Як установити щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день

1031
Законодавством передбачена щорічна додаткова відпустка для працівників з ненормованим робочим днем. Розповімо, як правильно її встановити.

Щорічна додаткова відпустка за ненормований робочий день надається працівникам як компенсація за виконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі, потребу періодичного виконання службових завдань понад встановлену тривалість робочого часу (п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96­ВРдалі — Закон про відпустки).

Відповідно до пункту 1 Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці (затверджено наказом Мінпраці України від 10.10.1997 № 7далі — Рекомендації) ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу.

За потреби зазначена категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міра праці у цьому випадку визначається не лише тривалістю робочого часу, а й колом обов’язків й обсягом виконаних робіт (навантаженням).

Надають щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день тривалістю до семи календарних днів. Конкретну її тривалість встановлюють у:

 • колективному договорі по кожному виду робіт, професій та посад; або
 • трудовому договорі.

Тривалість щорічних додаткових відпусток за особливий характер праці, до  яких належить і відпустка за ненормований робочий день, залежить від часу зайнятості того чи того працівника в цих умовах (ч. 2 ст. 8 Закону про відпустки).

Як на практиці реалізується ця норма Закону?

Перелік посад, для яких встановлюється додаткова відпустка за ненормований робочий день (далі — Перелік), визначають:

 • сторони колективного договору (роботодавець з однієї сторони і один або кілька профспілкових органів, а у разі відсутності таких органів — представники працівників, обрані і уповноважені трудовим колективом, з другої сторони; ст. 3 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XIIдалі — Закон про колективні договори) — на етапі підготовки проекту колективного договору;
 • сторони трудового договору — при підготовці письмового трудового договору.

При формуванні Переліку посад і професій працівників, які мають право на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день, сторони мають враховувати такі чинники:

 • потребу у виконанні роботи понад нормальну тривалість робочого дня;
 • коло обов’язків;
 • обсяг виконаних робіт (навантаження);
 • ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі.

Ці чинники беруть до уваги й при визначенні розміру компенсації за роботу в таких умовах (якою буде конкретна тривалість додаткової відпустки за ненормований робочий день).Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Безплатно в Expertus:Головбух
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль