text
Головбух

Податкові зобов’язання з ПДВ після інвентаризації

  • 27 листопада 2017
  • 1077

За результатами проведення інвентаризації іноді виявляють розбіжності між даними бухгалтерського обліку та фактичною наявністю цінностей, а саме — нестачі, лишки або те й те одночасно (пересортиця). У яких із цих випадків виникають податкові зобов’язання з ПДВ та як це оформити документально, з’ясуємо далі

На підприємстві провели інвентаризацію і виявили лишки, нестачі активів, а також їх пересортицю. За правилами, лишки оприбутковують, нестачі в межах норм природного убутку списують на витрати, понад норму — за рахунок винних осіб. У разі виникнення пересортиці можна зробити взаємний залік лишків і нестач, але лише щодо запасів однакового найменування і в тотожній кількості.

ПДВ при лишках активів

Оприбуткування лишку активів (запасів, основних засобів, нематеріальних активів) не підлягає оподаткуванню ПДВ.

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (п. 185.1 ПК). Постачанням товарів вважають будь-яку передачу права розпоряджатися товарами як власник, у т. ч. продаж, обмін чи дарування таких товарів, а також постачання товарів за рішенням суду.

Позаяк оприбуткування лишку активів не підпадає під визначення «постачання товарів», така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ. Аналогічної позиції дотримуються й податківці. Про це свідчить консультація, розміщена у ЗІР (категорія 101.04).

Водночас якщо надалі активи, виявлені під час інвентаризації як лишки, продають, таку операцію вважатимуть постачанням товарів із відповідним нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ.

Інвентаризація основних засобів

ПДВ при нестачі активів

На вартість товарів, списаних у межах норм природного убутку, під час придбання яких суми ПДВ включили до податкового кредиту, податківці дозволяють не нараховувати податкових зобов’язань з ПДВ за умови, що вартість таких товарів буде включено до вартості готової продукції, яка підлягає оподаткуванню цим податком (ЗІР, категорія 101.04). Тобто якщо вартість товарів, списаних у межах норм природного убутку, не включать до вартості готової продукції, тоді нараховують ПДВ за основною ставкою 20%.

Якщо такі товари списують понад норми їх природного убутку, вважають, що їх не використали в межах господарської діяльності платника ПДВ.

Читати далі: Особливості нарахування ПДВ у разі нестачі активів

Податкова накладна

Якщо підприємство — платник ПДВ використовує придбані з ПДВ активи у негосподарській діяльності, ПДВ нараховує сам платник (п. 198.5 ПК). Для цього він складає зведену податкову накладну не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і реєструє її в ЄРПН.

Податкова накладна 2017

Такі вимоги прописано і в Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307. Платник ПДВ складає окремі зведені податкові накладні в разі нарахування податкових зобов’язань відповідно до п. 198.5 ПК за товарами (послугами), необоротними активами, які призначає для використання або починає використовувати в операціях, що:

  • не є об’єктом оподаткування;
  • звільнені від оподаткування;
  • платник здійснює в межах свого балансу, в т. ч. передає для невиробничого використання, переводить виробничі необоротні активи до складу невиробничих необоротних активів;
  • не є господарською діяльністю платника ПДВ.

► Дивитися алгоритм та приклад заповнення зведеної податкової накладної

Донарахування ПДВ у звітності

Податкові зобов’язання, що маєте донарахувати згідно з п. 198.5 ПК, зазначайте у рядку 4.1 декларації з ПДВ, якщо для нарахування податкових зобов’язань застосовуєте ставку податку 20%, і в рядку 4.2 декларації з ПДВ — якщо застосовуєте ставку 7%. Розшифровку цих податкових зобов’язань наведіть у спеціально відведеному для умовного ІПН «600000000000» рядку в таблиці 1 додатка 5 до декларації.

ПДВ при пересортиці

В окремих випадках унаслідок пересортиці допускається взаємний залік лишків і нестач. Та варто пам’ятати, що такий взаємозалік дозволений лише щодо запасів однакового найменування і в тотожній кількості та за умови, що лишки і нестачі утворилися за один і той самий період і в однієї матеріально відповідальної особи (п. 5 розд. ІV Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879)… читати далі

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль