text
Головбух

Зарплата чи відпускні за бажанням працівника: ризики бухгалтера

  • 15 серпня 2017
  • 3393

Іван не був у відпустці два роки — заробляв на квартиру. Тепер планує зробити ремонт, тому попросив директора компенсувати невикористану відпустку грошима. Сергій Васильович погодився. І тільки головбух Марія Семенівна проти…

Іноді, щоб зберегти зарплату чи відпускні, працівники просять перенести виплату грошей на потім. Або навпаки, маючи потребу у грошах, просять видати зарплату раніше за встановлений термін. Виручати працівника чи ні — справа компанії. Але перш ніж прийняти рішення, з’ясуйте, чим ризикує компанія, погоджуючись на такі забаганки. А ми підкажемо вам відповіді.

Отож, якщо працівник просить...

…видавати зарплату раз на місяць або заздалегідь

Шукайте приклади оформлення додаткових угод у журналі "Головбух"

Ризик є, адже виплачувати зарплату раз на місяць не можна. За це можуть оштрафувати. Натомість виплачувати зарплату частіше, аніж двічі, можна.

Виплачувати зарплату підприємство мусить кожні півмісяця або частіше (ч. 1 ст. 115 Кодексу законів про працю України; КЗпП). А ось, скажімо, виплата один раз на місяць — пряме порушення трудового законодавства. Навіть якщо працівники напишуть заяви з таким формулюванням: «Прошу виплачувати мені зарплату один раз на місяць».

Якщо роботодавець задовольнить таке прохання працівників, інспектори праці можуть накласти на нього штраф у розмірі 9600 грн (ч. 2 ст. 265 КЗпП). За таке порушення може «відповісти» й посадова особа роботодавця. Заплатити доведеться від 510 до 1700 грн (ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Тож якщо у вашій компанії авансів не передбачено, радимо якнайшвидше виправити це порушення.

Також не уникнути штрафу, якщо встановити «формальний» розмір авансу. Наприклад, 200 гривень для всіх працівників. Справа у тім, що аванс не може бути меншим за суму оплати за фактично відпрацьований час із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника (ч. 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВРдалі —Закон № 108). Тому встановлюйте розмір авансу за фактично відпрацьований час — півмісяця.

Виконувати прохання про разову передчасну виплату певної суми в рахунок майбутньої зарплати також ризиковано. Чому? По-перше, працівник може звільнитися, так і не відпрацювавши усієї зарплати, і не повернути її. По-друге, ви неминуче порушите правило щодо виплати зарплати не рідше ніж двічі на місяць.

Тому від виплати заробітної плати авансом краще утриматися. Якщо працівник потребує грошей, таку виплату краще оформити як поворотну фінансову допомогу.

…перерахувати із зарплати кредит, комуналку та інші платежі

Ризику немає, позаяк своєю зарплатою працівники мають право розпоряджатися на свій розсуд.

На прохання працівника із його зарплати можна утримувати будь-які суми і на будь-яку мету — на погашення кредитів, в оплату комуналки, членських внесків тощо. Для цього достатньо письмової заяви працівника. Причому виплачувати заробітну плату за розпорядженням працівника можна на користь третіх осіб без обмежень — частково або у повному обсязі на розсуд найманого працівника.

Шукайте приклади оформлення додаткових угод у журналі "Головбух"

Обмежувати працівника у праві вільно розпоряджатися своєю заробітною платою забороняє стаття 25 Закону № 108. Обмеження застосовують лише для утримання аліментів, заборгованості працівника перед підприємством тощо.

…перерахувати зарплату на іншу картку або видати з каси

Ризику немає. Одноразово виплатити зарплату можна за заявою працівника. Але щоб надовго змінити спосіб виплати зарплати, слід внести зміни до трудового договору.

У який саме спосіб компанія виплачує зарплату працівникам, прописують у колективному або трудовому договорі. Припустімо, там визначено, що гроші працівникам переводять на спеціальні зарплатні картки. А працівник просить перевести їх на якусь іншу картку або взагалі видати з каси.

Якщо це разове прохання, наприклад, поки працівникові не відкриють нову зарплатну картку через втрату старої, достатньо написати заяву.

Якщо ж працівник хоче постійно отримувати зарплату на іншу картку або з каси, самої лише заяви недостатньо, потрібно внести зміни до трудового договору. Тобто підписати додаткову угоду. Те саме стосується ситуації, коли працівник хоче отримувати зарплату в касі. Причому у додатковій угоді можна зазначити одразу обидва варіанти.

…видати гроші замість відпустки

Ризику немає, якщо виплатити компенсацію лише за період відпустки, що перевищує 24 календарних дні.

Компенсувати грошима можна тільки ту частину щорічної відпустки, яка перевищує 24 календарних дні (ст. 24 Закону «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВРдалі — Закон № 504). Тобто працівник може отримати компенсацію замість, наприклад, додаткової відпустки (якщо він має на неї право).

Припустімо, працівник у поточному році з 24 календарних днів «відгуляв» лише 20. Наступного року йому не можна компенсувати невикористані чотири дні відпустки, позаяк це явне порушення трудового законодавства. Якщо працівникам на підприємстві надають відпустку тривалістю 24 календарних дні, виплачувати компенсацію за невикористану відпустку можна лише в разі звільнення працівника.

…виплатити відпускні після відпочинку

Ризику немає, якщо бажання працівника перенести строк виплати відпускних зафіксовано у його заяві.

Інакше можливий штраф у розмірі однієї мінзарплати (абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Це у випадку якщо зарплату за час відпустки затримали не більш як на місяць. Якщо ж відпускні виплатили із запізненням понад місяць, це загрожує штрафом у трикратному розмірі мінзарплати (абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Крім того, за затримання відпускних (нехай навіть на прохання працівника) компанії доведеться виплатити йому компенсацію.

За загальним правилом, відпускні нараховують і виплачують працівникові не пізніше ніж за три календарних дні до початку відпустки (ст. 115 КЗпПч. 1 ст. 21 Закону № 504). Порушити цю норму — значить дати інспекторові праці привід виписати штраф.

Однак якщо строків виплати відпускних не дотрималина попрохання працівника, підстав для претензій перевіряльники не матимуть. Позаяк відповідно до параграфу 2 статті 7 Конвенції «Про оплачувані відпустки» № 132 (переглянута 1970 року), ратифікованої Законом України від 29.05.2001 № 2481-III, відпускні виплачують працівникові до відпустки, якщо інше не передбачене в угоді між працівником і роботодавцем. Тобто фактично є можливість перенести строк виплати відпускних за домовленістю. Не заперечує цього і Мінсоцполітики (лист від 05.01.2012 № 7/13/133-12).

Тому, якщо працівник хоче отримати щорiчну вiдпустку (або її частину) негайно (через сiмейні обставини, стан здоров’я тощо), він може у заявi висловити своє бажання одержати заробiтну плату за неї згодом. Тоді відповідати за порушення строків виплати відпускних не доведеться.

Резюме

Платити зарплату потрібно принаймні кожні півмісяця. Частіше — можна, рідше — ні.

З ініціативи працівника утримувати із його зарплати можна будь-яку суму. Нехай навіть на це піде уся зарплата.

Шукайте приклади оформлення додаткових угод у журналі "Головбух"

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл