text
Головбух

Які ризики підписання документів у відпустці

  • 8 вересня 2017
  • 7872

Чи можуть директор і головний бухгалтер підписувати договори та первинні документи (акти виконаних робіт, накладні, бухгалтерські довідки тощо) під час своєї відпустки? Чи визнають такі документи чинними під час перевірці?

Ризики підписання документів у відпустці справді є. Тому, перебуваючи у відпустці, директор і головбух не можуть підписувати документів.

Інакше податківці можуть вважати такі документи нечинними з усіма відповідними наслідками. Адже за законом на час відпустки працівник (керівник, головний бухгалтер тощо) звільняється від виконання своїх трудових обов’язків.

Виконання посадових обов’язків і відпустка

Директор і головний бухгалтер підприємства насамперед є посадовими особами, які перебувають із підприємством у трудових відносинах, що регулюються нормами трудового законодавства України (зокрема, Кодексом законів про працю України; КЗпП).

Тобто, за загальним правилом, директор і головний бухгалтер є найманими працівниками підприємства. Вони оформлені за трудовим договором, який передбачає, в т. ч. право працівника на відпочинок — відпустку.

Відпустка, по суті, є звільненням працівника від роботи на певний період для забезпечення його відпочинку або соціальних потреб зі збереженням за ним місця роботи (посади) і у випадках, встановлених КЗпП, заробітної плати.

Відповідно, у період відпустки керівник і головний бухгалтер не можуть виконувати посадових обов’язків.  Відпустка є формою відпочинку, гарантованою всім працівникам (ст. 45 Конституції України).

Підписані у відпустці документи — не чинні

Зазначені особи не мають права у відпустці підписувати договори та первинні документи, видавати накази і розпорядження, позаяк усе це є частиною їх трудових обов’язків. Підписані ними у відпустці документи органи контролю і суд можуть вважати такими, що підписані не уповноваженими особами, отже, не мають легітимної сили і не можуть спричинювати наслідків, задля настання яких вони складені.

Увага: неможливість виконувати свої трудові обов’язки під час відпустки підкреслює і Мінсоцполітики у листі від 17.10.2016 № 376/06/186-16. Як аргумент Міністерство висуває той факт, що у період відпустки працівника не можна притягнути до відповідальності за неналежне виконання своїх обов’язків, а тому його повноваження на цей період потрібно припинити. Неможливість виконання працівником своїх обов’язків під час відпустки Мінсоцполітики також обгрунтовує тією обставиною, що стаття 79 КЗпП передбачає можливість відкликання працівника з відпустки у встановленому законом порядку. Крім цього, законодавство передбачає можливість суміщення посад і виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника.

Утім, питання про те, чи може директор, перебуваючи у відпустці, видавати накази, розпорядження або підписувати від імені компанії договори й первинні документи, є спірним. Позаяк діяльність керівника підприємства регламентується не лише трудовим, а й цивільним законодавством, яке не передбачає припинення або призупинення повноважень одноосібного виконавчого органу (тобто директора) на період перебування у відпустці особи, яка обіймає цю посаду.

Інакше кажучи, повноваження директора як одноосібного виконавчого органу (в т. ч. стосовно видання наказів, розпоряджень і підписаннядоговорів) зберігаються за ним весь час із моменту призначення на посаду й до дати припинення повноважень, незалежно від фактичного перебування на робочому місці. Та все ж брати до уваги такі умовиводи доволі ризиковано. Адже якщо керівник, перебуваючи у відпустці, підпише договір із контрагентом, то є ймовірність того, що такий контрагент згодом може заявити про недійсність угоди відповідно до статті 215 Цивільного кодексу України. І тоді доводити протилежне треба буде в суді.

Делегування повноважень на час відпустки

Найправильніший варіант дій у такій ситуації — заздалегідь делегувати іншій особі відповідні повноваження на період відпустки або хвороби керівника/головбуха, оформивши довіреності та/або наказ по підприємству.

Тобто для виконання функцій керівника (головного бухгалтера) на час його відпустки можна призначити виконувача обов’язків керівника (головного бухгалтера), який користуватиметься всіма повноваженнями керівника (головного бухгалтера), у т. ч. правом підпису.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль