Головбух

Помилково зараховані кошти: облік ПДВ

  • 28 серпня 2017
  • 53

Як обліковувати ПДВ помилково зараховані кошти і чи потрібно це робити?

Об'єктом оподаткування ПДВ, відповідно до підпунктів “а” та “б” пункту 185.1 Податкового кодексу України, (далі - ПК) - є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, згідно із статтею186 ПК.

У підпунктах 14.1.185 та 14.1.191 ПК наводиться визначення термінів «постачання товарів/послуг»

Постачання товарів - будь - яка передача права на розпорядження товарами, як власник, у тому числі обмін, продаж чи дарування такого товару, та постачання такого товару за судовим рішенням.

Постачання послуг - будь яка операція, що не є постачанням товарів, або інша операція з передачі права на об'єкт права інтелектуальної власності, інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав щодо таких об'єктів права інтелектуальної власності, та надання послуг,які споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Відповідно до статті 187 ПК при наявних відносинах, стосовно постачання товарів/послуг, на дату надходження коштів на банківський рахунок у платника податку виникають податкові зобов'язання.

Помилкове списання/зарахування коштів - списання/зарахування коштів завдяки якому з вини клієнта або банку відбувається їх списання з рахунку неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача відбувається відповідно до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, що затверджено постановою Національного банку України від 22 січня 2004 року № 22.

У разі, коли підприємства отримали помилково зараховані на їхні рахунки кошти, то незалежно від форми власності підприємств вони повинні у п'ятиденний термін повернути помилково отримані кошти платникові. Це відбувається відповідно до статті 6 указу Президента України № 227/95 «Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України» від 16.03.1995 р. Якщо у зазначений термін власник рахунку не повернув помилково отримані кошти, то їх повернення потрібно здійснювати у загальному претензійно - позовному порядку.

Тому коли договірні відносини стосовно постачання товарів/послуг між суб'єктами господарювання відсутні, то кошти, що отримані неналежним отримувачем, та які повернуто у встановлений термін оподаткуванню ПДВ не підлягають.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл