Головбух

Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів ФОПами

 • 7 серпня 2017
 • 1019

Яким чином фізична особа - підприємець здіснює розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів?

Стаття 177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755 - VI(далі - ПК) визначає порядок оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців (далі - ФОП) на загальній системі оподаткування.

Нарахування амортизації ФОПами

Об'єктом оподаткування, відповідно до пункту 177.2 ПК, є чистий оподатковуваний дохід. Чистий оподатковуваний дохід - це різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і витратами, що підтверджені документально та пов'язані з господарською діяльністю такої ФОП.

Пунктом 177.4 ПК визначено перелік витрат, що безпосередньо пов'язані з отриманням доходів ФОП від проведення господарської діяльності на загальній системі оподаткування.

ФОП, що знаходяться на загальній системі оподаткування, відповідно до підпункту 177.4.6 ПК мають право (за власним бажанням) до складу витрат, що пов'язані з проведенням їх господарської діяльності, включати амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають:

 • витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів;
 • витрати на самостійне виготовлення основних засобів;

Повністю включаються до складу витрат звітного періоду та не підлягають амортизації витрати на:

 • проведення ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних    засобів:
 • ліквідацію основнихзасобів (у частині залишкової вартості).

Не підлягають амортизації такі основні засоби подвійного призначення:

 • земельні ділянки;
 • об'єкти житлової нерухомості;
 • легкові та вантажні автомобілі.

Ні дня без ТМЦ: як оприбутковувати

Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів ФОПами
Віктор Онищенкоексперт з обліку та оподаткування, м. Чернігів
Оприбуткування товарно-матеріальних цінностей — справа буденна для бухгалтера. Але й під час цієї звичайної господарської операції можуть виникати нестандартні ситуації, що потребують відповідей на різні облікові запитання. Як розподілити транспортно-заготівельні витрати? Чи включати ту чи ту витрату до первісної вартості запасів? Чи відносити нестачу до первісної вартості ТМЦ? У статті "Оприбуткування ТМЦ на підприємстві." Ми розглянули надходження ТМЦ з усіх, навіть не надто зручних облікових ракурсів. І тоді усі ТМЦ-спірності не створюватимуть «дірок» у бухгалтерії, а вам дискомфорту.

Підпунктом 14.1 138 ПК визначено, що основні засоби це - матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин  наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 грн., невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 6000 грн. і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Для розрахунку амортизації основних засобів та нематеріальних активів застосовується прямолінійний метод нарахування амортизації. За цим методом річна сума амортизації визначаєтся шляхом ділення первісної вартості об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, яка амортизується на строк корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних активів (пп. 177.4.7 ПК).

Відповідно до підпункту 177.4.8 ПК облік вартості, яка амортизується, ведеться за кожним об'єктом.

Амортизація, згідно до підпункту 177.4.9 ПК, нараховується пртягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, що самостійно установлюються фізичною особою, але не менше мінімально допустимого строку корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних активів:

 • група 1 - капітальні витрати на поліпшення земель, не пов'язані з будівництвом - 15 років;
 • група 2 -  будівлі, споруди, передавальні пристрої - 10 років;
 • група 3 - машини, обладнання, тварини, багаторічні насадження та інше - 5 років;
 • група 4 - нематеріальні активи - відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш, як два роки.

Виключно на об'єкти основних засобів та нематеріальних активів, витрати на придбання чи самостійне виготовлення яких документально підтверджені поширюється дія підпункту 177.4.9 ПК.

ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок

Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів ФОПами
МОРОЗОВСЬКА Галина експерт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • до якої групи основних засобів у бухгалтерському і податковому обліку віднести холодильник, мікрохвильову піч, пилосос; • чи включають витрати на страхування об’єкта до його первісної вартості; • витрати на ремонт придбаного основного засобу до введення його в експлуатацію збільшують первісну вартість; • чи виникають у податковому обліку різниці за амортизацією МНМА; • як встановити вартість оприбуткування; • чи можна їх амортизувати; • ліквідаційна вартість: чи обов’язково її встановлювати; • чи призупиняють амортизацію на період ремонту; • чи обов’язково дооцінювати об’єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість — 0 грн; • чи списувати з балансу повністю замортизовані основні засоби
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл