text
Головбух

Облік ліквідації МНМА

  • 29 серпня 2017
  • 1012

Підприємство хоче ліквідувати малоцінні необоротні матеріальні активи, для яких 100% амортвідрахувань було нараховано при їх введенні в експлуатацію. Як списати МНМА з балансу?

Підприємство хоче ліквідувати малоцінні необоротні матеріальні активи (МНМА), для яких 100% амортвідрахувань було нараховано при їх введенні в експлуатацію. Як списати МНМА з балансу? Чи виникають податкові зобов’язання з ПДВ при списанні таких активів?

РІШЕННЯ

Почнемо з того, що підприємство може самостійно встановлювати вартісний критерій для віднесення предметів до складу МНМА (пп. 5.2 П(С)БО 7 «Основні засоби»). Щоб уникнути виникнення розбіжностей в обліку основних засобів і МНМА відповідно до бухгалтерських та податкових норм, вартісний критерій часто визначають у межах податкового законодавства ― 6000 грн. (пп. 14.1.138 Податкового кодексу України; ПК). Таку інформацію зазначають в обліковій політиці підприємства.

Амортизація та списання МНМА з балансу

Правила нарахування амортизації МНМА, наведені в пункті 27 П(С)БО 7. Відповідно до них амортизацію МНМА можна нараховувати за двома методами:

  • у першому місяці використання об’єкта ― 50% його вартості, яка амортизується, та решта 50% ― у місяці його вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом;
  • у першому місяці використання об’єкта ― 100% його вартості.

Якщо підприємство обрало другий метод нарахування амортизації МНМА, то у першому місяці їх використання одразу на всю суму амортвідрахувань відображають проведення: дебет рахунків 23 «Виробництво», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», кредит субрахунку 132 «Знос інших необоротних матеріальних активів».

Списання МНМА з балансу відображають проведенням: дебет субрахунку 132, кредит субрахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи».

Якщо при ліквідації МНМА підприємство отримає додаткові запаси, то для їх оприбуткування відображають проведення: дебет субрахунків 209 «Інші матеріали», 207 «Запасні частини» кредит субрахунку 746 «Інші доходи».

Податкові зобов’язання з ПДВ при ліквідації МНМА

Як відомо, до операцій з постачання товарів відносять, зокрема, ліквідацію необоротних активів за рішенням платника податків (пп. «д» пп. 14.1.191 ПК). А МНМА за своїм визначенням належать до необоротних активів. Тому, на перший погляд, тут мали б виникати податкові зобов’язання з ПДВ. Однак, не будемо поспішати з таким твердженням, а розглянемо ситуацію більш прискіпливо згідно з нормами розділу V ПК.

По-перше, у пункті 189.9 ПК йдеться про виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у разі ліквідації основних засобів, а не інших необоротних активів. Як бачимо, про МНМА тут не йдеться.

По-друге, ліквідацію основного засобу мають проводити за самостійним рішенням платника податку.

Обережні платники податків, які амортизують МНМА за методом 50/50%, ще можуть «з натяжкою» віднести ліквідацію МНМА за самостійним рішенням підприємства до операцій, які оподатковують ПДВ. У такому разі вони нарахують податкові зобов’язання з ПДВ при ліквідації МНМА. Однак в інших підприємств, які нараховують амортизацію МНМА за методом 100% у першому місяці їх використання, балансова вартість у податковому обліку буде рівна нулю. А тому й про податкові зобов’язання з ПДВ не може й бути мови ― їх не буде на що нараховувати.

При цьому якщо внаслідок ліквідації МНМА підприємство отримає комплектувальні вироби, складові частини, компоненти або інші відходи, які оприбутковують для їх використання в господарській діяльності підприємства, то податкові зобов’язання з ПДВ також не виникатимуть (п. 189.10 ПК).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль