Чим ризикує покупець, якщо є податковий борг у постачальника

17
За даними податківців постачальник має податковий борг і його майно перебуває у податковій заставі. Розглянемо, чи зашкодять підприємству-покупцеві тимчасові фінансові проблеми постачальника.

Сумніви про те, чи є податковий борг у контрагента, цілком зрозумілі. Покупець прагне максимально захиститися від імовірних ризиків, а тому хоче дізнатися більше про свого контрагента. Як це зробити?

Передусім звернімося до законодавства. Податковий кодекс України (ПК) не встановлює окремих правил формування податкового кредиту, якщо майно постачальника перебуває у податковій заставі. Щоб віднести суми ПДВ до податкового кредиту, покупцеві товарів достатньо податкової накладної, яку склав і зареєстрував у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) постачальник — платник ПДВ. А після 01.07.2017 зареєстровану в ЄРПН податкову накладну взагалі не потрібно додатково підтверджувати (п. 201.10 ПК).

Тож покупець передусім має пошукати інформацію, чи є податковий борг у контрагента.

Чи є податковий борг у контрагента

На сьогодні є можливість отримати інформацію про контрагента, використовуючи офіційно відкриті бази даних ДФС. Так, на офіційному веб-порталі ДФС є електронний сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера».

Щоб перевірити, чи має платник податків податковий борг, необхідно ввести його код ЄДРПОУ або точну назву до одного з рядків пошукової форми. Система знайде інформацію серед баз даних, доступних для публічного використання, і покаже результати.

Інформацію про стан розрахунків платника податків із бюджетом (про наявність заборгованості) оновлюють на сайті щодня, крім вихідних і святкових днів, після проведення розрахунків зведених показників у центральній базі даних за результатами попереднього банківського дня.

Оскільки стан розрахунків платника податків з бюджетом може змінюватися щоденно, варто простежити інформацію щодо наявності податкового боргу. Можливо, вже сьогодні постачальник погасив свій податковий борг і завтра електронний сервіс покаже зовсім іншу інформацію. А якщо ні, і податковий борг збільшиться? Чи отримає у такому разі покупець товари, за які вже перерахував попередню плату? Та навіть якщо отримав товари, чи не відберуть їх зважаючи на виникнення права податкової застави на майно постачальника? Щоб визначитися, проаналізуємо основні податкові вимоги щодо застосування податкової застави.

Податкова застава, коли є податковий борг у контрагента

Податковий борг може виникнути навіть у сумлінного контрагента, що тимчасово має фінансові труднощі.

Своєю чергою, податкова застава є одним із дієвих способів забезпечити сплату платником податків грошового зобов’язання та пені, які він не сплатив у встановлений строк.

Зміст податкової застави полягає у тому, що платника податків, який має податковий борг, тимчасово обмежують і відчужують належне йому майно. Механізм застосування податкової застави містить глава 9 розділу ІІ ПК та Порядок застосування податкової застави контролюючими органами, затверджений наказом Мінфіну від 16.06.2017 № 586.

Зауважимо: податкової застави не застосовують, якщо сума податкового боргу платника не перевищує 60 нмдг (1020 грн).

Якщо платник податків не сплатив своєчасно суму грошового зобов’язання (визначену ним або органом контролю), орган контролю повідомить боржника телефоном, а потім надішле або вручить йому особисто податкову вимогу.

Чи застосовувати РРО у разі часткової оплати продукції через POS-термінал Читайте у продовженні статті:

  • як бути платнику, який отримав податкову заставу
  • чи може платник продати заставне майно


Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль