text
Головбух

Чи можна перевищувати норму за підсумованого обліку робочого часу

  • 2 жовтня 2017
  • 8255

Для працівників, які працюють на підприємстві цілодобово, керівник запровадив підсумований облік робочого часу. Обліковий період становить один рік. Чи можна в разі відсутності достатньої кількості змінних працівників включити до річного графіка змінності 120 надурочних годин?

Підсумований облік робочого часу встановлюють, аби уникнути перевищення нормальної тривалості робочого часу, правильно розрахувати і зменшити кількість надурочних годин. Адже для працівників, які працюють цілодобово, дотримати встановлену тижневу тривалість робочого часу доволі складно.

Якщо за характером виробництва в обліковому періоді не можна дотримати норми робочого часу і виникає нагальна потреба надурочної роботи, законодавство передбачає виконання такої роботи, але не більше ніж 120 годин на рік. Проте це не може бути правилом. Слід намагатися зменшувати кількість надурочних годин.

Як правильно запровадити підсумований облік робочого часу і скласти графіки змінності — розповімо далі.

Організація підсумованого обліку робочого часу

Підсумований облік робочого часу запроваджує керівник підприємства за погодженням із профспілковою організацією. Якщо її немає, можна включити це питання до колективного договору (ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII). Унормовує роботу працівників за підсумованого обліку робочого часу Кодекс законів про працю України (КЗпП).

Запровадження підсумованого обліку робочого часу дає можливість зменшити кількість надурочних годин, а то й зовсім їх уникнути. Не рекомендуємо встановлювати подовжену тривалість робочого дня на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці.

Підсумований робочий час кожного працівника встановлюйте згідно із затвердженим графіком змінності за обліковий період, який визначайте у колективному договорі підприємства. Обліковий період охоплює робочий час, години роботи у вихідні і святкові дні, години відпочинку. Він може вимірюватися декадою, місяцем, кварталом, півріччям або роком. Робочий час кожного працівника обліковуйте у табелі обліку використання робочого часу.

Тривалість роботи протягом доби і тижня в умовах підсумованого обліку робочого часу може відхилятися від встановленої норми. Тому надурочну роботу працівників компенсуйте скороченням тривалості робочої зміни в окремі дні або надавайте додаткові дні відпочинку в межах певного облікового періоду.

Графіки змінності за підсумованого обліку робочого часу

Графіки змінності розробляйте так, щоб тривалість робочого часу працівників за обліковий період не перевищувала нормальної кількості робочих годин, передбаченої у статтях 50 та 51 КЗпП.

У графіку змінності працівника на обліковий період передбачайте дні щотижневого відпочинку. У місячному чи інших облікових періодах, що перевищують місяць, кількість вихідних днів за графіками роботи (змінності) не має бути меншою, ніж кількість повних тижнів цього облікового періоду.

У графіках змінності зазначайте:

  • кількість робочих днів в обліковому періоді;
  • час початку, закінчення і тривалість роботи;
  • час перерви для відпочинку та харчування;
  • тривалість щоденного і щотижневого відпочинку;
  • кількість вихідних днів і додаткових днів відпочинку.

До графіка змінності можна вносити зміни. Наприклад, якщо один із працівників іде у відпустку, змініть графік, розподіливши його роботу між працівниками, які залишилися працювати. На час відпустки або тимчасової непрацездатності основного працівника можна тимчасово прийняти на роботу працівника, який його замінюватиме.

У законодавстві визначено, що за змінних робіт працівники мають чергуватися у змінах рівномірно, в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку (ст. 58 КЗпП).

Облік і оплата надурочних годин

За погодинною системою оплати праці роботу в надурочний час оплачують у подвійному розмірі годинної ставки.

І хоча нормальна тривалість робочого часу працівника не може перевищувати 40 годин на тиждень, встановлення єдиної норми тривалості робочого часу на рік чи будь-який інший період не передбачено. Керівник підприємства на власний розсуд ухвалює рішення про встановлення норми тривалості робочого часу на відповідний період із дотримання норм і гарантій, передбачених КЗпП (ст. 50-53, 67 та 73). Норму тривалості робочого часу можна змінювати залежно від того, який робочий тиждень (п’ятиденний чи шестиденний) встановлено на підприємстві, яка тривалість щоденної роботи, які дні визначено вихідними.

Мінсоцполітики розраховує норми робочого часу на відповідний робочий рік і доводить їх до громадськості листом, який не є нормативно-правовим актом. Тож ці норми мають рекомендаційний характер.

Стаття 61 КЗпП лише передбачає можливість запроваджувати підсумований облік робочого часу, однак порядку та умов його застосування не регламентує. Тому Мінсоцполітики розробило й затвердило наказом від 19.04.2006 № 138 Методичні рекомендації із застосування підсумованого обліку робочого часу (далі — Методичні рекомендації).

У пункті 13 Методичних рекомендацій визначено: якщо за характером виробництва неможливо дотримати законодавчої норми робочого часу у встановленому обліковому періоді та є нагальна потреба надурочного робочого часу, графіки змінності потрібно розробляти з таким розрахунком, щоб норма надурочного часу не перевищувала 120 годин на рік(ст. 65 КЗпП).

Загальну кількість надурочних годин за обліковий період визначають як різницю між фактично відпрацьованим часом роботи згідно з табелем обліку використання робочого часу і нормою тривалості робочого часу за обліковий період (п. 8 Методичних рекомендацій).

Тобто керівник підприємства має стежити, щоб до графіків змінності за посадами, для яких запроваджено підсумований облік робочого часу, вносили таку кількість відпрацьованих годин, яка відповідає нормі. Такий висновок Мінсоцполітики підтвердило листом від 24.04.2017 № 264/0/101-17/282. У листі зазначено, що встановлений у колективному договорі робочий час, який працівники зобов’язані відпрацювати за обліковий період, має відповідати норміробочих годин, що припадає на цей період.

Компенсувати надурочні роботи наданням відгулу заборонено!

Приміром, якщо на підприємстві застосовують піврічний обліковий період і протягом п’яти місяців працівник відпрацював понад встановлену норму тривалості робочого часу, то в останній місяць облікового періоду потрібно запланувати таку кількість годин, якої не вистачає до норми годин в обліковому періоді.

На роботу приймайте стільки працівників, скільки потрібно, аби скласти розпорядок робочого дня і графіки змінності так, щоб робочий час працівників за обліковий період відповідав встановленій нормі робочих годин, яка припадає на цей період.

Якщо тривалість надурочної роботи перевищує 120 годин на рік, це є порушенням законодавства про працю, за яке передбачено адміністративну відповідальність винних посадових осіб підприємства.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл