Головбух

Відпустка без збереження заробітної плати: кому, коли, як

 • 28 серпня 2017
 • 388

Кожен має право на відпустку, у тому числі - відпустку без збереження заробітної плати. Розглянемо, кому, коли та як призначаються такі відпустки і яка їх тривалість

Працівникові на його бажання може надаватися відпустка. Така відпустка надається обов'язково, але без збереження заробітної плати. Статтею 25 Закону «Про відпустки» від 15 11.1996 року № 504/96 - ВР передбачено обставини, за яких обов'язково на бажання працівника надається відпустка без збереження заробітної плати.

Обставини для отримання відпустки без збереження заробітної плати

Обставини, що передбачені статтею 25 Закону для надання відпустки без збереження заробітної плати, зокрема:

 • матері або батьку, який виховує дітей без матері, що має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину - інваліда - тривалістю до 14 календарних днів щорічно;
 • чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, - тривалістю до 14 днів;
 • учасникам війни, особам на яких поширюється чинність; Закону України «Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту», - тривалістю до 14 календарних днів щорічно;
 • пенсіонерам за віком та інвалідам III групи - тривалістю до 30 календарних днів щорічно;
 • інвалвдам I та II; груп - тривалістю до 60 календарних дпів щорічно;
 • особам, що одружуються - тривалістю до 10 календарних днів;
 • працівникам у разі смерті рідних по крові або по шлюбу: чоловіка, (дружини), батьків; (вітчима, мачухи), дитини (пасинка, падчірки), братів, сестер - тривалістю до 7 календарних днів без урахування часу, що необхідний для проїзду до місця поховання та назад; інших рідних - тривалістю до 3 календарних днів також без урахування часу необхідного для проїзду до місця поховання та назад.;
 • працівникам, що допущені до вступних іспитів у вищі навчальні заклади, - тривалістю 15 календарних днів без урахування часу, що необхідний для проїзду до місцезнаходження навчального закладу та назад.
 • працівникам, що допущені до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва, а також працівникам, що навчаються в аспірантурі без відриву від виробництва та успішно виконують індивідуальний план підготовки - тривалістю, що необхідна для проїзду до місцезнаходження вищого навчального закладу або закладу науки і назад;
 • сумісникам - на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи;
 • ветеранам праці - тривалістю до14 календарних днів щорічно;
 • працівникам, які не використали за попереднім місцем роботи щорічну основну та додаткові відпустки повністю або частково і одержали за них грошову компенсацію. Тривалість до 24 календарних днів у перший рік роботи на даному підприємстві до настання шестимісячного терміну безперервної роботи;
 • працівникам, діти яких у віці до 18 років вступають до навчальних закладів, що розташовані у іншій місцевості. Тривалість відпустки 12 календарних днів без урахування часу, що необхідний для проїзду до місцезнаходження навчального закладу та у зворотному напрямі. Коли є двоє або більше дітей зазначеного віку така відпустка надається окремо для супроводження кожної дитини;
 • працівникам на період проведення антитерористичної операції у відповідному населеному пункті з урахуванням часу, що необхідний для повернення до місця роботи, але не більш як сім календарних днів після прийняття рішення про припинення антитерористичної операції.

Відпустка за сімейними обставинами

За сімейними обставинами або з інших причин, відповідно до статті 26 Закону № 504 працівнику може надаватися відпустка без збереження зарплати на термін, що узгоджений домовленістю між працівником та власником, або уповноваженим ним органом не більш як на 15 календарних днів на рік.

Щоб одержати відпустку за сімейними обставинами працівник повинен надати заяву на ім'я роботодавця. У заяві про надання відпустки працівник повинен викласти сімейні обставини, що стали причиною в потребі наданні такої відпустки.

Законодавством перелік цих причин не встановлений, бо важливість їх залежить від конкретних життєвих обставин того чи іншого працівника. До компетенції роботодавця належить прийняття рішення стосовно того надавати чи не надавати працівникові таку відпустку.

Відпустка без збереження заробітної плати та основна відпустка

Статті 25 та 26 Закону № 504 встановлюють важливі гарантії для працівника при наданні відпустки без збереження заробітної плати. Відповідно до цих статей Закону за працівником зберігається його місце роботи (посада) на час надання такої відпустки. До стажу роботи зараховується час перебування у такій відпустці, що дає право працівнику на щорічну основну відпустку (ст. 9 Закону).

Інші види відпусток

Інші види відпусток можуть установлюватись колективним договором, угодою чи трудовим договором відповідно до частини 2 статті 4 Закону № 504. На відпустку за сімейними обставинами норма частини 2 статті 4 Закону №504 не поширюється. Це пов'язано з тим, що такий вид відпустки визначений Законом та встановлена конкретна тривалість відпустки за сімейними обставинами. Не можна встановлювати інші види неоплачених відпусток, - це є порушенням законодавства про працю.

Оплата інших видів відпусток, що передбачені колективним договором, угодами, трудовим договором, відповідно до частини 3 статті 23 Закону № 504 провадиться з прибутку, що залишається на підприємстві після сплати обов'язкових платежів до бюджету та податків. Також оплата таких відпусток можлива за рахунок коштів фізичної особи, в якої працюють робітники за трудовим договором.

У разі, коли такі відпустки надаються в організаціях та установах, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, оплата таких відпусток провадиться в межах бюджетного фінансування та інших додаткових джерел.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл