Чи може підприємець-єдинник сам собі надати поворотну фінансову допомогу

1530
Для розвитку бізнесу підприємцеві, що є платником єдиного податку (єдиннику) потрібні гроші. Він має особисті кошти, які планує вкласти в розвиток свого бізнесу. Як у такому випадку правильно оформити отримання грошей від самого себе

Для розвитку бізнесу підприємцеві, що є платником єдиного податку (єдиннику) потрібні гроші. Він має особисті кошти, які планує вкласти в розвиток свого бізнесу. Як у такому випадку правильно оформити отримання грошей від самого себе, щоб вкладена сума не була розцінена як дохід підприємця що підлягає оподаткуванню?

В принципі оформить документально отримання грошей від самого себе не є можливим, бо це суперечить нормам цивільного законодавства.

Підприємець отримання грошей для розвитку бізнесу може оформити як поворотну фінансову допомогу (далі - ПфД), що отримана від іншої фізичної особи, наприклад від родича.

ПфД - це сума коштів, що отримана платником податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами (пп.14.1.257 податкового кодексу, далі - ПК). Із назви стає зрозумілим, що така допомога підлягає поверненню.

Відповідно до підпункту 3 пункту 292.11 ПК, якщо сума ПфД буде повернена протягом 12 місяців після отримання, то вона не буде підлягати оподаткуванню. Та в разі, коли кошти не повернути в зазначений строк, то тоді сума, що була отримана стане доходом підприємця. У такому випадку відповідно до підпункту 1 пункту 292.1 ПК з цього доходу доведеться сплатити податок.

Пояснимо, чому підприємцеві не можна оформити отримання коштів як ПфД від самого себе - як від простої фізичної особи.

Відповідно до Цивільного кодексу (далі - ЦК) договір про надання ПфД відповідає договору позики (лист ДПС від 11.02.2013 р. № 1990/6/17-1216). За умовами договору позики

одна сторона (кредитор) передає у власність другій стороні (позичальникові) кошти, а позичальник зобов'язується таку саму суму грошей (суму позики) повернути кредиторові (ч.1 ст. 1046 ЦК).

Відповідно до частини 1 статті 626 ЦК договір являє собою домовленість двох і більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

У договорі повинно бути дві сторони, як мінімум. У разі коли йдеться про договір позики, це кредитор і позичальник.

Може виникнути думка, чому б нашому підприємцеві одразу не виступити у двох іпостасях? З однієї сторони він буде виступати кредитором - у статусі простої фізособи, а з другої позичальником - у статусі підприємця.

Тим більше, що як суб'єкт господарювання, згідно частини 1 статті 320 ЦК, для своєї підприємницької діяльності він має право залучати будь - яке майно, і кошти також.

Проте при укладанні господарських договорів підприємець зобов'язаний керуватися нормами цивільного законодавства. Але об'єднанням боржника і кредитора в одній особі зобов'язання припиняється, як передбачає стаття 606 ЦК.

У разі коли підприємець укладе договір сам з собою саме це і відбудеться. Адже він не стане двома різними особами навіть за наявності двох статусів. Це одна особа і у даному випадку - фізична.

Враховуючи вищенаведені норми ЦК складемо висновок. Для підприємця укладання договору про надання ПфД із самим собою не матиме ніяких юридичних наслідків, оскільки:

  • по - перше, для укладання договору потрібно, як мінімум дві сторони, а у нас фактично одна сторона;
  • по - друге, зобов'язання вважатимуться припиненими за таким договором в момент укладання договору. Виходить, що отримані гроші не треба буде повертати. А це означає, що підприємцеві доведеться визнати дохід, який підлягає оподаткуванню.

Поставлена мета - отримати фінансування без оподаткування - не буде досягнута.

Тому має сенс розглянути запропонований варіант - отримати ПфД від іншої фізичної особи.

Тут постає головне питання: у Книзі обліку доходів (Книзі обліку доходів і витрат) потрібно відображати отриману ПфД? Чи треба отриману ПфД обкладати податком? Відповідь залежить від того коли буде повернена ПфД.

Відповідно до підпункту 3 пункту 292.11 ПК, якщо протягом 12 місяців отримана фінансова допомога буде повернена, то її отримання не відображається у Книзі обліку тому, що протягом цього строку фінансова допомога не буде вважатися доходом підприємця.

Проте, якщо протягом 12 місяців з моменту отримання фінансової допомоги вона не буде повернена кредиторові, тоді наступного дня після закінчення зазначеного строку, підприємець зобов'язаний внести суму неповерненої фінансової допомоги вже як отриманий дохід:

  • або до графи 5 Книги обліку доходів (п.5 Порядку ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579, далі  - Наказ № 579);
  • або до графи 5 розділу 1 Книги обліку доходів і витрат (п. 5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, затвердженого Наказом № 579).

Документом, який підтверджує дату отримання ПфД підприємцем може бути:

  • виписка банку (у разі отримання коштів у безготівковій формі),
  • розписка підприємця про отримання коштів (у разі отримання готівки).


Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль