text
Головбух

Облік основних засобів у юросіб-єдиноподатників

  • 30 серпня 2017
  • 569

У Податковому кодексі України детально розписано особливості адміністрування єдиного податку. Однак рух основних засобів у юросіб-єдиноподатників розкрито не так докладно. Тож далі — про підводні камені та нюанси обліку основних засобів.

Що таке основні засоби

Визначення поняття «основні засоби» наведено в підпункті 14.1.138 Податкового кодексу України (ПК). Згідно з цією нормою основні засоби — це матеріальні активи, у т. ч. запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 грн., невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у його господарській діяльності, вартість яких перевищує 6000 грн. і поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Саме таке визначення основних засобів мають застосовувати і платники єдиного податку.

Специфіка податкових норм

Слід врахувати специфіку податкових норм, що регулюють питання оподаткування доходу єдиним податком.

Нагадаємо, що доходом платника єдиного податку — юридичної особи є будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) та/або в матеріальній чи нематеріальній формі (пп. 2 п. 292.1 ПК).

А от датою отримання доходу є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 292.6 ПК).

Для платника єдиного податку третьої групи — юридичної особи датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених ПК.

Платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат (пп. 296.1.3 ПК).

Податковий облік з єдиного податку операцій придбання і списання основних засобів юридичні особи — платники єдиного податку не ведуть. А от бухгалтерський облік таких операцій ведуть у звичайному порядку за правилами П(С)БО 7 «Основні засоби».

Єдина спеціальна норма, яку прописано в ПК і котру слід враховувати платникам єдиного податку під час обліку операцій з основними засобами, є пункт 292.2 ПК. Він визначає, що при продажу основних засобів юридичними особами — платниками єдиного податку дохід визначають як суму коштів, отриманих від продажу таких основних засобів.

Облік основних засобів у юросіб-єдиноподатників Увага: при продажу основного засобу, який використовувався менше року, оподаткуванню підлягає вся сума доходу

Проте, якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначають як різницю між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.

Тож, як бачимо, у разі якщо основний засіб на підприємстві використовували менше 12 місяців з дати введення в експлуатацію, то в дохід платника єдиного податку слід включати весь отриманий дохід у грошовій формі від реалізації такого об’єкта.

Якщо ж об’єкт основних засобів використовували понад 12 місяців, то у такому разі до доходу потрапить різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.

Залишкова вартість

Визначення терміна «залишкова балансова вартість» у ПК немає, але є визначення залишкової вартості (пп. 14.1.9 ПК). Залишкова вартість основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів для цілей розділу III ПК — сума залишкової вартості таких засобів та активів, яку визначають як різницю між первісною вартістю і сумою розрахованої амортизації відповідно до положень розділу III ПК.

Наведені приписи варто застосовувати лише для цілей розділу ІІІ ПК, тобто при оподаткуванні податком на прибуток. А от залишкову балансову вартість потрібно буде взяти з даних бухгалтерського обліку.

Нагадаємо, що відповідно до пункту 4 П(С)БО 7залишкова вартість — це різниця між первісною (переоціненою) вартістю необоротного активу і сумою його накопиченої амортизації (зносу).

Врахуйте, що, судячи з логіки приписів пункту 292.2 ПК, якщо договірна вартість менша від залишкової і об’єкт основних засобів був у користуванні понад 12 місяців, то до доходу платника єдиного податку нічого не потрапить.

Облік основних засобів у юросіб-єдиноподатників Увага: якщо юрособа — платник єдиного податку зареєстрована платником ПДВ, то виручку від реалізації основних засобів з метою оподаткування її єдиним податком вона має брати без ПДВ (пп. 1 п. 292.11 ПК).

Див. також

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл