text
Головбух

Визначаємо дату оприбуткування товарів

  • 10 серпня 2017
  • 461

Якою датою в бухгалтерському обліку потрібно ставити на прихід отриманий товар: виписки накладної чи фактичного отримання товару?

РІШЕННЯ

Вважаємо, що у бухобліку дату оприбуткування товарів потрібно визначати на дату їх фактичного отримання. Пояснимо.

За пунктом 5 П(С)БО 9 «Запаси» запаси визнають активом, якщо є імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов’язані з їх використанням, та їх вартість можна достовірно визначити.

Відповідно до підпункту 3.6 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 10.01.2007 № 2, приймання та оприбуткування запасів, які надійшли від постачальників, оформлюють прибутковим ордером. Форму прибуткового ордера (форма № М-4) затверджено наказом Держстату від 21.06.1996 № 193. Цей первинний документ застосовують для обліку матеріалів, які надходять на підприємство від постачальників.

Прибутковий ордер в одному примірнику складає матеріально відповідальна особа у день надходження цінностей на склад. Тобто поставка товарів для продавця зумовлює, зокрема, передачу ризиків і вигід, пов’язаних із правом власності на продукцію (товар, інший актив). А покупець, прийнявши ризики та вигоди, може оцінити можливість отримання у майбутньому економічних вигід, а отже, можливість визнання активу. Це загальні правила оприбуткування товарів.

Втім, сторони договору купівлі-продажу можуть зафіксувати певні умови постачання товарів. Так, згідно зі статтею 265 Господарського кодексу України сторони для визначення умов договорів поставки мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів і організацій, якщо це не заборонено прямо або у винятковій формі цим Кодексом чи законами України. Тобто навіть у внутрішніх поставках резиденти можуть використовувати умови Інкотермс будь-якої редакції (наприклад, 1990 та 2010 років).

Саме правила Інкотермс регулюють передачу ризиків і вигід. Отже, потрібно ще зважати на умови договору купівлі-продажу. Якщо він орієнтований на умови Інкотермс, варто звертати увагу на ці правила, що встановлюють момент переходу ризиків і вигід. А отже, дату оприбуткування слід визначати саме на цій підставі: це або дата виписки накладної на відпуск товару продавцем, або дата фактичного отримання товару, або щось інше за певним правилом Інкотермс.

Форми

Прибутковий ордер (типова форма № М-4)

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл