Головбух

Виплата нецільової благодійної допомоги замість премії: чи можливо

  • 8 вересня 2017
  • 2459

Керівник підприємства з нагоди професійного свята хоче виплатити усім працівникам премію у сумі 1000 грн. Чи можна оформити її як оподатковувану нецільову благодійну допомогу? Якщо ні, то на якій підставі виплатити премію та як її облікувати й оподаткувати?

Виплачувати нецільову благодійну допомогу замість премії ризиковано. Пояснимо чому.

Оскільки виплату всім або більшості працівників прирівнюють до зарплати, замінити премію благодійною допомогою не вдасться. З таких сум доходу працівників доведеться утримати ПДФО та військовий збір, а також нарахувати ЄСВ.

Фізична особа може одноразово протягом року отримати нецільову благодійну допомогу, розмір якої не перевищує суми доходу, що дає право на застосування податкової соціальної пільги (у 2017 році — 2240 грн) (пп. 170.7.3 Податкового кодексу України; ПК). Таку допомогу надають без визначення будь-яких умов і напрямів використання. Суму, на яку нецільова благодійна допомога перевищує 2240 грн, включають до загального оподатковуваного доходу фізичної особи як додаткове благо.

Але в наведеній ситуації ризиковано одноразово виплачувати усім працівникам підприємства нецільову благодійну допомогу, яку не оподатковують ПДФО відповідно до підпункту 170.7.3 ПК.

Як пояснили податківці у листі ДПС від 26.03.2011 № 6005/6/17-0715, матеріальну допомогу прирівнюють до зарплати, якщо її виплачують:·

  • усім або більшості працівників;
  • відповідно до положень про оплату праці найманих працівників (колективного договору, галузевої угоди тощо), затверджених згідно з нормами трудового законодавства.

Відповідно, суму такої допомоги включають до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку та утримують із неї ПДФО, військовий збір. Окрім того, її доведеться включити до бази оподаткування ЄСВ. Суму допомоги, надану усім працівникам підприємства, відображають у податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «101».

Коли виплату вважають нецільовою благодійною допомогою

Підприємства можуть за рахунок власних коштів встановлювати додаткові трудові та соціально-побутові пільги для працівників (ст. 9-1 Кодексу законів про працю України). До таких пільг можна віднести й матеріальну допомогу разового характеру працівникам за особистими обставинами.

Користуючись такою підставою для виплати, роботодавець може разово надати нецільову благодійну (матеріальну) допомогу в сумі до 2240 грн окремим працівникам за їх заявамиу зв’язку з особистими обставинами. Це відповідає вимогам підпункту 170.7.1 ПК (лист ДФС від 18.12.2015 № 11838/Т/99-99-17-03-03-14). Та й до бази нарахування ЄСВ не включають матеріальної допомоги разового характеру, яку надають окремим працівникам у зв’язку з сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання (п. 14 розд. І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170).

Неоподатковувану нецільову благодійну допомогу у сумі до 2240 грн на рік відображають у податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «169», а перевищення цієї суми нецільової благодійної допомоги, яку оподатковують ПДФО та військовим збором, — з ознакою доходу «126».

Чи застосовувати РРО у разі часткової оплати продукції через POS-термінал Читайте у продовженні статті:

як виплатити премію до свята
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини