text
Головбух

Помилково зараховані кошти: облік ПДВ

  • 28 серпня 2017
  • 34

Як обліковувати ПДВ помилково зараховані кошти і чи потрібно це робити?

Об'єктом оподаткування ПДВ, відповідно до підпунктів “а” та “б” пункту 185.1 Податкового кодексу України, (далі - ПК) - є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, згідно із статтею186 ПК.

У підпунктах 14.1.185 та 14.1.191 ПК наводиться визначення термінів «постачання товарів/послуг»

Постачання товарів - будь - яка передача права на розпорядження товарами, як власник, у тому числі обмін, продаж чи дарування такого товару, та постачання такого товару за судовим рішенням.

Постачання послуг - будь яка операція, що не є постачанням товарів, або інша операція з передачі права на об'єкт права інтелектуальної власності, інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав щодо таких об'єктів права інтелектуальної власності, та надання послуг,які споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Відповідно до статті 187 ПК при наявних відносинах, стосовно постачання товарів/послуг, на дату надходження коштів на банківський рахунок у платника податку виникають податкові зобов'язання.

Помилкове списання/зарахування коштів - списання/зарахування коштів завдяки якому з вини клієнта або банку відбувається їх списання з рахунку неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача відбувається відповідно до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, що затверджено постановою Національного банку України від 22 січня 2004 року № 22.

У разі, коли підприємства отримали помилково зараховані на їхні рахунки кошти, то незалежно від форми власності підприємств вони повинні у п'ятиденний термін повернути помилково отримані кошти платникові. Це відбувається відповідно до статті 6 указу Президента України № 227/95 «Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України» від 16.03.1995 р. Якщо у зазначений термін власник рахунку не повернув помилково отримані кошти, то їх повернення потрібно здійснювати у загальному претензійно - позовному порядку.

Тому коли договірні відносини стосовно постачання товарів/послуг між суб'єктами господарювання відсутні, то кошти, що отримані неналежним отримувачем, та які повернуто у встановлений термін оподаткуванню ПДВ не підлягають.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль