Виплата нецільової благодійної допомоги замість премії: чи можливо

1202
Керівник підприємства з нагоди професійного свята хоче виплатити усім працівникам премію у сумі 1000 грн. Чи можна оформити її як оподатковувану нецільову благодійну допомогу? Якщо ні, то на якій підставі виплатити премію та як її облікувати й оподаткувати?

Виплачувати нецільову благодійну допомогу замість премії ризиковано. Пояснимо чому.

Оскільки виплату всім або більшості працівників прирівнюють до зарплати, замінити премію благодійною допомогою не вдасться. З таких сум доходу працівників доведеться утримати ПДФО та військовий збір, а також нарахувати ЄСВ.

Фізична особа може одноразово протягом року отримати нецільову благодійну допомогу, розмір якої не перевищує суми доходу, що дає право на застосування податкової соціальної пільги (у 2017 році — 2240 грн) (пп. 170.7.3 Податкового кодексу України; ПК). Таку допомогу надають без визначення будь-яких умов і напрямів використання. Суму, на яку нецільова благодійна допомога перевищує 2240 грн, включають до загального оподатковуваного доходу фізичної особи як додаткове благо.

Але в наведеній ситуації ризиковано одноразово виплачувати усім працівникам підприємства нецільову благодійну допомогу, яку не оподатковують ПДФО відповідно до підпункту 170.7.3 ПК.

Як пояснили податківці у листі ДПС від 26.03.2011 № 6005/6/17-0715, матеріальну допомогу прирівнюють до зарплати, якщо її виплачують:·

  • усім або більшості працівників;
  • відповідно до положень про оплату праці найманих працівників (колективного договору, галузевої угоди тощо), затверджених згідно з нормами трудового законодавства.

Відповідно, суму такої допомоги включають до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку та утримують із неї ПДФО, військовий збір. Окрім того, її доведеться включити до бази оподаткування ЄСВ. Суму допомоги, надану усім працівникам підприємства, відображають у податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «101».

Коли виплату вважають нецільовою благодійною допомогою

Підприємства можуть за рахунок власних коштів встановлювати додаткові трудові та соціально-побутові пільги для працівників (ст. 9-1 Кодексу законів про працю України). До таких пільг можна віднести й матеріальну допомогу разового характеру працівникам за особистими обставинами.

Користуючись такою підставою для виплати, роботодавець може разово надати нецільову благодійну (матеріальну) допомогу в сумі до 2240 грн окремим працівникам за їх заявамиу зв’язку з особистими обставинами. Це відповідає вимогам підпункту 170.7.1 ПК (лист ДФС від 18.12.2015 № 11838/Т/99-99-17-03-03-14). Та й до бази нарахування ЄСВ не включають матеріальної допомоги разового характеру, яку надають окремим працівникам у зв’язку з сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання (п. 14 розд. І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170).

Неоподатковувану нецільову благодійну допомогу у сумі до 2240 грн на рік відображають у податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «169», а перевищення цієї суми нецільової благодійної допомоги, яку оподатковують ПДФО та військовим збором, — з ознакою доходу «126».

Чи застосовувати РРО у разі часткової оплати продукції через POS-термінал Читайте у продовженні статті:

як виплатити премію до свята



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль