text
Головбух

Помилка в податковій накладній: як виправити

  • 30 серпня 2017
  • 4749

Бухгалтер фірми-постачальника забув унести ІПН покупця до картки. Натомість помилково вніс валютний договір. В «1С:Бухгалитерія» усе переплуталося, тому в накладній замість постачання на території України з’явився експорт. Помилку виявили в тому самому звітному періоді, коли поставили товари. Виправлятимемо у два етапи

Помилки у податкових накладних найчастіше виявляють після їх реєстрації. Як продавцеві виправити помилковий ІПН покупця та заповнити податкову звітність із ПДВ, якщо припустилися помилки та виправили її в одному звітному періоді? Чи потрібно подавати уточнюючий розрахунок та уточнюючий додаток 5?

Уявімо ситуацію: 11.07.2017 поставили товар на території України платникові ПДВ. Але бухгалтер не вніс до картки індивідуального податкового номера (ІПН) покупця, до того ж випадково вніс валютний договір. Як наслідок, із «1С:Бухгалтерія 8.3» в «Медок» вивантажилася податкова накладна з умовним ІПН в податковій накладній 2018 «300000000000» і типом причини «07» (як у разі експорту товарів). Цю накладну зареєстрували у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Виявили помилку 28.07.2017. Виправимо її разом.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Виправляємо дані покупця

Помилку в ІПН виправляємо у два етапи*.

* ЗІР (категорія 101.16), лист ГУ ДФС у м. Києві від 08.02.2016 № 2324/10/26-15-11-01-18.

Етап 1. Продавець складає розрахунок коригування до податкової накладної з помилковим ІПН  зважаючи на такі особливості:

  • у полі «Дата складання» зазначає дату, коли виявили помилку в ІПН покупця (28.07.2017);
  • у заголовній частині вписує той самий помилковий ІПН покупця (300000000000);
  • у табличній частині зі знаком «–» зазначає обсяг операцій з постачання товарів (послуг) та інші показники, що були наведені у податковій накладній. Крім того, записує причину коригування «Виправлення ІПН покупця».

► Податкові зобов’язання з ПДВ після інвентаризації

За допомогою розрахунку коригування продавець обнулює помилкову податкову накладну. Позаяк цей розрахунок коригування зменшувальний, зареєструвати його в ЄРПН має покупець, чий ІПН записано у помилковій податковій накладній. Таку вимогу встановлює пункт 192.1 Податкового кодексу України (ПК). Щоправда, вона стосується лише покупця, зареєстрованого платником ПДВ. У нашому ж випадку помилкову податкову накладну складено на неплатника ПДВ. Тому розрахунок коригування реєструє в ЄРПН сам постачальник.

Етап 2. Продавець складає та реєструє в ЄРПН другу податкову накладну, у якій:

  • у полі «Дата складання» вписує дату виникнення податкових зобов’язань (11.07.2017);
  • присвоює новий порядковий номер, відмінний від порядкового номера податкової накладної з неправильним ІПН покупця;
  • реквізити заголовної частини зазначає без помилок (у полі «ІПН покупця» записує правильні дані покупця);
  • табличну частину заповнює так само, як у податковій накладній із неправильним ІПН.

Отже, помилковий ІПН покупця виправляємо шляхом складання зменшувального розрахунку коригування та нової податкової накладної. Якщо помилковий покупець — неплатник ПДВ, обидва документи реєструє в ЄРПН продавець.

Живі приклади неправильних та виправлених податкових накладних шукайте у журналі "Головбух"

Заповнюємо декларацію з ПДВ

Помилку виправили, реального покупця задовольнили. Тепер він зможе на підставі зареєстрованої податкової накладної відобразити податковий кредит у звітності або в періоді складання податкової накладної (своєчасно зареєстрованої в ЄРПН), або ж у періоді її реєстрації (якщо із реєстрацією в ЄРПН запізнилися).

Що тепер має робити продавець, який має на руках одразу три документи на одну постачальницьку операцію?

► Як заповнити декларацію з ПДВ

На наше переконання, продавець має відобразити у звітності з ПДВ податкові зобов’язання, визначені на дату складання податкової накладної з неправильним ІПН. Позаяк розрахунок коригування та податкова накладна із правильними даними не впливають на визначене податкове зобов’язання, їх узагалі не потрібно враховувати у ПДВ-звітності. Пояснимо чому.

По-перше, податкові зобов’язання є обов’язком продавця й він їх відображає у періоді виникнення, тобто на дату першої події: зарахування коштів чи відвантаження товарів (п. 187.1 ПК).

Не відображають у звітності з ПДВ виправлення помилки в ІПН покупця

По-друге, податкові зобов’язання за однією операцією, відображені у декларації один раз, ніяк не впливають на показник ΣПеревищ у формулі розрахунку реєстраційного ліміту.

По-третє, наведені у податковій звітності дані мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (п. 6 розд. ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21).

 Виправляємо помилки у податковій накладній та заповнюємо розрахунок коригування

Отже, у декларації з ПДВ продавець враховує дані, зазначені у первинних документах. Тому обсягів постачання товарів і суми ПДВ, наведених у податковій накладній із правильними даними, не відображає у декларації з ПДВ. Такий висновок викладено й у листі ДФС від 29.01.2016 № 1721/6/99-99-19-03-02-15. Позаяк помилкова податкова накладна не потрапить до декларації, то й розрахунку коригування також не місце у декларації, бо інакше він обнулить правильно відображені податкові зобов’язання.

Недовірливі платники можуть скористатися іншими роз’ясненнями від податківців щодо відображення у звітності виправленої помилки в ІПН покупця (ЗІР, категорія 101.23, лист ДФС від 27.12.2016 № 28193/6/99-95-42-03-15). Щоправда, висновок у цих консультаціях дещо суперечливий:

«Оскільки у декларації зазначаються дані, визначені на підставі первинних документів, відображенню у податковій звітності з ПДВ підлягають податкові зобов’язання, визначені на дату складання податкової накладної з «невірним» ІПН. Розрахунок коригування та друга податкова накладна не впливають на визначене податкове зобов’язання, тому операція, пов’язана з виправленням помилки в ІПН покупця, відображенню у податковій звітності з ПДВ не підлягає».

Інвентаризація 

Як бачимо, у першій частині свого висновку фахівці ДФС визнають, що в декларації з ПДВ потрібно зазначати дані на підставі первинних документів. Первинними є документи, які фіксують факти проведення господарських операцій (товарна накладна, акт приймання-передачі виконаних робіт (послуг), банківські документи тощо). У первинних документах, мабуть, зазначено назву правильного покупця, позаяк у них ІПН не фігурує. ІПН пишуть лише у податковій накладній, яка для бухгалтерського обліку не є первинним документом. Хоч податкову накладну і вважають первинним документом для податкового обліку з ПДВ, але фактично її головна функція — підтвердження права покупця на податковий кредит. Отже, виходить, що у додатку 5 до декларації з ПДВ мають бути відображені правильні дані щодо ІПН покупця.

Однак друга частина висновку зводиться до того, що до декларації має потрапити саме податкова накладна з «невірним» ІПН. А розрахунок коригування і друга (правильна) податкова накладна у ПДВ-звітності не фігурують. Але тоді доведеться виправляти помилку щодо ІПН покупця в додатку 5 до декларації з ПДВ.

Живі приклади неправильних та виправлених податкових накладних шукайте у журналі "Головбух"

Уточнюємо інформацію у додатку 5

У нашій ситуації, навіть якщо покупець своєчасно не заб’є на сполох, помилка виявиться сама під час складання звітності.

Коди УКТ ЗЕД

Умовний ІПН «300000000000» і тип причини «07» використовують під час складання податкових накладних на операції з вивезення товарів за межі митної території України (п. 8, 12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307).

Помилки у додатку 5 виправляють через уточнюючий розрахунок та уточнюючий додаток 5

Зазвичай такі операції відображають у рядку 2 декларації з ПДВ. Додатків до цього рядка не заповнюють, позаяк експорт товарів підтверджує митна декларація. При цьому обсяг постачання за цими операціями відображають у колонці А рядка 2 декларації. Сума ПДВ у колонці Б рядка 2 декларації дорівнює «0», бо до експорту товарів застосовують нульову ставку ПДВ.

Однак у нас помилковими є лише дані щодо покупця і типу причини, а обсяг постачання та суму ПДВ у податковій накладній зазначено правильно. У такому разі операції, що оподатковуються за ставкою 20%, мають потрапити до рядка 1.1 декларації з додатка 5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)». Своєю чергою, додаток 5 заповнюють у розрізі ІПН контрагентів, у т. ч. умовних ІПН. Проте у ньому серед переліку умовних ІПН немає «300000000000», тому сума ПДВ до додатка 5 автоматично не підтягнеться. На цьому етапі ми точно помітимо помилку.

 Нові форми податкової звітності з ПДВ

А подальші дії щодо відображення податкових зобов’язань у ПДВ-звітності відомі: до додатка 5 потрапить ІПН реального покупця, і тоді в загальному підсумку рядка 1.1 декларації з ПДВ за звітний період (липень) будуть враховані й ці податкові зобов’язання.

Можливі інші ситуації, коли додаток 5 спокійно відреагує на помилковий ІПН покупця (наприклад, на умовний ІПН «100000000000» або ІПН іншого контрагента — платника ПДВ). Якщо таку помилку знайдуть після спливу граничного строку подання звітності за відповідний звітний період, виправляти її доведеться через уточнюючий розрахунок і додаток 5 із позначкою «Уточнюючий».

Позаяк помилка, якої припустилися в додатку 5, не вплинула на числові показники декларації з ПДВ, графи 4 та 5 уточнюючого розрахунку заповнюємо однаково (тобто в обидві графи переносимо показники з декларації). Відповідно, графу 6 не заповнюємо, бо різниця значень граф 4 і 5 дорівнює нулю.

► Як виправити код УКТ ЗЕД у податковій накладній

Неправильно зазначений ІПН контрагента у додатку 5 виправляємо коригуванням. Для цього в уточнюючому додатку 5 помилковий запис ІПН повторюємо, а вартісні показники сторнуємо (зазначаємо зі знаком «–»). У наступному рядку робимо правильний запис за операціями з контрагентом за звітний період, за який виправляємо помилки (включаючи вартісні показники). Підсумковий рядок «Усього за звітний період» додатка 5 не заповнюємо.

Резюме

Виявили після реєстрації в ЄРПН податкової накладної, що записали ІПН не того покупця, — виправляйте таку помилку через зменшувальний розрахунок коригування та нову (правильну) податкову накладну.

Обидва документи реєструйте в ЄРПН. Зменшувальний розрахунок реєструє покупець (платник ПДВ), ІПН якого є помилковим (п. 192.1 ПК). Розрахунок коригування на неплатника ПДВ реєструє продавець.

План комплексних перевірок 2018

Виправлення помилки у звітності з ПДВ не відображайте.

Після спливу граничного строку подання звітності за відповідний звітний період помилку виправляйте через уточнюючий розрахунок та уточнюючий додаток 5.

Живі приклади неправильних та виправлених податкових накладних шукайте у журналі "Головбух"

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл