Головбух

Стажування: як оформити й оплатити

 • 14 вересня 2017
 • 4995

Для будь-якого учня чи студента найліпшою нагодою закріпити отримані під час навчання знання є стажування на підприємстві. Однак, аби поява студентів не стала для підприємства зайвим клопотом, його стажування треба правильно оформити та оплатити. Розповімо, як це зробити.

Право проходити стажування на підприємствах закріплено у статті 29 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі — Закон про зайнятість). Проте скористатись такою нагодою має право не кожен студент. Позаяк проходити стажування на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності можуть лише студенти вишів і учні професійно-технічних навчальних закладів (ПТНЗ), що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст», «бакалавр», «спеціаліст». До того ж такі студенти або учні обов’язково мають навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні. Ще одна обов’язкова умова: стажування має відбуватись у вільний від навчання час та винятково за спеціальністю, за якою навчається студент або учень.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Можливості проходити стажування у фізичних осіб — підприємців Закон про зайнятістьне передбачив (лист Мінсоцполітики від 13.07.2016 № 451/021/106-16).

Який договір укладають для стажування

Чіткий перелік документів, які стажер подає на підприємство, містить пункт 8 Порядку укладення договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2013 № 20(далі — Порядок № 20). Тобто стажери мають подати:

 • заяву, форму якої наведено у додатку до Порядку № 20;
 • копію паспорта;
 • копію документа про освіту (за наявності);
 • копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті).

За потреби до зазначеного переліку додають медичну книжку, сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду та (або) довідку про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду.

► Як оформити й оплатити стажування

Наступним кроком є укладення договору про стажування. Його типова форма наведена у додатку до Порядку № 20. Крім іншого, у договорі зазначають:

 • строк стажування (відповідно до абз. 4 ст. 29 Закону про зайнятість та п. 6 Порядку № 20 строк стажування студентів (учнів) не може перевищувати шести місяців);
 • режим стажування;
 • умови оплати праці;
 • здобуту спеціальність або професію.

► Стажер на підприємстві

Коли встановлюватимете режим стажування, врахуйте:

• по-перше, стажування має проходити у вільний від навчання час (ст. 29 Закону про зайнятість);

• по-друге, тривалість роботи під час стажування не має перевищувати тривалості робочого часу, встановленого законодавством для відповідної категорії працівників (п. 9 Порядку № 20).

Договір укладають у двох примірниках: один лишається підприємству, другий — стажеру. Зміни до договору про стажування вносять укладенням додаткового договору.

► Чи штрафують за стажування без оформлення трудового договору

Також керівник підприємства затверджує індивідуальну програму стажування та видає наказ про проходження стажування (п. 10 Порядку № 20). У наказі зазначають строки та місце проходження стажування, спеціальність або професію стажера, режим стажування, а також керівника стажування.

Керівником стажування може бути працівник підприємства, який має стаж роботи за відповідною спеціальністю (кваліфікацією) або професією не менш як три роки.

Період стажування вносять до трудової книжки стажера (останній абзац ст. 29 Закону про зайнятість). Запис про проходження стажування робить підприємство (п. 2.17 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58.

 Вносимо до трудової книжки запис про стажування студента

Здебільшого студенти (учні) не мають трудових книжок. За таких обставин підприємство має завести її не пізніше п’яти днів після початку проходження практики (ч. 3 ст. 48 Кодексу законів про працю України; КЗпП). Підстава для запису до трудової книжки — наказ про проходження стажування. У записі потрібно зазначити посаду, період та місце проходження (структурний підрозділ) стажування, спеціальність або професію стажера. Якщо період стажування змінять, то потрібно буде внести додатковий запис на підставі наказу керівника підприємства про зміну періоду стажування.

Чи застосовувати РРО у разі часткової оплати продукції через POS-термінал Читайте у продовженні статті:

 • Як оплатити стажування

 • Як оподаткувати винагороду стажера

 • За стажування без оформлення трудового договору — штраф?
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл