Головбух

Помилка в податковій накладній: як виправити

  • 30 серпня 2017
  • 4892

Бухгалтер фірми-постачальника забув унести ІПН покупця до картки. Натомість помилково вніс валютний договір. В «1С:Бухгалитерія» усе переплуталося, тому в накладній замість постачання на території України з’явився експорт. Помилку виявили в тому самому звітному періоді, коли поставили товари. Виправлятимемо у два етапи

Помилки у податкових накладних найчастіше виявляють після їх реєстрації. Як продавцеві виправити помилковий ІПН покупця та заповнити податкову звітність із ПДВ, якщо припустилися помилки та виправили її в одному звітному періоді? Чи потрібно подавати уточнюючий розрахунок та уточнюючий додаток 5?

Уявімо ситуацію: 11.07.2017 поставили товар на території України платникові ПДВ. Але бухгалтер не вніс до картки індивідуального податкового номера (ІПН) покупця, до того ж випадково вніс валютний договір. Як наслідок, із «1С:Бухгалтерія 8.3» в «Медок» вивантажилася податкова накладна з умовним ІПН в податковій накладній 2018 «300000000000» і типом причини «07» (як у разі експорту товарів). Цю накладну зареєстрували у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Виявили помилку 28.07.2017. Виправимо її разом.

Виправляємо дані покупця

Помилку в ІПН виправляємо у два етапи*.

* ЗІР (категорія 101.16), лист ГУ ДФС у м. Києві від 08.02.2016 № 2324/10/26-15-11-01-18.

Етап 1. Продавець складає розрахунок коригування до податкової накладної з помилковим ІПН  зважаючи на такі особливості:

  • у полі «Дата складання» зазначає дату, коли виявили помилку в ІПН покупця (28.07.2017);
  • у заголовній частині вписує той самий помилковий ІПН покупця (300000000000);
  • у табличній частині зі знаком «–» зазначає обсяг операцій з постачання товарів (послуг) та інші показники, що були наведені у податковій накладній. Крім того, записує причину коригування «Виправлення ІПН покупця».

► Податкові зобов’язання з ПДВ після інвентаризації

За допомогою розрахунку коригування продавець обнулює помилкову податкову накладну. Позаяк цей розрахунок коригування зменшувальний, зареєструвати його в ЄРПН має покупець, чий ІПН записано у помилковій податковій накладній. Таку вимогу встановлює пункт 192.1 Податкового кодексу України (ПК). Щоправда, вона стосується лише покупця, зареєстрованого платником ПДВ. У нашому ж випадку помилкову податкову накладну складено на неплатника ПДВ. Тому розрахунок коригування реєструє в ЄРПН сам постачальник.

Етап 2. Продавець складає та реєструє в ЄРПН другу податкову накладну, у якій:

  • у полі «Дата складання» вписує дату виникнення податкових зобов’язань (11.07.2017);
  • присвоює новий порядковий номер, відмінний від порядкового номера податкової накладної з неправильним ІПН покупця;
  • реквізити заголовної частини зазначає без помилок (у полі «ІПН покупця» записує правильні дані покупця);
  • табличну частину заповнює так само, як у податковій накладній із неправильним ІПН.

Отже, помилковий ІПН покупця виправляємо шляхом складання зменшувального розрахунку коригування та нової податкової накладної. Якщо помилковий покупець — неплатник ПДВ, обидва документи реєструє в ЄРПН продавець.

Живі приклади неправильних та виправлених податкових накладних шукайте у журналі "Головбух"

Заповнюємо декларацію з ПДВ

Помилку виправили, реального покупця задовольнили. Тепер він зможе на підставі зареєстрованої податкової накладної відобразити податковий кредит у звітності або в періоді складання податкової накладної (своєчасно зареєстрованої в ЄРПН), або ж у періоді її реєстрації (якщо із реєстрацією в ЄРПН запізнилися).

Що тепер має робити продавець, який має на руках одразу три документи на одну постачальницьку операцію?

► Як заповнити декларацію з ПДВ

На наше переконання, продавець має відобразити у звітності з ПДВ податкові зобов’язання, визначені на дату складання податкової накладної з неправильним ІПН. Позаяк розрахунок коригування та податкова накладна із правильними даними не впливають на визначене податкове зобов’язання, їх узагалі не потрібно враховувати у ПДВ-звітності. Пояснимо чому.

По-перше, податкові зобов’язання є обов’язком продавця й він їх відображає у періоді виникнення, тобто на дату першої події: зарахування коштів чи відвантаження товарів (п. 187.1 ПК).

Не відображають у звітності з ПДВ виправлення помилки в ІПН покупця

По-друге, податкові зобов’язання за однією операцією, відображені у декларації один раз, ніяк не впливають на показник ΣПеревищ у формулі розрахунку реєстраційного ліміту.

По-третє, наведені у податковій звітності дані мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (п. 6 розд. ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21).

 Виправляємо помилки у податковій накладній та заповнюємо розрахунок коригування

Отже, у декларації з ПДВ продавець враховує дані, зазначені у первинних документах. Тому обсягів постачання товарів і суми ПДВ, наведених у податковій накладній із правильними даними, не відображає у декларації з ПДВ. Такий висновок викладено й у листі ДФС від 29.01.2016 № 1721/6/99-99-19-03-02-15. Позаяк помилкова податкова накладна не потрапить до декларації, то й розрахунку коригування також не місце у декларації, бо інакше він обнулить правильно відображені податкові зобов’язання.

Недовірливі платники можуть скористатися іншими роз’ясненнями від податківців щодо відображення у звітності виправленої помилки в ІПН покупця (ЗІР, категорія 101.23, лист ДФС від 27.12.2016 № 28193/6/99-95-42-03-15). Щоправда, висновок у цих консультаціях дещо суперечливий:

«Оскільки у декларації зазначаються дані, визначені на підставі первинних документів, відображенню у податковій звітності з ПДВ підлягають податкові зобов’язання, визначені на дату складання податкової накладної з «невірним» ІПН. Розрахунок коригування та друга податкова накладна не впливають на визначене податкове зобов’язання, тому операція, пов’язана з виправленням помилки в ІПН покупця, відображенню у податковій звітності з ПДВ не підлягає».

Інвентаризація 

Як бачимо, у першій частині свого висновку фахівці ДФС визнають, що в декларації з ПДВ потрібно зазначати дані на підставі первинних документів. Первинними є документи, які фіксують факти проведення господарських операцій (товарна накладна, акт приймання-передачі виконаних робіт (послуг), банківські документи тощо). У первинних документах, мабуть, зазначено назву правильного покупця, позаяк у них ІПН не фігурує. ІПН пишуть лише у податковій накладній, яка для бухгалтерського обліку не є первинним документом. Хоч податкову накладну і вважають первинним документом для податкового обліку з ПДВ, але фактично її головна функція — підтвердження права покупця на податковий кредит. Отже, виходить, що у додатку 5 до декларації з ПДВ мають бути відображені правильні дані щодо ІПН покупця.

Однак друга частина висновку зводиться до того, що до декларації має потрапити саме податкова накладна з «невірним» ІПН. А розрахунок коригування і друга (правильна) податкова накладна у ПДВ-звітності не фігурують. Але тоді доведеться виправляти помилку щодо ІПН покупця в додатку 5 до декларації з ПДВ.

Живі приклади неправильних та виправлених податкових накладних шукайте у журналі "Головбух"

Уточнюємо інформацію у додатку 5

У нашій ситуації, навіть якщо покупець своєчасно не заб’є на сполох, помилка виявиться сама під час складання звітності.

Коди УКТ ЗЕД

Умовний ІПН «300000000000» і тип причини «07» використовують під час складання податкових накладних на операції з вивезення товарів за межі митної території України (п. 8, 12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307).

Помилки у додатку 5 виправляють через уточнюючий розрахунок та уточнюючий додаток 5

Зазвичай такі операції відображають у рядку 2 декларації з ПДВ. Додатків до цього рядка не заповнюють, позаяк експорт товарів підтверджує митна декларація. При цьому обсяг постачання за цими операціями відображають у колонці А рядка 2 декларації. Сума ПДВ у колонці Б рядка 2 декларації дорівнює «0», бо до експорту товарів застосовують нульову ставку ПДВ.

Однак у нас помилковими є лише дані щодо покупця і типу причини, а обсяг постачання та суму ПДВ у податковій накладній зазначено правильно. У такому разі операції, що оподатковуються за ставкою 20%, мають потрапити до рядка 1.1 декларації з додатка 5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)». Своєю чергою, додаток 5 заповнюють у розрізі ІПН контрагентів, у т. ч. умовних ІПН. Проте у ньому серед переліку умовних ІПН немає «300000000000», тому сума ПДВ до додатка 5 автоматично не підтягнеться. На цьому етапі ми точно помітимо помилку.

 Нові форми податкової звітності з ПДВ

А подальші дії щодо відображення податкових зобов’язань у ПДВ-звітності відомі: до додатка 5 потрапить ІПН реального покупця, і тоді в загальному підсумку рядка 1.1 декларації з ПДВ за звітний період (липень) будуть враховані й ці податкові зобов’язання.

Можливі інші ситуації, коли додаток 5 спокійно відреагує на помилковий ІПН покупця (наприклад, на умовний ІПН «100000000000» або ІПН іншого контрагента — платника ПДВ). Якщо таку помилку знайдуть після спливу граничного строку подання звітності за відповідний звітний період, виправляти її доведеться через уточнюючий розрахунок і додаток 5 із позначкою «Уточнюючий».

Позаяк помилка, якої припустилися в додатку 5, не вплинула на числові показники декларації з ПДВ, графи 4 та 5 уточнюючого розрахунку заповнюємо однаково (тобто в обидві графи переносимо показники з декларації). Відповідно, графу 6 не заповнюємо, бо різниця значень граф 4 і 5 дорівнює нулю.

► Як виправити код УКТ ЗЕД у податковій накладній

Неправильно зазначений ІПН контрагента у додатку 5 виправляємо коригуванням. Для цього в уточнюючому додатку 5 помилковий запис ІПН повторюємо, а вартісні показники сторнуємо (зазначаємо зі знаком «–»). У наступному рядку робимо правильний запис за операціями з контрагентом за звітний період, за який виправляємо помилки (включаючи вартісні показники). Підсумковий рядок «Усього за звітний період» додатка 5 не заповнюємо.

Резюме

Виявили після реєстрації в ЄРПН податкової накладної, що записали ІПН не того покупця, — виправляйте таку помилку через зменшувальний розрахунок коригування та нову (правильну) податкову накладну.

Обидва документи реєструйте в ЄРПН. Зменшувальний розрахунок реєструє покупець (платник ПДВ), ІПН якого є помилковим (п. 192.1 ПК). Розрахунок коригування на неплатника ПДВ реєструє продавець.

План комплексних перевірок 2018

Виправлення помилки у звітності з ПДВ не відображайте.

Після спливу граничного строку подання звітності за відповідний звітний період помилку виправляйте через уточнюючий розрахунок та уточнюючий додаток 5.

Живі приклади неправильних та виправлених податкових накладних шукайте у журналі "Головбух"

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл