1266).

128,72 грн > 122,31, тому застосовуємо для розрахунку середньоденний заробіток не більше, ніж на основі мінімальної зарплати:

 • перші 5 днів: 122,31×5 = 611,55;
 • решта 6 днів: 122,31×6 = 733,86.

Отже, у 2018 р. порівнювати суму лікарняних за повний місяць з мінімальною зарплатою за цей місяць не потрібно. Якщо б даний працівник хворів 31 кал. день, то розмір лікарняних склав би 122,31×31 = 3791,61 грн. “Обрізати” суму лікарняних до 3723 грн за новими правилами не потрібно. У разі кількості днів у місяці 28, 29, 30 сума лікарняних за такого розрахунку буде меншою за мінімальну зарплату, що теж нормально.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах