Головбух

Документи, що підтверджують зняття готівки

  • 31 серпня 2017
  • 848

Які документи підтверджують зняття готівки з рахунків банків та здійснення валютно - обмінних операцій у разі переміщення громадянами готівки через митний кордон України?

Інструкція про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України визначає порядок переміщення (ввезення, вивезення, пересилання) через митний кордон України готівки резидентами і нерезидентами. Інструкцію про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України затверджено постановою Правління Національного банку України (далі - НБУ) від 27 травня 2008 року № 148 (далі - Інструкція № 148).

Фізична особа - резидент, відповідно до положення пункту 2 глави 2 Інструкції № 148 має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.

Таку суму можна ввозити та вивозити за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, які підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), та квитанції про здійсненя валютно - обмінної операції, у разі коли така мала місце, виключно на ту суму, що в еквіваленті перевищує 10000 євро.

Після завершення довготермінового відрядження, при поверненні в Україну фізична особа - резидент - працівник дипломатичної служби України має право ввозити в Україну готівку, яка видана закордонною дипломатичною установою України у вигляді компенсаційних виплат в іноземній валюті, у сумі, що в еквіваленті перевищує 10000 євро.

Інвалютні операції: імпорт, експорт товарів, курсові різниці, валютні обмеження

Документи, що підтверджують зняття готівки
МОРОЗОВСЬКА Галинаексперт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • валютні обмеження: обов’язковий продаж валюти, зарахування зустрічних однорідних вимог, розрахунки за старими боргами, виплата дивідендів нерезидентам тощо; • облікова політика: які норми щодо інвалюти прописати; • як обраний варіант обліку валюти вплине на податок на прибуток; курсові різниці; • механізм розрахунку й обліку курсових різниць; • чи складати первинний документ на курсові різниці; • облік доходів і витрат від купівлі валюти; • облік послуг банку; • обов’язковий продаж інвалюти; • облікові наслідки продажу; • курсові різниці; • первісна вартість імпортних товарів; • облік витрат на страхування, транспортних витрат тощо; • як визначити базу з ПДВ у разі продажу імпортних товарів; • облік безоплатно отриманих від нерезидента товарів

Таку готівку фізична особа -працівник дипломатичної служби України має право ввозити на підставі довідки закордонної дипломатичної установи України про суму готівки, що виплачена за підписами керівника та спеціаліста з фінансових питань закордонної дипломатичної служби України, а також скріпленої відбитком печатки цієї установи.

90 календарних днів становить строк дії таких документів. Рахунок починається з дня зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах) / дати видачі довідки про виплату готівки  закордонною дипломатичною установою України.

Запроваджені постановою Правління НБУ від 21 березня 2017 року № 24 “Про  внесення змін до Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України” та набули чинності 23.03.2017 року визначені норми змінили вимоги стосовно переміщення готівки фізичними особами - резидентами через митний кордон України у сумі, яка в еквіваленті перевищує 10000 євро.

Відповідно до нового порядку переміщення готівки через митний кордон України фізичні особи - резиденти мають право ввозити в Україну та вивозити з України готівку не тільки в тій валюті, яка зазначена у банківському документі про зняття з рахунку готівки, а ще й у валюті, яка була отримана цією особою завдяки здійсненню валютно - обмінної операції. У такому випадку має бути не тільки документ про зняття готівки з рахунку, а ще й документ про здійснення валютно - обмінної операції.

У разі, коли особа - резидент вивозить готівку у сумі, що в еквіваленті перевищує 10000 євро, то під час митного контролю дана особа повинна надати митним органам:

  • заяву на видачу готівки відповідно до Інструкції про ведення касових операцій      банками в Україні, що затверджена постановою Правління НБУ від 01 червня 2011      року № 174 (далі - Інструкція№ 174), або довідку банку про зняття готівки з рахунку     у довільній формі;
  • документи про здійснення валютно  - обмінної операції.

Як спростити зустрічну звірку

Документи, що підтверджують зняття готівки
Наталія Васильченкоголовний редактор системи «Expertus: Головбух»
Кожні дві з трьох компаній щонайменше раз на квартал відповідають на запити податківців у межах зустрічної звірки. Ми підкажемо, що робити бухгалтерові, аби витрачати менше часу і зусиль на цю процедуру. Зокрема, нагадаємо, що замість паперових можна надавати електронні копії. І це не єдиний спосіб спростити зустрічну звірку.

Главою 1 розділом IV Інструкції № 174 визначені загальні вимоги до оформлення касових документів та зразки касових документів, завдяки яким здійснюється приймання і видача готівки з операційної каси банку. Згідно з додатком 10 до Інструкції № 174 готівка видається клієнтам на підставі заяви на видачу готівки.

Відповідно до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно - обмінних операцій на території України, що затверджена постановою Правління НБУ від 12 грудня 2002 року № 502 (далі - Інструкція № 502) документом про здійснення валютно - обмінної операції є квитанція про здійснення валютно - обмінної операції. Така квитанція оформлюється банками, фінансовими установами під час здійснення операцій (крім тих, що проводяться черкз платіжні пристрої) за формою, що наведена у додатку 3 до Інструкції № 502. У разі коли банком чи фінансовою установою буде здійснена купівля іноземної валюти у фізичних осіб за готівкові гривні через платіжні пристрої, то таким документом буде квитанція/чек банкомата.

Коли фізичними особами - резидентами ввозиться готівка в Україну, у сумі, що у еквіваленті перевищує 10000 євро, фізична особа повинна надати відповідні документи країни, в якій були здійснені операції із зняття з рахунку коштів та здійснення валютно - обмінної операції (якщо така відбулася).

Сюрприз від Мінфіну: нова податкова накладна

Документи, що підтверджують зняття готівки
Наталія Товченикексперт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Спокій бухгалтерам лише сниться. А тим, хто має справу з ПДВ, — й поготів. Ось і жовтень «потішив» подаруночком: оновленими формами податкової накладної та розрахунку коригування. Тож чим вони відрізняються від попередніх і з якої дати їх застосовувати?
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл