text
Головбух

Чи застосовувати РРО у разі часткової оплати продукції через POS-термінал

 • 8 серпня 2017
 • 716

Підприємство на загальній системі оподаткування (не торгівля і не громадське харчування) виробляє і реалізує продукцію. Часто виникає потреба прийняти від покупців часткову оплату. Як це зробити?

Підприємство на загальній системі оподаткування (не торгівля і не громадське харчування) виробляє і реалізує продукцію. Часто виникає потреба прийняти від покупців часткову оплату. Для цього планують встановити POS-термінал. Розглянемо, чи можна проводити такі розрахунки без РРО? Якщо так, то чи потрібно заповнювати касову книгу?

За загальним правилом суб’єкти господарювання, які проводять розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток тощо) під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, мають застосовувати РРО(ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВРдалі — Закон про РРО).

Торгівля власною продукцією: коли потрібен РРО

Якщо підприємства торгують продукцією власного виробництва, застосовувати РРО не потрібно за умов (ч. 1 ст. 9 Закону про РРО):

Як виняток, від застосування РРО під час продажу продукції власного виробництва не звільнені підприємства торгівлі і громадського харчування.

Застосовувати РРО потрібно також у разі продажу технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту. Незалежно від того, чи є вони для продавця продукцією власного виробництва. Це, зокрема, непродовольчі товари широкого вжитку (прилади, машини, устаткування тощо), які:

Застосовувати РРО під час продажу перелічених товарів мають, у т. ч., виробники незалежно від форми розрахунку з покупцями — готівкової чи безготівкової (платіжними картками).

Чи застосовувати РРО у разі часткової оплати продукції через POS-термінал Увага: перелік технічно складних побутових товарів затверджено постановою КМУ від 16.03.2017 № 231

Розрахунки за допомогою платіжних карток через термінал вважають безготівковими (ч. 1 ст. 3 Закону про РРО). Це означає, що під час їх проведення не виконуються умови частини першої статті 9 Закону про РРО:

 • розрахунки з покупцями не обов’язково проводитимуть у касі підприємства. Адже терміналом можна скористатися де завгодно;
 • підприємство не оформлятиме ПКО (ВКО). Бо касовий ордер — це первинний документ, яким користуються для оформлення надходжень (видачі) готівки до каси (п. 1.2 Положення № 637). А в зазначеній ситуації термінал надрукує сліп (квитанцію платіжного термінала);
 • покупцям не видадуть підписаних і засвідчених печаткою квитанцій до ПКО.

Тому розрахунки з покупцями за продукцію власного виробництва за допомогою платіжних карток потребують застосування РРО.

Чи застосовувати РРО у разі часткової оплати продукції через POS-термінал Увага: приймання від покупців часткових оплат за допомогою платіжних карток (у т. ч. отримання часткового авансу) відповідає визначенню розрахункової операції (ст. 2 Закону про РРО)

Касову книгу (її форму наведено у додатку 5 до Положення № 637) також застосовують для первинного обліку готівки у касі. Тому безготівкові розрахунки (у нашому випадку — платіжними картками) у касовій книзі не відображають. Такі розрахунки фіксують, заповнюючи розділ 2 Книги обліку розрахункових операцій на РРО. Форму цієї книги наведено у додатку 1 до Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547.

Приймання часткової оплати через POS­термінал

Часто-густо сторони договору купівлі-продажу доходять згоди, що товар оплачуватимуть частинами. Це можливо у разі реалізації товару із розстроченням платежу, його продажу на умовах часткової попередньої оплати або в кредит (ч. 2 ст. 692ч. 1 ст. 693ст. 694 Цивільного кодексу України; ЦК).

На підприємства, що реалізують продукцію власного виробництва і не зобов’язані застосовувати РРО, не поширюються вимоги про обов’язкове встановлення платіжного термінала (постанова КМУ від 29.09.2010 № 878). Тобто вони добровільно приймають рішення встановити платіжний термінал.

Часткова оплата товару та РРО

Немає прямих нормативів, які б регулювали проведення часткових оплат через РРО. Тому під час їх проведення потрібно виконувати загальні вимоги до розрахункових операцій, встановлені статтею 3 Закону про РРО. Озвучимо деякі з них.

 1. Проводити розрахункові операції на повну суму покупки із роздрукуванням фіскального чека РРО.
 2. Видавати покупцеві чек РРО на повну суму проведеної операції.
 3. Проводити через РРО розрахункові операції з використанням режиму попереднього програмування найменування (для пального — також із зазначенням код УКТ ЗЕД (584-18)), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
 4. Обліковувати товарні запаси на складах та/або за місцем їх реалізації. Продавати лише ті товари (послуги), які відображені в обліку.
 5. Забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яку зазначено у денному звіті РРО.
 6. Надавати покупцям на їх вимогу чеки, накладні (інші письмові документи), які свідчать про передання права власності на товари від продавця покупцеві, з метою виконання вимог Закону № 1023.

Розглянемо нюанси проведення через РРО операцій, пов’язаних із частковою оплатою товарів через термінал.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах