text
Головбух

Реалізація уціненого товару: від оподаткування до обліку

  • 11 вересня 2017
  • 803

Під час тривалого зберігання на складі товар частково втратив свої первісні якості. Підприємство хоче його уцінити та продати дешевше. Як оформити це документально та які обліково-податкові наслідки матиме операція з постачання товарів за ціною нижчою, ніж придбали?

Реалізація уціненого товару є доволі звичним явищем для підприємців. Попри те що підприємницьку діяльність провадять із метою отримання прибутку, як влучно зазначено у статті 42 Господарського кодексу України, вона є господарською діяльністю на власний ризик.

Тож трапляються випадки, коли товар не користується попитом, залежався або частково втратив свою первісну якість. Аби хоч якось завадити збиткам, дбайливий керівник намагатиметься врятувати становище і продати товар за меншу ціну.

Однак на сьогодні немає відповідного нормативно-правового акта, який би встановлював порядок проведення уцінки та її документального оформлення.

Положення про порядок уцінки і реалізації продукції, що залежалась, з групи товарів широкого вжитку і продукції виробничо-технічного призначення, затверджене спільним наказом Мінекономіки і Мінфіну від 10.09.1996 № 120/190 (далі — Положення про уцінку), за яким раніше проводили уцінку товарів, втратило чинність із 09.03.2016 згідно з наказом Мінекономрозвитку та Мінфіну від 28.01.2016 № 117/19. Відповідно, і форма опису-акта уцінки, передбачена у додатку до Положення про уцінку, також більше не є чинною.

Водночас підпункт 3.15 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 10.01.2007 № 2 (далі — Методрекомендації) визначає, що уцінку запасів до чистої вартості реалізації оформлюють актом уцінки. Оскільки основою бухгалтерського обліку є підтвердні документи, розробити форму акта уцінки можна самостійно або скористатися старою формою, наведеною у Положенні про уцінку.

З метою виявлення активів, які частково втратили свою первісну якість і споживчу властивість або застаріли, проводять інвентаризацію (п. 5 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879).

Крім того, для своєчасного проведення уцінки запасів, а також для контролю за відхиленням фактичного залишку запасів від встановлених норм і виявлення запасів, що їх тривалий час не використовують, можна застосовувати сигнальну довідку за формою М-18, затвердженою наказом Мінстату від 21.06.1996 № 193 (п. 4.12 Методрекомендацій).

Рішення про зниження ціни на товар має бути оформлене наказом по підприємству. У ньому зазначають: найменування товару, його кількість, причину зниження ціни та розмір ціни реалізації з відповідної дати. Підприємствам, які здійснюють операції з купівлі-продажу товарів, варто розробити і затвердити внутрішнє положення про порядок проведення уцінки та реалізації уцінених товарів.

Чи застосовувати РРО у разі часткової оплати продукції через POS-термінал Читайте у продовженні статті:

як визначити обєкт оподаткування податком на прибуток і ПДВ

як обліковувати уцінку товарів на прикладі

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах