text
Головбух

Дамоклів меч над користувачами «1С:Бухгалтерія»

  • 3 серпня 2017
  • 2368

Уже третій місяць поспіль користувачі програми «1С:Бухгалтерія» не знають, чи продовжувати й надалі з нею працювати, чи шукати заміну. Адже санкційний Указ є, а роз’яснень щодо його застосування немає

Підставою для занепокоєння користувачів програми «1С:Бухгалтерія» став Указ Президента від 15.05.2017 № 133/2017, який увів у дію рішення РНБО «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 28.04.2017 (далі — Указ). У цьому Указі передбачене застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до осіб, у т. ч. суб’єктів господарювання РФ, діяльність яких загрожує інформаційній та кібернетичній безпеці України.

До «санкційного» переліку (додаток 2 до рішення РНБО) потрапили юридичні особи, які виробляють або розповсюджують програму «1С:Бухгалтерія» (далі — особи із додатка 2). У додатку 2 до Рішення визначено не лише осіб-порушників, а й обмежувальні заходи (санкції), що до них застосовують. Обмежувальні заходи (санкції) передбачені статтею 4 Закону України «Про санкції» від 14.08.2014 № 1644-VII (далі — Закон № 1644).

Обмежувальні заходи

Аби визначити, чи поширюються санкції, передбачені для осіб із додатка 2, на третіх осіб — користувачів програми «1С:Бухгалтерія», проаналізуємо їх за допомогою Таблиці.

Обмежувальні заходи (санкції) за виробництво чи розповсюдження програми «1С:Бухгалтерія»

№ з/п

Санкція

Чи поширюється на третіх осіб — користувачів програми

1

Блокування активів — тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 1644)

Не поширюється

2

Обмеження торговельних операцій (п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону № 1644)

Поширюється.
Указ не встановлює конкретного переліку обмежень, усі торговельні операції з особами із додатка 2 є обмеженими, отже, їх проведення не відповідає Закону № 1644. Вважаємо, що договори між особами з додатка 2 та їх контрагентами можуть визнавати недійсними на підставі частини 1 статті 203, статті 215 Цивільного кодексу України (ЦК). Вони також можуть мати правові наслідки: правочин можуть визнати таким, що порушує публічний порядок, і його мета суперечить інтересам держави і суспільства (ч. 3 ст. 228 ЦК), що має наслідком стягнення у дохід держави за рішенням суду всього одержаного за таким правочином. Подавати до суду такі позови уповноважені органи ДФС (пп. 20.1.30 Податкового кодексу України; ПК)

3

Запобігання виведенню капіталів за межі України (п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 1644)

Не поширюється

4

Зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань (п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 1644)

Не поширюється

5

Обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування (п. 9 ч. 1 ст. 4 Закону № 1644)

Поширюється у частині обмеження будь-якого обміну документами, інформацією з особами з додатка 2. Тобто провайдери мусять обмежити використання телекомунікаційних мереж для таких осіб і нестимуть відповідальність, якщо цього не зроблять

6

Заборона державних закупівель товарів, робіт і послуг у юридичних осіб — резидентів іноземної держави державної форми власності та юридичних осіб, частка статутного капіталу яких перебуває у власності іноземної держави, а також державних закупівель у інших суб’єктів господарювання, що продають товари (виконують роботи, надають послуги) походженням з іноземної держави, до якої застосовано санкції згідно із Законом № 1644 (п. 10 ч. 1 ст. 4 Закону № 1644)

Поширюється, позаяк із дати набрання чинності Указом заборонено проводити державні закупівлі програми «1С:Бухгалтерія» в осіб із додатка 2. За умови недотримання цих обмежень є підстави оскаржувати результати державних закупівель. Так, Мінекономрозвитку в листі від 07.06.2017 № 3304-06/18970-06 зазначило, що «...при здійсненні закупівель відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» замовникам необхідно ураховувати вимоги Закону України «Про санкції» та Указу Президента від 15.05.2017 № 133/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)»

7

Припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави (п. 14 ч. 1 ст. 4 Закону № 1644)

Не поширюється

8

Заборона передавати технології, права на об’єкти права інтелектуальної власності (п. 19 ч. 1 ст. 4 Закону № 1644)

Поширюється.
Заборона стосується як передачі прав на програму «1С:Бухгалтерія» після набрання чинності Указом, так і всіх її «компонентів» — оновлень, змін тощо. Це пояснюється тим, що комп’ютерна програма є об’єктом права інтелектуальної власності (ч. 1 ст. 420 ЦК, п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 № 3792-XIIдалі — Закон № 3792). Під комп’ютерною програмою розуміють набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи в будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп’ютером, які приводять його в дію для досягнення певної мети або результату. Це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражену у вихідному чи об’єктному коді (ч. 1 ст. 1 Закону № 3792)

Отже, із санкціями за використання програми визначились, залишилося з’ясувати, хто і як їх застосовуватиме.

Дамоклів меч над користувачами «1С:Бухгалтерія» Читайте у продовженні статті

Механізм та органи контролю

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль